V roku 2024 čakajú voľby až 2 miliardy ľudí, Slováci pôjdu k urnám dvakrát

  • K urnám môže ísť najviac ľudí v histórii, až 2 miliardy
  • Kým v Rusku to je jasné, v USA sa očakáva ešte tesnejší súboj ako pred štyrmi rokmi
Donald Trump
Donald Trump, Unsplash/Kongresová knižnica
  • K urnám môže ísť najviac ľudí v histórii, až 2 miliardy
  • Kým v Rusku to je jasné, v USA sa očakáva ešte tesnejší súboj ako pred štyrmi rokmi

Rok 2023 bol v podstate z každého hľadiska mimoriadne bohatý na udalosti a politika nebola výnimkou. Pokračujúce boje na Ukrajine, nečakaný útok teroristickej skupiny na Izrael či z nášho pohľadu veľmi dôležité predčasné parlamentné voľby sú zrejme tými najväčšími „highlightami“.

Podľa všetkého bude nový rok 2024 nemenej zaujímavý. Portál Euronews totiž uvádza, že k volebným urnám môžu v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch podľa odhadov ísť až dve miliardy ľudí v päťdesiatich krajinách sveta, čo je vôbec najviac v histórii. V tejto súvislosti sme si pre teba pripravili zoznam najvýznamnejších volieb naprieč našou planétou.

Začiatok roka bude zaujímavý v Ázii

Council on Foreign Relations podotýka, že kalendárne prvé voľby roka 2024 sa konajú už 7. januára v Bangladéši. V týchto parlamentných voľbách bude Awami League (AL) pod vedením premiérky Sheikh Hasinovej bojovať o pokračovanie už aj tak dlhej, pätnásťročnej vlády nad touto ázijskou krajinou.

Počas tohto obdobia pracovala AL veľmi usilovne na tom, aby potlačila akékoľvek snahy opozície, a naopak, prispela k rozkladu demokracie. Aj preto sa očakáva pomerne hladké víťazstvo AL, a to aj napriek tomu, že v poslednom čase sa nespokojnosť občanov prejavila na protestoch a manifestáciách na uliciach Bangladéša.

Už o týždeň nato bude svetová pozornosť opäť na ázijský kontinent. Na ostrove Taiwan sa totiž konajú prezidentské voľby, v ktorých už nemôže kandidovať súčasná prezidentka Cchaj Jing-wenová. V hre sú traja bývalí starostovia, ale favoritom je úradujúci viceprezident Lai Ching-te, ktoré je z rovnakej strany (DPP) ako Wenová.

V prípade víťazstva Laia odborníci očakávajú pokračovanie snahy DPP o vybudovanie obranných síl na Taiwane, čo, samozrejme, prispeje k ešte väčšiemu napätiu medzi Taiwanom a Čínou, a naopak, tento ostrov priblíži ešte viac USA.

Stredobodom pozornosti budú voľby do EP a americké prezidentské voľby

Brunswick Group upozorňuje na to, že v apríli budú parlamentné voľby v najpočetnejšej krajine sveta, teda v Indii. V tomto prípade sa však žiadne prekvapenie neočakáva, keďže premiér Naréndra Módí a jeho strana BJP sa v tejto krajine stále teší obrovskej popularite, a preto pravdepodobne bude Módí premiérom aj tretíkrát v rade.

Následne sa presunieme k jednému z najdôležitejších momentov roka 2024, keďže od 6. do 9. júna si oprávnení voliči v 27 členských krajinách EÚ vyberú, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente.

Euronews zdôrazňuje, že ide o mimoriadne očakávanú udalosť, pretože prognózy nárastu podpory pre euroskeptické a krajne pravicové strany, podporené nedávnymi volebnými úspechmi v Holandsku, Taliansku, Fínsku a Švédsku, vzbudzujú pochybnosti o budúcnosti EÚ.

Tieto voľby čakajú aj Slovákov, hoci už tradične je o tieto voľby najnižší záujem. Na jar 2024 nás však čakajú ešte prezidentské voľby, k urnám tak zamierime dvakrát.

Podľa najnovších prieskumov by krajne pravicová skupina Identita a demokracia, ktorá vznikla iba pred minulými voľbami do EP v roku 2019 a momentálne je šiesta najsilnejšia skupina EP, získala rekordný počet 87 kresiel v 720-člennom parlamente, čo znamená, že by mohla súťažiť s liberálmi o to, aby sa stala treťou najväčšou stranou EP.

To by mohlo viesť k tomu, že by sa krajná pravica dostala do kľúčovej úlohy medzi dvoma hlavnými konzervatívnymi a socialistickými skupinami, ktoré síce sú ideologickými rivalmi, ale spolupracujú na zabezpečení fungovania inštitúcií EÚ vo „veľkej koalícii“.

Napriek tomu, že presný dátum rakúskych parlamentných volieb ešte nie je známy, hoci by to malo byť na jeseň, práve tieto voľby u nášho západného suseda budú taktiež stredobodom pozornosti, najmä v súvislosti s nárastom krajne pravicových síl.

Portál Euractiv uvádza jeden z posledných prieskumov verejnej mienky, podľa ktorého sa krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) teší takmer 30-percentnej podpore, čo je zhruba o 13 percentuálnych bodov viac ako v posledných voľbách v roku 2021. 

Úplnou čerešničkou na torte roka 2024 budú americké prezidentské voľby, ktorých magický dátum je 5. novembra. Podľa septembrového prieskumu renomovaného amerického denníka The Wall Street Journal si až 73 % Američanov myslí, že 81-ročný Joe Biden je príliš starý na to, aby si znova sadol do Bieleho domu.

Čo je však ešte dôležitejšie, je skutočnosť, že tento názor zastávajú až dve tretiny voličov Demokratickej strany. Napriek tomu sa v rámci demokratov nečrtá žiadny relevantný kandidát, ktorý by Bidena mohol ohroziť, a preto je kandidatúra v rámci Demokratickej strany prakticky istá.

Podobná situácia aj na opačnom spektre, keďže 77-ročný Donald Trump by podľa aktuálnych preferencií renomovanej agentúry Ipsos svojich republikánskych súperov doslova rozdrvil. Ak sa nič neočakávané nestane, dočkáme sa reprízy Biden – Trump spred štyroch rokov a všetko naznačuje, že môže ísť ešte o tesnejší súboj, ako tomu bolo v roku 2020.

Vzhľadom na dlhodobé názory Donalda Trumpa by jeho návrat do Bieleho domu, čo aj podľa najväčších odborníkov nie je vôbec nereálny scenár, znamenal obrovské ohrozenie demokracie ako takej či americkej vojenskej a finančnej pomoci voči Ukrajine, čo je mimoriadne citlivá otázka.

Council on Foreign Relations taktiež zdôrazňuje, že jeho pokračujúce útoky na NATO, odmietanie klimatických zmien a jeho prísľuby použiť clá na umiestnenie „prstenca okolo americkej ekonomiky“ podnietili špekulácie, že jeho druhé funkčné obdobie vo funkcii prezidenta by prevrátilo svetovú politiku naruby.

V Rusku, ako obyčajne, zrejme len formalita

Brunswick Group pripomína, že 17. marca sa prezidentské voľby odohrajú aj v najrozsiahlejšej krajine sveta, teda Rusku. Avšak vzhľadom na dlhodobý autokratický režim Vladimira Putina, ktorý sa stále teší masívnej podpore ruského obyvateľstva, a to aj napriek už takmer dvom rokom trvajúcej vojne na Ukrajine, je jeho prípadná prehra iba z ríše veľmi bujnej fantázie.  

Parlamentné voľby by sa mali už na jar konať aj v spomínanej Ukrajine, avšak v prípade vyhlásenia stanného práva ukrajinské zákony zakazujú konanie akýchkoľvek volieb, preto náš východný sused s najväčšou pravdepodobnosťou zostane v roku 2024 voľbami nepoškvrnený.

Na druhej strane, britský premiér Rishi Sunak pred pár dňami potvrdil, že aj vo Veľkej Británii sa do konca budúceho roka budú konať parlamentné voľby, čo vzhľadom na zväčšujúce sa zaostávanie Demokratickej strany za Labouristickou sľubuje tiež zaujímavé divadlo. 

Dve vojny a jedna olympiáda

Aj okrem volieb nás takmer s určitosťou čaká rok plný signifikantných udalostí. Veľkou, zatiaľ nezodpovedanou, otázkou zostáva, ako sa vyvinú konflikty na Ukrajine a v Izraeli a či sa dočkáme či už v jednom, alebo druhom prípade ich ukončenia. Nemalú rolu v tom budú mať aj výsledky vyššie spomínaných volieb, najmä tých amerických.

The Washington Post píše, že Donald Trump chce výrazne okresať americkú humanitárnu, vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine a taktiež vyhlásil, že ak by bol prezident, tak túto vojnu ukončí do 24 hodín. O tom, na ktorej strane v tomto konflikte stojí, svedčí aj fakt, že odmietol pozvánku ukrajinského prezidenta Zelenského do Kyjeva.  

Portál Hindustan Times akcentuje športové udalosti. V prvom rade ide o Olympijské hry v Paríži, ktoré budú po atypických pandemických hrách v Tokiu snáď návratom do normálu. Pod drobnohľadom budú najmä ruskí a bieloruskí športovci, ktorí sa na nich budú môcť zúčastniť, hoci pod neutrálnou zástavou.

Ďalším veľkým športovým podujatím sú Majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré sa budú konať v Nemecku a na ktorých sa predstavia aj naši futbalisti. Fanúšikovia športu sa však môžu tešiť aj na Majstrovstvá sveta v hokeji, ktorých organizáciu majú tento rok pod patronátom naši susedia z Čiech.

Zdroje: Euronews, Clean Energy Wire, Council on Foreign Relations, Brunswick Group, Euractiv, The Wall Street Journal, Ipsos, Hindustan Times, The Washington Post 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá