Pokoj od všetkých a od všetkého. Tento „ostrov na konci sveta“ je skrytým rajom na zemi

  • Ide o jedno z najodľahlejších obývaných miest na svete
  • Ľudia si vôbec nezamykajú domy a na vstup sem potrebuješ povolenie
Pohľad na ostrov Tristan da Cunha a domy na ostrove
Ilustračné foto, Rawpixel, Imaggeo/Kasra Hosseini
  • Ide o jedno z najodľahlejších obývaných miest na svete
  • Ľudia si vôbec nezamykajú domy a na vstup sem potrebuješ povolenie

Žiadny prístav ani letisko tu nenájdeš. Na tento ostrov sa dostaneš len špeciálnym plavidlom z Kapského Mesta, ktoré vypravia iba deväťkrát za rok. 

Tristan da Cunha leží priamo v strede južného Atlantického oceánu, nachádza sa uprostred cesty medzi Kapským Mestom v Južnej Afrike a Montevideom v Uruguaji. Žije tu iba hŕstka ľudí, ktorí sa starajú jeden o druhého. 

Toto miesto však nepatrí len medzi tie najodľahlejšie, ale radí sa aj k tým najčarovnejším osídleným lokalitám, aké môžeš navštíviť. Zisti, čo je na ostrove Tristan da Cunha také skvelé. Pripravili sme si pre teba zopár praktických informácií, na ktoré treba myslieť, ak sa sem rozhodneš vydať na vlastnú päsť.

Kúsok zeme uprostred ničoho

Mnohí ľudia o tomto mieste nikdy nepočuli, čomu sa nemožno čudovať. Tristan da Cunha však nie je samostatný ostrov, ide o skupinku ostrovov, ktorá je od Kapského Mesta vzdialená približne 2 500 kilometrov a od Falklandských ostrovov asi 3 500 kilometrov. Tejto skupinke sa nie nadarmo hovorí aj „Ostrovy na konci sveta“.

Ako uvádza portál Britannica, na tomto odľahlom mieste žije iba malá komunita ľudí, ktorí sa v podstate vznášajú iba na kúsku vulkanickej zeme uprostred ničoho. 

Táto skupina ostrovov patrí k britským zámorským územiam, ktoré zahŕňajú Svätú Helenu, Ascension a Tristan da Cunha. Šesť malých ostrovov patriacich do Tristan da Cunha (Tristan da Cunha, Inaccessible, Nightingale, Middle, Stoltenhoff a Gough Island) je spravovaných spoločne. Štyri z týchto ostrovov pritom nie sú vôbec obývané, a na ostrove Gough sa nachádza iba meteorologická stanica a prírodná rezervácia.

Zo spomínaných ostrov sa Tristan da Cunha nachádza najsevernejšie. Priamo v jeho strede nájdeš sopečný kužeľ, ktorý je zvyčajne zahalený oblakmi. Ostrov tvoria príkre svahy pokryté bujnou zelenou trávou.

Podľa portálu World Atlas býva na ostrove zvyčajne vlhko a veterno. Aj keď to nie sú ideálne podmienky na dovolenku, na 21 kilometrov dlhom pobreží možno pozorovať pestrú faunu a flóru. 

Týždňová plavba loďou

V súčasnosti tento odľahlý ostrov obýva podľa dostupných informácií celkom 234 obyvateľov, pričom niekoľkí z nich sú iba návštevníci. Ako uvádza portál Tristandc, všetci majú oficiálne obyvateľstvo britských zámorských území. 

Dalo by sa teda povedať, že na území Tristan da Cunha žije niekoľko veľkých rodín, ktoré zdieľajú iba 9 priezvisk. Väčšina žije v hlavnom meste nazývanom Edinburgh of the Seven Seas, ktorému sa skrátene hovorí Edinburgh. Ľudia si ho často mýlia so škótskym Edinburghom, preto bolo ostrovu pridelené samostatné poštové smerovacie číslo. Do roku 2005 žiadne nemalo, a tak pošta skončila stratená práve aj v škótskom Edinburghu.

Pohľad na Edinburgh of the Seven Seas
zdroj: Flickr/Biodiversity Challenge Funds

Tí, ktorí uvažujú nad návštevou ostrova, by sa mali pripraviť na to, že sa sem tak ľahko nedostanú. Pristáť tu s lietadlom je pre nedostatok plochy doslova nemožné, okrem toho tu nestojí ani žiadne letisko. 

Jediný spôsob, ako sa môžeš na ostrov dostať je špeciálny parník či rybárska loď. Vládne tu však prísna hierarchia. Prednosť majú vždy zásadne miestni, oficiálne návštevy a lekári. Cesta z Afriky na ostrov pritom zaberie vo väčšine prípadov aj celý týždeň a vrátiť sa môžeš späť až o mesiac.

Sebestační obyvatelia a „najosamelejší policajt na svete“

Keďže spomínané lode sem tak často nechodia, obyvatelia sa naučili sebestačnosti. Niektorí žijú prevažne lovom langúst a rakov, ďalší zase pestujú na neveľkých poliach zemiaky. Ako sa uvádza na webe Tristan da Cunha, všetka pôda na ostrove je v spoločnom vlastníctve. Navyše, na ostrove existujú aj opatrenia, ktoré majú zabrániť tomu, aby lepšie situované rodiny získali nadmerné množstvo majetku. 

Hlavným zdrojom na ostrove je továreň na spracovanie račieho mäsa, ktorá bola ale v roku 2008 poškodená požiarom. Ten výrazne narušil aj miestnu ekonomiku. Väčšina miestnych vykonáva viac ako jedno zamestnanie, pričom mnohí pracujú pre miestnu vládu. 

Na ostrove nechýba ani nemocnica, potraviny, škola, kostol či múzeum. Nájdeš tu aj políciu, ktorá dohliada na poriadok. Nedá sa však povedať, že by bola zavalená prácou. Ako uviedol už dávnejšie portál The Guardian, Conrad Glass, ktorý na poriadok na ostrove dohliada, je „najosamelejším policajtom na svete“.

Glass v tom čase uviedol, že za svoju 22-ročnú policajnú kariéru na ostrove nezatkol ani jedného jediného človeka. Navyše, žiadne väzenie tu postavené ani nie je, k dispozícii je iba zadržiavacia cela.

Na ostrove navyše existuje iba jedna vybudovaná cesta, po ktorej premáva autobus raz denne. Táto cesta je jedinou infraštruktúrou na tomto kúsku zeme v Atlantickom oceáne.

Vždy sa o teba niekto postará

Ak chceš teda zažiť neobyčajnú dovolenku, toto miesto ťa určite nesklame. Práve preto, že tu žije tak málo ľudí a ostrov je odrezaný od zvyšku sveta, nemusíš mať strach, že by sa ti tu niečo stalo. 

Ako uviedol majiteľ miestnej krčmy pre National Geographic, vždy sa tu nájde niekto, kto sa o teba postará. 

Pohľad na Edinburgh of the Seven Seas
zdroj: Flickr/Chris&Steve

„Môžeš sa tu opiť, spadnúť po ceste domov a niekto ťa zdvihne,“ hovorí majiteľ Albatrosu. „Nemusíš sa báť, že ťa prepadnú.“ 

Napriek tomu, že pre turistov na ostrove nie sú zriadené žiadne ubytovne a nie je tu ani žiadny hotel, nájdeš tu turistickú kanceláriu. Tá ťa presmeruje na ochotných domácich, ktorí majú pre návštevníkov dvere vždy otvorené.

Ale čo sa tu dá celý mesiac robiť? Ak sa na ostrov nechystáš za prácou, oddýchnuť si môžeš pri pozorovaní lokálneho vtáctva. Taktiež môžeš absolvovať rybársku exkurziu alebo sa vydať zdolávať miestne hory. 

Povolenie na vstup

Toto miesto ale nie je pre každého, na ostrove totiž nie je elektrina a miestni používajú dieselové generátory. Čo sa týka internetu, funguje iba obmedzene. No ak ťa ani toto neodradí, mal by si vedieť, že na vstup na ostrov potrebuješ povolenie. Aj keď ide iba o formalitu, ktorú oznámiš úradom prostredníctvom mailu, doložiť musíš spiatočný palubný lístok a zdravotné poistenie.

Povolenie potrebuješ aj na to, aby si mohol na ostrove fotografovať. Ako sme už tiež spomenuli, hotely ani ubytovne tu nenájdeš, no kempovať na Tristan da Cunha nemôžeš, pretože je to zakázané. 

Aj napriek tomu, že ostrov nedisponuje rôznymi modernými vymoženosťami, miestni sú spokojní. Každý si tu žije na svojom kúsku zeme vlastným tempom. 

Zdroje: Britannica, World Atlas, Tristandc, Tristan da Cunha, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá