Ján Benčík: Hitlerovca Magáta vzali do väzby v symbolický deň (KOMENTÁR)

benčík
TASR/Jakub Kotian

Autor je poslanec národnej rady za klub SaS (kandidoval na kandidátke strany Za ľudí) a bloger

24. januára polícia po pojednávaní na Okresnom súde v Čadci zadržala známeho extrémistu, obdivovateľa Adolfa Hitlera, apologéta národného socializmu a popierača holokaustu Mariána Magáta.

Hitlerovec Magát

Po patričných procesných úkonoch vyšetrovateľ protiextrémistickej jednotky NAKA vzniesol voči  Magátovi obvinenie pre 37 skutkov rôznorodej extrémistickej trestnej činnosti.

Okrem iného ide o založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, výrobu extrémistického materiálu či popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Trestných činov sa mal obvinený dopustiť v rokoch 2017 až 2021.

Symbolické rozhodnutie prokuratúry

Vyšetrovateľ následne podal návrh na jeho väzobné stíhanie. Prokurátor Špeciálnej prokuratúry sa s návrhom vyšetrovateľa stotožnil, a práve 27. januára, keď si celý svet pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, sme sa dozvedeli, že sudca Špecializovaného trestného súdu návrhu vyhovel a vzal Mariána Magáta do väzby.

Rozhodnutie nie je právoplatné, lebo Magát voči nemu podal sťažnosť, napriek tomu sa evidentne nenapĺňajú nádeje Magátových početných fanúšikov, ktorých má najmä medzi členmi extrémistických zoskupení Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, v Uhríkovej odštiepeneckej Republike či marginálnom Švecovom Slovenskom hnutí obrody.

Tí po Magátovom zadržaní optimisticky predpokladali, že ich guru vďaka svojej údajnej fundovanosti v problematike, ktorej sa obsedantne venuje, úplne znemožní vyšetrovateľa, ktorý bude musieť s hanbou stiahnuť chvost a štát ešte bude musieť Magáta prepustiť a odškodniť za neoprávnené zadržanie.

Magátovo chvastanie

A prečo je zadržanie a väzobné stíhanie Magáta dôležité? Pretože nejde iba o neho ako osobu. Ide o to, že Magát má v kruhoch extrémistov podporu a početných obdivovateľov. Hoci bol už viackrát trestne stíhaný, zatiaľ bol iba podmienečne odsúdený za nedovolené ozbrojovanie.

zdroj: Facebook/ Marián Magát a František Drozd

Opakovane sa tým chvastal a zosmiešňoval vyšetrovateľov a súdnych znalcov. Mne dokonca raz v tejto súvislosti poslal posmešnú správu: „Nazdar. Vyhral som ďalší súd. Nenapíšeš o tom blog? Ako sme znalca zotreli a urobili z neho idiota?

Spravodlivý trest

Nuž, nenapísal som, ani inak nereagoval, ale podobné chvastanie malo nepochybne značnú odozvu u jeho fanúšikov a doslova zhubný vplyv na jeho mladých, nezrelých obdivovateľov. Jeden z nich sa pred časom dostal aj do väzenia, evidentne sa však nepoučil a pokračuje v starých šľapajach.

Koľko jemu podobných mladých ľudí sa ešte dostane pod Magátovým vplyvom na scestie? Aj preto je Magátovo väzobné stíhanie a následný súd dobrým signálom pre spoločnosť a výstražným mementom pre jeho obdivovateľov.

O tom, že na spochybňovanie a cynické popieranie utrpenia a smrti miliónov nevinných ľudí, musí spoločnosť, pokiaľ chce zostať zdravou, reagovať, niet pochýb. A Magát musí dostať za svoj cynizmus a šírenie zla spravodlivý trest.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroje: TV noviny, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá