Dôchodok v 40-tke už nie je problém. Ako to ale dosiahnuť?

  • V 40-tke je človek ešte mladý a vitálny, čo tak ísť na dôchodok už vtedy?
  • Šetriť sa dá ľahko a pritom sa nemusíte všetkého vzdať
  • Keď nie dôchodok, aspoň finančná sloboda
  • Mysli racionálne, buď bohatý a šťastný
Bez názvu
Austin Diestel pre Unsplash
  • V 40-tke je človek ešte mladý a vitálny, čo tak ísť na dôchodok už vtedy?
  • Šetriť sa dá ľahko a pritom sa nemusíte všetkého vzdať
  • Keď nie dôchodok, aspoň finančná sloboda
  • Mysli racionálne, buď bohatý a šťastný

Mladých Slovákov trápi myšlienka na dôchodok. Väčšina si myslí, že sa ho nedožije alebo bude tak nízky, že s ním prakticky nemôžu vôbec počítať. Niektorým tiež „vŕta v hlave“, či sa nebodaj dôchodkový systém úplne nezruší.

Situácia je v súčasnosti taká, že dôchodkový vek sa pravidelne zvyšuje, aktuálne je to 64 rokov. V Národnej rade sa rokuje o jeho zastropení, čo znamená, že dnešní mladí by toto číslo mohli považovať za konečné. Len je otázne, či to naši poslanci schvália.

Minimálny dôchodok je dnes 334,3 eur. Táto alebo podobná mini suma sa týka väčšiny živnostníkov, ktorý si platia minimálne odvody a tiež ľudí pracujúcich za nízke mzdy. Tí, ktorí sociálku neplatia vôbec, pochopiteľne nedostanú ani to. Priemerný dôchodok je 485 eur, ak stihneme splatiť hypotéku ešte v mladosti.

Lepšia budúcnosť?

40-ročný človek je v skutočnosti ešte pomerne mladý, plný síl a chuti do života. Pravda je taká, že je bežné byť vitálny až do veku 50-60 rokov, v ojedinelých prípadoch aj dlhšie. Aktívny človek na dôchodku bude chcieť aj žiť, nie sedieť doma s dennou dávkou jedla. Toto obdobie sa dá krásne užiť napriek pár vráskam a preto stojí za to, zamyslieť sa, ako si nasporiť na vyšší životný štandard, poprípade odísť do dôchodku oveľa skôr a nepremárniť svoj život na „otročenie“ bez priestoru na vlastné záumy.

Medzi mladými vo svete naberá na popularite hnutie FIRE– Financial Independence, Retire Early, teda finančná nezávislosť a skorý odchod do dôchodku. Týmto životným smerom sa uberá len málo uvedomelých mladých ľudí. Väčšina mladých si nesporí takmer vôbec.

Cieľom je odísť do dôchodku najneskôr do 40 rokov, na čo treba ušetriť dostatok financií, aby si sa po zvyšok života mohol robiť aj niečo iné ako žiť len od výplaty k výplate a prepracovať sa k starobe.

Najzákladnejším bodom pre dosiahnutie tohto cieľa je šetriť. Prívrženci Fire žijú čo najskromnejšie, aby ušetrili čo najviac peňazí v priebehu 20 – 30 rokov. Taktiež spolu komunikujú na rôznych blogoch, kde si vymieňajú užitočné typy a rady.

Kde a ako šetriť?  

Šetriť peniaze neznamená nutne odriekanie či uťahovanie opasku. Stačí len logicky uvažovať a riadiť sa tým. Mnohé veci sú v našom živote zbytočne predražené, pričom existuje niekoľko násobne lacnejšia alternatíva.

Doprava

Veľa Slovákov vlastní auto absolútne zbytočne. Auto je drahé samo o sebe. Okrem toho treba každý rok platiť STK, servis, výmenu súčiastok, prezúvanie pneumatík či benzín. Sú to stovky až tisíce eur ročne. Slovenské mestá sú malé a do práce sa dá veľmi efektívne dostať na bicykli, ktorý z druhej ruky zoženieš takmer zadarmo a ešte sa aj vyhneš zápcham. MHD a vlaky tiež vychádzajú lacnejšie – za 20 rokov okolo 3 500 eur. Vynechaním auta na cestu do práce a z práce by si za 20 rokov ušetrili približne 40 000 eur.

zdroj: TASR

Jedlo, bary

Ďalšou z najnákladnejších položiek v bežnom živote je strava. Veľmi nevýhodné je chodiť do reštaurácií. Šetriť na jedle neznamená kupovať nekvalitné, ale variť si doma. Vždy to vyjde lacnejšie. Do práce si môžeš zobrať to, čo si uvaríš podľa svojich predstáv v obedári. Len za obedy v priebehu 20 rokov môžeš ušetriť 9 600 eur.

A koľko necháš každý piatok na bare? To je veľmi individuálne. V priemere ľudia na pijatiku, cigarety a zábavu minú desiatky až stovky eur mesačne. Za 20 rokov sú to tiež tisíce.

Aktivity bez nákladov

Šetriť samozrejme neznamená nezabávať sa či nerozvíjať nejaký talent. Existuje množstvo aktivít, ktoré nestoja nič alebo takmer nič. Je to napríklad beh, cvičenie mimo posilňovne (na Youtube nájdeš množstvo trénerov), hra na hudobnom nástroji (z druhej ruky), možností je jednoducho veľa.

Ak máš záujem o finančne náročnejšiu aktivitu a zároveň chceš šetriť, môžeš ju zdieľať s inými a náklady vám tak vzájomne klesnú. Rovnako sa dá zdieľať aj auto. Na zábavu minú desiatky až stovky eur mesačne. Za 20 rokov sú to tiež tisíce.

Z druhej ruky

Financie sa dajú ušetriť aj nakupovaním z druhej ruky. Veci v bazároch či sekáčoch sú dokonca často takmer nenosené. Keď v bežnom obchode kúpiš kus oblečenia za 20-50 eur a viac, v sekáči nájdeš skvelé kúsky za pár eur či 50 centov. Modelový príklad – keď si nekúpiš každý mesiac jeden kus oblečenia za 20 eur, za 20 rokov ušetríš 4 800 eur. (Vieme, že drvivá väčšina z nás nakupuje násobne viac).

Z druhej ruky sa ale dá kúpiť viacmennej všetko (hrnce, nábytok či športová výstroj). Stačí si len otvoriť nejaký online bazár a je to.

Neplytvať

K šetreniu patrí aj striedmosť. Netreba sa vzdávať sprchy či svetla, stačí len neplytvať. To isté platí pre jedlo, niektorí sa zvyknú prejedať zbytočne.

Ku konzumnej kultúre, ktorá ochudobňuje naše peňaženky, patrí aj kupovanie „zbytočností“. Ide napríklad o suveníry, ktoré potom zapadajú prachom, darčeky blízkym, ktorí už väčšinou všetko majú a podobne. Neznamená to zanedbávať vzťahy, veď napokon láska sa nekupuje darčekmi. Možno ale stačí kúpiť nejakú praktickú a spotrebnú drobnosť. Je vhodné, keď naznačíte, že to isté očakávate od nich a vysvetliť im, o čo ide, pretože prirodzene môžu byť v šoku, keď odjakživa dostávali tašky plné darov.

Zdravý rozum

Takéto sporenie na odchod do dôchodku v 40-tke má aj svojich kritikov. Tí v prvom rade dávajú do pozornosti, že je ťažké odhadnúť, koľko peňazí budeš na dôchodku potrebovať, resp. koľko sa dožiješ. Životnosť ľudí sa totiž stále predlžuje a vždy sa v živote môžu vyskytnúť nečakané udalosti. Aj ceny za produkty a služby sa časom menia. Sumu, ktorú potrebuješ, preto nesmieš podceniť. Zásadným pravidlom je ušetriť 25-krát viac než budú predpokladané výdavky.

Dôchodok v zmysle Fire tak neznamená, že človek už nikdy nebude pracovať. Ale bude slobodný a nezávislý. Bude môcť pracovať tam, kde ho to baví, pričom výška platu nebude hrať hlavnú rolu a tiež si bude môcť vziať dovolenku, kedy chce a na ako dlho chce.

Z praxe

Finančný analytik a prívrženec FIRE Craig Curelop (25 rokov) dodržiava filozofiu vlastniť všetko, nepoužívať nič“. Jazdí na bicykli a svoje auto prenajíma. Prináša mu to pár stoviek dolárov mesačne. V Denveri prenajíma svoje bývanie cez Airbnb. „Rozhodol som sa z obývačky urobiť kvázi spálňu tak, že som izbu rozdelil závesom. Žil som tak asi rok,“ prezradil. Našetril si toľko, že kúpil ďalší dom, kde funguje v jednej miestnosti a ostatné prenajíma. „Teraz dokážem ušetriť asi 3 – 4 tisíc dolárov mesačne. Pravdepodobne som za za 18 mesiacov od začiatku prenajímania môjho prvého bývania ušetril 60 000 až 70 000 dolárov,“ dodal.

„Mali by ste byť schopní žiť najlepší život, ale to neznamená, míňať veľa peňazí,“ povedala Gwen Merzová (28 rokov), ktorá má v nehnuteľnostiach a z časti na účte už 200-tisíc dolárov. Mať finančnú slobodu podľa nej znamená nebyť ako škrečok väznený na bežiacom koliesku. Komunita Fire jej poskytuje aj kamarátov. „Sú to ľudia, s ktorými sa môžete normálne baviť a nehľadia na vás cez prsty, pretože máte 13-ročné auto,“ uviedla.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech