Internetom sa šíri informácia o tajnom pokyne Igora Matoviča proti Slovensku. Je to klamstvo

  • Polícia Slovenskej republiky na Facebooku registruje statusy o „zaručene“ pravdivej tajnej správe priamo z Úradu vlády SR
  • Podľa tejto správy mal premiér Igor Matovič dať pokyn do 31. decembra 2020 zavrieť hranice, továrne, kúpaliská, školy, reštaurácie či jedálne. Ide však o hoax
TASR - Jaroslav Novák,
  • Polícia Slovenskej republiky na Facebooku registruje statusy o „zaručene“ pravdivej tajnej správe priamo z Úradu vlády SR
  • Podľa tejto správy mal premiér Igor Matovič dať pokyn do 31. decembra 2020 zavrieť hranice, továrne, kúpaliská, školy, reštaurácie či jedálne. Ide však o hoax

Podľa Polície sú všetky podobné informácie zverejňované na sociálnych sieťach len dezinformácie. Tvorcovia takýchto hoaxov ich vytvárajú buď preto, lebo sa doma nudia, alebo chcú spôsobiť paniku, alebo hlavne preto, lebo chcú byť zaujímaví a následne sa zabávajú na tom, ako dlho a medzi koľkými ľuďmi ich výtvor koluje,” upozorňuje Polícia

KORONAVÍRUS: NEZMYSELNÝ HOAX O TAJNOM POKYNE PREMIÉRANa Facebooku registrujeme statusy o "zaručene" pravdivej tajnej…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Dienstag, 21. April 2020

Je dôležité si uvedomiť, že mimoriadne opatrenia sú verejnosti prezentované iba na oficiálnych tlačových konferenciách s účasťou predsedu vlády. Rokovania krízového štábu trvajú často celý deň, návrhy na opatrenia sa vyvíjajú, preto je priam nemožné pripustiť, že by ktokoľvek poskytoval informácie svojim známym, keď nie sú ešte vôbec uzavreté.

Naopak, v súčasnosti je tendencia uvoľňovať určité opatrenia a otvárať ekonomiku, a to na základe odporúčaní epidemiológov a virológov. Prijaté opatrenia sa prijímajú iba na základe momentálnej epidemiologickej situácie na území Slovenska.

Polícia ďalej ľuďom odporúča sledovať všetky oficiálne informačné kanály jednotlivých inštitúcií, dovtedy je podľa nej zbytočné špekulovať, dohadovať sa a zbytočne si spôsobovať stres z ničoho.

Originálny status, ktorý Polícia nahlasujte Facebooku zverejnil, Martin Bavolár. 

Proti hoaxom chce bojovať aj nová vláda 

V programovom vyhlásení vlády, ktoré schválila v nedeľu 19. apríla, tiež avizuje akčný plán na boj proti hoaxom. Zo Slovenska sa má podľa oficiálneho dokumentu stať smart country, teda krajina inovácií pre ľudí, inteligentná a transparentná. 

Šírenie dezinformácií a hoaxov podľa novej vlády ohrozuje rozvoj vedomostnej spoločnosti. Vláda SR preto avizuje prípravu akčného plánu na koordináciu boja proti hybridným hrozbám a šíreniu dezinformácií. Vláda zároveň prizvukuje, že tento boj nikdy nesmie oslabiť podstatu slobody slova ako princípu demokracie.

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Samstag, 21. März 2020

„Vláda SR totiž so znepokojením sleduje nárast dezinformácií v médiách a najmä na sociálnych sieťach, ktoré účelovo vyvolávajú strach a nedôveru v štátne zriadenie a liberálnu demokraciu. Vláda preto podporí iniciatívy bojujúce proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám a vytvorí mechanizmy na boj proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám,” píše sa v programovom vyhlásení vlády na najbližšie 4 roky. 

ČÍTAJ VIAC >> Koronavírus na Slovensku: Slováci sa spoliehajú viac na konšpiračné stránky ako na štátne weby

Kyberzločinci využívajú pandémiu COVID-19 na klamanie ľudí

V momentálnom hektickom období podvodníci posielajú používateľom Gmailu každý deň zhruba 18 miliónov e-mailov s nepravdivými informáciami o ochorení COVID-19. Spoločnosť Google uviedla, že pandémia viedla k výbuchu phishingových útokov, ktorých cieľom je, aby adresáti odhalili svoje osobné údaje. Firma potvrdila, že každý deň zablokuje viac ako 100 miliónov phishingových e-mailov. Za uplynulý týždeň súvisela takmer pätina e-mailov s koronavírusom. Gmail používa 1,5 miliardy ľudí.

Obete dostávajú správy, v ktorých sa odosielatelia vydávajú za úrady či organizácie, ako napríklad Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), a snažia sa ich presvedčiť, aby si stiahli softvér alebo prispeli na rôzne účely. Kyberzločinci sa tiež snažia ťažiť z vládnej podpory a predstierajú, že sú verejné inštitúcie. Google tvrdí, že jeho nástroje dokážu zablokovať 99,9 % e-mailov ešte predtým, ako sa dostanú k používateľom.

Nárast phishingových útokov súvisiacich s koronavírusom hlásia viaceré spoločnosti zamerané na kybernetickú bezpečnosť. Firma Barracuda Networks zaznamenala počas pandémie 667 % nárast škodlivých e-mailov. Páchatelia sa pritom vydávali už aj za prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Informuje BBC.

Súkromný bezpečnostný analytik Scott Helme vyhlásil, že pôvodcovia phishingových útokov sa takmer vždy snažia zapôsobiť na emócie ľudí a prinútiť ich, aby v určitom momente mysleli menej na to, čo práve robia“. 

Pandémia koronavírusu je v súčasnosti veľmi emocionálna téma a kyberzločinci to veľmi dobre vedia. Veria, že určití ľudia majú väčší sklon kliknúť na odkaz alebo postupovať podľa zlých inštrukcií,“ dodal.

Zdroje: rokovania.gov.sk, BBC, cloud.google.com, facebook.com/hoax.PZ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá