Japonsko otestovalo nové futuristické superdelo. Projektily dosahujú šialenú rýchlosť

  • Japonsko je o krok bližšie k zaradeniu elektromagnetického dela do výzbroje
  • Ukázalo jeho úspešný test, v budúcnosti môže byť umiestnené na lodiach
elektromagnetické delo Japonsko
ATLA
  • Japonsko je o krok bližšie k zaradeniu elektromagnetického dela do výzbroje
  • Ukázalo jeho úspešný test, v budúcnosti môže byť umiestnené na lodiach

Tokio je, zdá sa, najbližšie k nasadeniu zbrane, ktorá pripomína technológiu zo sci-fi. Krajina vychádzajúceho slnka úspešne otestovala elektromagnetické delo. Konkrétne malo ísť o delo stredného kalibru určené pre námorníctvo.

Japonsko by chcelo túto prelomovú technológiu v budúcnosti využívať na mori aj súši.

Za testami novej technológie stojí Agentúra pre akvizičnú technológiu a logistiku (ATLA), ktorá spadá pod japonské ministerstvo obrany v spolupráci s japonským námorníctvom.

ATLA zverejnila video, na ktorom vidno vypálenie sálv. Podrobnosti o čase testov, úspešnosti streľby však nie sú známe.

Hovorca ATLA pre Naval News potvrdil, že delo bolo umiestnené na plavidle japonského námorníctva.

„Podarilo sa nám potvrdiť kompatibilitu s plavidlom, na ktorom bolo inštalované elektromagnetické delo, a získať údaje o účinkoch namontovania dela na loď. Veríme, že sa nám podarilo dosiahnuť želané výsledky,“ okomentoval hovorca výsledky testu.

Prototyp zbraňového systému váži 8 ton a jeho hlaveň dela má dĺžku 6 metrov.

Strieľať dokáže rýchlosťou 6,5 Machov 

The Warzone portálu The Drive pripomína, že prototyp japonskej zbrane bol prvýkrát uvedený na svetlo sveta v máji tohto roku.

Zbraň by mala byť schopná strieľať 40 mm oceľové projektily s hmotnosťou 320 gramov.

Zásadný rozdiel oproti klasickým vojenským raketám a strelám spočíva v spôsobe odpaľovania projektilu. Kým súčasné rakety využívajú na pohon chemické pohonné látky, japonské delo využíva elektromagnetickú energiu. Vďaka tomu vystrelené projektily môžu dosahovať veľmi vysoké rýchlosti až hypersonické méty.

Japonské delo má strieľať náboje rýchlosťou okolo 2 230 m/s, čo predstavuje rýchlosť 6,5 Machov. Využíva pritom päť megajoulov (MJ) alebo 5 miliónov joulov (J) energie náboja. ATLA chce ale ešte vyšší výkon a chce dosiahnuť, aby delo nakoniec bežalo na 20 MJ nabíjacej energie.

V súčasnosti nie je známe, na aké lode môže japonské námorníctvo delá namontovať. Do úvahy ale pripadajú japonské torpédoborce. Okrem toho by mohli byť súčasťou japonského projektu plavidiel protivzdušnej obrany, ktoré majú ostrov chrániť pred balistickými raketami.

Elektromagnetické delá by mohli byť využité ako ochrana pred leteckými hrozbami, ako aj pred hypersonickými raketami.

Japonsko tiež plánuje umiestnenie diel na podvozok automobilu, čo by mu tiež dodalo mobilitu. Aktívny vývoj technológie začal v roku 2016.

Tokio musí prekonať ešte mnoho prekážok, aby mohlo nasadiť technológiu do služby. Treba ešte doriešiť, ako bude reagovať v extrémnom prostredí, akým je mráz a teplo, či jej prípadnú koróziu v dôsledku slanej vody.

Technológiu vyvíjali aj Spojené štáty 

Krajina vychádzajúceho slnka čelí v poslednej dobe rastúcim hrozbám zo Severnej Kórey aj Číny. Arzenál týchto dvoch krajín sa stáva čoraz sofistikovanejší, disponujú balistickými raketami a chýbať nemajú ani hypersonické rakety. Minulý rok KĽDR odpálila balistickú raketu, ktorá preletela nad Japonskom a potom skončila v Tichom oceáne.

Čína zas buduje námorníctvo, ktoré má Pekingu zaručiť námornú dominanciu v regióne. Už teraz je počtom lodí najväčšie námorníctvo na svete.

Okrem Japonska vyvíja technológiu aj Čína a Turecko. Nemalé peniaze do nej investovali aj Spojené štáty, ktoré dokonca v spolupráci s firmou BAE Systems postavili obrovský prototyp, ktorý bol úspešne otestovaný. Problém bol s umiestnením takéhoto veľkého dela na plavidlá a tiež z jeho pohonom a chladením.

Menšiu verziu tiež predstavila firma General Atomic, ktorá svoju technológiu plánovala umiestniť na nákladný automobil. General Atomic ohlásil plány spolupracovať na vývoji technológie s Japoncami.

Pentagón však v posledných dvoch rokoch opustil tento projekt a nepriznal mu žiadne financie. Ušetrené peniaze majú smerovať na vývoj hypersonických striel, teda technológie, v ktorej Spojené štáty výrazne zaostávajú za konkurenciou ako Čína, KĽDR a Rusko.

Zdroje: Naval News, The Warzone

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá