Ivan Chrenko: Slovenský miliardár, ktorý chce žiť obyčajný život

  • Keď Ivan Chrenko pred viac ako dvadsiatimi rokmi začínal s podnikaním, zrejme netušil, že sa stane prvým Slovákom, ktorý zarobí miliardu eur
  • V médiách často jeho tvár neuvidíte, aby sa mohol po ulici pohybovať bez ochranky ako normálny človek
  • Jeho prvý biznis sa týkal audiovizuálnej techniky, od ktorej sa prepracoval k nadnáronej spoločnosti HB Reavis
topp
hbreavis.com
  • Keď Ivan Chrenko pred viac ako dvadsiatimi rokmi začínal s podnikaním, zrejme netušil, že sa stane prvým Slovákom, ktorý zarobí miliardu eur
  • V médiách často jeho tvár neuvidíte, aby sa mohol po ulici pohybovať bez ochranky ako normálny človek
  • Jeho prvý biznis sa týkal audiovizuálnej techniky, od ktorej sa prepracoval k nadnáronej spoločnosti HB Reavis

Developer Ivan Chrenko zo skupiny HB Reavis je druhý najbohatší Slovák. V rebríčkoch bohatých sa však vidí veľmi nerád. Podľa niektorých zdrojov preto, že sa nerád spojuje s majoritou slovenských najbohatších ľudí, ktorí korene biznisu zapúšťali ešte za komunizmu, alebo tesne po jeho páde v prostredí bez existujúcich zákonov. Zatiaľ čo vlani mal „iba“ 730 miliónov, dnes sa môže podľa Forbes pýšiť 1,02 miliardami eur. V celom rebríčku nenájdete nikoho, kto by sa stal takým skokanom ako on, keďže za rok zaznamenal nárast o 290 miliónov eur, čo je ešte o 70 miliónov väčší nárast ako jednotka rebríčka – Andrej Babiš.

Ivan Chrenko však samozrejme začínal taktiež v 90-tych rokoch. V Šali mal obchod s audiovizuálnou technikou a venoval sa aj elektromontážnym prácam. Následne sa zameral aj na samotnú výrobu. Jeho spoločnosť údajne montovala reproduktory značky Marsyas.

Jeho symbolikou je však developérska firma HB Reavis Group, a teda nie CDčká, reproduktory či svetlá na diskotékach. K developérskej skupine sa pridal po dvoch rokoch jej existencie v roku 1995. Koncom 90-tych rokov sa firma preslávila výstavbou prvých veľkých administratívnych centier v hlavnom meste. Kancelárske areály od nich vo veľkom skupovala firma B.S.R.

Na budovaní Bratislavy sa potom HB Reavis významne spolupodiela postavením projektu Apollo a Auparku v Petržalke. Značka obchodných centier je teda spojená s HB Reavis. Toto obchodné centrum firma postupne vybudovala aj v Košiciach a nasledovali rovnaké projekty aj v Českej republike. Spoločnosť HB Reavis Auparky nielen stavia, ale chvíľu aj prevádzkuje. Keď dosiahnu vrcholovú hodnotu, predáva ich obvykle zahraničným subjektom.

V roku 2005 HB Reavis odkúpila od samosprávy kľúčovú spoločnosť SAD Bratislava. S firmou developer získal aj bratislavkú autobusovú stanicu Mlynské nivy, kde aktuálne stavia novú štvrť Nové Nivy. Je otázne, či sa tohto komplexu spoločnosť časom zbaví rovnako ako v prípade nákupných centier.

HB Reavis je ale autorom aj ďalších administratívnych projektov na Slovensku, v Čechách či v Chorvátsku, Poľsku a Maďarsku.

Veľký krok spoločnosti predstavuje kúpa londýnskeho projektu, Elizabeth House, známeho tiež ako One Waterloo.

“Táto kúpa – zatiaľ naša najväčšia v UK – potvrdzuje náš dlhodobý záväzok a je v súlade s naším plánom umiestniť tretinu našich obchodných operácií do roku 2019 do Londýna. Tento projekt sa radí k našim ďalším podobným projektom podobnej veľkosti a rozsahu na ostatných trhoch – ako Varso Place vo Varšave, Agora v Budapešti či NIVY/Twin City v Bratislave,” povedal v tlačovej správe člen predstavenstva HB Reavis Pavel Trenka.

Suma, za ktorú Elizabeth House kúpili, sa odhaduje na 250 miliónov libier (cca 300 miliónov eur). Ide o pôvodnú kancelársku budovu postavenú ešte v 60. rokoch minulého storočia. Nachádza sa v South Bank pri stanici Waterloo, čo je jeden z najvyťaženejších dopravných uzlov metropoly.

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s Cambridge Innovation Center, americkým odborníkom na inovačné centrá

Spoločnosť HB Reavis tento mesiac oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC), americkou realitnou spoločnosťou zameranou na vývoj ekosystémov, ktoré inovatívnym podnikateľom umožňujú zakladať firmy a vytvárať nové produkty lepšie a rýchlejšie. Spoločnosť HB Reavis do partnerstva investovala vyše 45 mil. € a získala aj kreslo v predstavenstve spoločnosti CIC. CIC túto investíciu využije na rozšírenie svojej celosvetovej siete vedeckých a technologických inovačných kampusov.

Spoločnosť HB REAVIS Slovakia a. s. sa podľa Finstatu v roku 2015 dostala do zisku z -1,165 mil. € na 517 189 € a tržby jej narástli o 31 % na 14,34 mil. €. V roku 2016 v období od 1.12 do 31.12 zverejnila tržby 4,577 mil. € so stratou -9,720 mil. €. Celkové aktíva spoločnosti prestavujú 79 577 917 €.

Projekty HB Reavis väčšinou svojou veľkosťou a významom značne ovplyvňujú mestá, v ktorých sú budované. Názory na túto spoločnosť, a teda aj na Ivana Chrenka sú teda rôzne v závislosti od pohľadu na jeho projekty. Pravdou ale zostáva, že do rebríčku Forbes sa človek nedostane iba tak. Takže ak nič iné, Chrenko je určite skvelý biznismen. Biznismen, ktorý nemá potrebu komunikovať s médiami, rozhovor s ním by ste hľadali len ťažko. Doposiaľ sú dostupné najviac dve jeho oficiálne fotografie.

Miliardár sa však zrejme nebojí vytvárať si konkurenciu. HB Reavis stojí totiž napríklad aj za neziskovou mimovládnou organizáciou LEAF, ktorá sa zameriava na mladých ľudí s potenciálom, ktorí by mohli byť budúcimi poprednými osobnosťami Slovenska.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá