Interrupciu nechcú povoliť ani v prípade incestu či znásilnenia. Potratová politika stavia na nohy aj ľudí mimo Slovenska

  • Počas minulého víkendu sa vybrali tisícky žien do ulíc USA protestovať za svoje práva
  • Texas aj napriek tomu vrátil do platnosti zákon, ktorý zakazuje takmer všetky interrupcie už od prvých oziev srdca plodu
Texas, Varšava, protest, potraty
TASR/Jay Janner/Austin American-Statesman via AP, TASR/AP/Czarek Sokolowski
  • Počas minulého víkendu sa vybrali tisícky žien do ulíc USA protestovať za svoje práva
  • Texas aj napriek tomu vrátil do platnosti zákon, ktorý zakazuje takmer všetky interrupcie už od prvých oziev srdca plodu

Americký federálny odvolací súd v piatok rozhodol, že štát Texas môže dočasne obnoviť svoj striktný zákon o zákaze takmer všetkých interrupcií. K verdiktu došlo dva dni po tom, čo iný súd nariadil, aby Texas platnosť kontroverzného zákona pozastavil. Informuje o tom agentúra AFP.

Rozsudkom americký odvolací súd so sídlom v New Orleanse dočasne zrušil stredajší verdikt okresného federálneho súdu v texaskom Austine a účinne obnovil zákaz väčšiny interrupcií od tej fázy tehotenstva, keď je možné detegovať ozvy srdca plodu, teda zvyčajne v šiestich týždňoch gravidity. Zákon pritom nerobí výnimky pri znásilnení alebo inceste a interrupciu umožňuje, len ak matke hrozí zdravotné riziko.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo kliniky v celom Texase opäť začali vykonávať interrupcie, píše agentúra AP. Rozhodnutím súdu zákonná norma opäť dočasne vstúpila do platnosti, dokým sa prípad nepreskúma. Americké ministerstvo spravodlivosti má do utorka 12. októbra čas na to, aby na verdikt reagovalo.

Zákon, známy pod označením Texas Heartbeat Act (texaský zákon o tlkote srdca), vstúpil do platnosti 1. septembra. Takýto striktný zákon už schválili v desiatich „republikánskych“ štátoch USA, no s výnimkou Texasu ani v jednom z nich doteraz pre súdne spory nenadobudol účinnosť.

Najvyšší súd USA, v ktorom majú v súčasnosti prevahu konzervatívni sudcovia, odmietol texaský zákon zablokovať.

Zákon vyvolal odpor verejnosti, píše AFP. Do ulíc v mestách po celej krajine vyšli desaťtisíce žien, ktoré poukazovali na uplatňovanie svojich reprodukčných práv.

Rozsiahle demonštrácie za právo interrupcií

Tisícky žien v Spojených štátoch minulú sobotu demonštrovali za udržanie práva na interrupcie. Demonštrácie sa uskutočnili v čase, keď sa čoraz viac ozývajú konzervatívne hlasy za ich obmedzenie.

Mnohé účastníčky a rečníčky v sobotu motivoval prísny zákon z Texasu, ktorý od skorého septembra zakázal väčšinu interrupcií.

Vo Washingtone D.C. demonštrantky zaplnili ulice smerujúce k najvyššiemu súdu a skandovali heslá ako „Moje telo, moja voľba“. Keď prechádzali okolo hotela bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý posilnil konzervatívnu kontrolu nad najvyšším súdom, pískali, hrozili päsťami a kričali „hanba“.

Naprieč Spojenými štátmi sa konali stovky protestov. V Springfielde v Illinois sa niektoré demonštrantky obliekli do červených rób a bielych čepcov pripomínajúc zotročené ženy z románu Príbeh služobníčky od Margaret Atwoodovej a mali transparenty s nápismi „Starajte sa o vašu maternicu“ alebo „Matkou podľa vlastného rozhodnutia“.

Ženy demonštrovali aj v centre Los Angeles, kde skandovali Interrupcia na požiadanie a bez ospravedlnenia: len revolúcia môže oslobodiť ženy“. V arizonskom Phoenixe sa k demonštrantom napríklad prihovorila demokratická kongresmanka Melody Hernandezová.

V štáte New York na demonštráciách rečnila guvernérka Kathy Hochulová, ktorá je podľa svojich slov unavená z boja o práva na interrupcie, keď už je to zakotvené v zákone. „Nevezmete nám to právo, nie teraz, nikdy,“ vyhlásila.

Si za zavedenie potratovej tabletky na Slovenku?

Deň pred demonštráciami administratíva prezidenta Joea Bidena vyzvala federálny súd, aby zablokoval spomenutý texaský zákon. Táto legislatíva je jedným z prípadov, ktorý dá podľa agentúry AP americkému najvyššiemu súdu príležitosť potvrdiť, alebo zvrátiť rozsudok z prípadu Roe v. Wade, ktorý zlegalizoval interrupcie pre generácie Američaniek.

Slovenská realita nie je iná

Napriek tomu, že sa na Slovensku ešte ženy nevybrali do ulíc, odpor voči zákonu Anny Záborskej, ktorý prešiel v minulom týždni Národnou radou SR a dostal sa do druhého čítania, je zrejmý. Návrh zákona vyvoláva búrlivé diskusie verejnosti aj politických predstaviteľov.

„Táto výšivka sa stáva našou HOT TOP! Nie preto, že by sme boli extra pyšné na jej estetické vyhotovenie, ale preto, že ju postujeme snáď každý mesiac.

Populistické reči o záchrane národa, demagogické bľabotanie o záchrane nenarodeného dieťaťa, hoci je v tomto štáte absolútne absentujúca ochrana života ženy a detí už narodených, a bigotné bohorovné vyjadrenia o morálke sa stávajú pravidelnejšie, organizovanejšie a desivejšie,“ píše na Facebooku značka venujúca sa výrobe výšiviek s vtipnými, no aj za ľudské práva bojujúcimi motívmi, Kundy Crew.

V predošlom článku sme ťa informovali o detailoch navrhovaného zákona. Ten upravuje prístup tehotných žien k interrupciám. Viaceré organizácie upozorňujú na nezhody v návrhu, ktoré môžu spôsobiť, že interrupcie nebudú sprístupnené ani ženám s úhynom plodu. Na túto možnosť upozornila aj Vladimíra Marcinková.

Anna Záborská tvrdenie označila za hoax. „V jej dojemnom príbehu zverejnenom aj na jej facebooku opisuje tzv. zamĺknuté pôrody. Chcem na začiatok povedať, že pre každú ženu je ťažké, keď sa dieťatko prestane vyvíjať a samo odumrie v jej lone.“

„Často o tom nevie a o niekoľko dní sa to prejaví krvácaním a spontánnym potratom. Keď sa to zistí pri prehliadke, gynekológ stanoví najlepší spôsob ako mŕtve dieťatko dostať z tela matky. Je to veľmi individuálne,“ tvrdí Záborská na Facebooku.

Návrh zákona upravuje lehotu na rozmyslenie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva až na 96 namiesto 48 hodín.

Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií,“ píše sa v návrhu.

Zdroje: SITA, TASR, Startitup, Facebook/Kundy Crew

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá