Je posledným rajom na Zemi. Toto miesto musíš navštíviť aspoň raz za život

  • Lokalita sa môže pýšiť nedotknutou prírodou a prestížnym ocenením
  • Veľkosť súostrovia ponúka turistom mnoho možností na potápanie
raja ampat
Unsplash/Sutirta Budiman, Kiril Dobrev
  • Lokalita sa môže pýšiť nedotknutou prírodou a prestížnym ocenením
  • Veľkosť súostrovia ponúka turistom mnoho možností na potápanie

Naša planéta nám ponúka mnoho cestovateľských klenotov a ešte viac doposiaľ masovým turizmom neobjavených miest. Takým je aj indonézske súostrovie Raja Ampat, ktoré je považované za posledný raj na Zemi.

Ako informuje CNN, ide o sieť chránených morských oblastí, ktoré ležia v srdci koralového trojuholníka. Celé súostrovie pozostáva z približne 1 500 ostrovov na ploche väčšej ako 4 milióny hektárov. 

Označenie „posledný raj na Zemi“ prischlo tomuto súostroviu najmä vďaka bohatej morskej biodiverzite, ktorá sa v ostatných destináciách pre turizmus zmenšuje. Raja Ampat je domovom viac ako 1 600 druhov rýb. Tiež tu možno nájsť približne 75 % známych druhov koralov na svete.

Hoci je súčasný príbeh Raja Ampat skutočne inšpiratívny a príklad by si mohli brať aj iné podobné destinácie, ochrana prírody na takejto vysokej úrovni tu nefungovala vždy.

Ako uvádza výkonný predseda Konservasi Indonesia Meizani Irmadhiany, ešte 20 rokov dozadu bola táto lokalita na ústupe z dôvodu neregulovaného komerčného rybolovu. Irmadhiany tiež spomína na odstraňovanie žraločích plutiev a pytliactvo korytnačiek.

raja ampat
zdroj: Unsplash/Karl Callwood

Zmena začala v roku 2004, keď sa Raja Ampat pridala k iniciatíve Bird’s Head Seascape initiative, ktorá spočívala vo vytvorení siete chránených morských oblastí s podporou medzinárodných ochranárov a miestnych úradov.

Cieľom iniciatívy nie je iba zachovať morské zdroje, ale aj zabezpečiť potravinovú bezpečnosť a udržateľné ekonomické výhody pre miestnych obyvateľov.

Pridanie sa k iniciatíve sa po čase ukázalo ako veľmi dobrý krok. Pytliactvo komerčných rybárov ustúpilo o 90 %, koraly sa postupne zotavili a potravinová a životná bezpečnosť miestnych komunít sa výrazne zlepšili.

Kľúč k tomuto obrovskému úspechu bol jednoduchý. Stačilo podnecovať miestne komunity, aby sa stali členmi ochranárskeho zväzku.

Všetko úsilie sa vyplatilo. Okrem toho, že sa táto lokalita môže pýšiť nedotknutou prírodou, získala na začiatku roka 2022 ocenenie Blue Parks Awards. Ocenenie odovzdáva organizácia Marine Conservation International a každoročne ho schvaľuje aj Organizácia spojených národov. Získať ho môžu morské parky po celom svete za to, že spĺňajú najvyššie vedecky podložené štandardy účinnosti ochrany.

Raj pod vodou, no aj nad ňou 

Toto miesto by mali vyhľadať najmä milovníci podmorského sveta. Podľa Indonesia Travel totiž ponúka unikátne zážitky. Miesto je tiež považované za najrozmanitejšiu živú knižnicu pre svetové koralové útesy a podmorských živočíchov. 

Veľkosť súostrovia ponúka turistom mnoho možností na potápanie. Za zmienku stojí napríklad Kabui Passage, prístav Arborek Island’s Dock, Sawandarek, Yenbuba, Friwen Wall a mnoho ďalších. 

raja ampat
zdroj: Unsplash/Aviv Perets

Keďže sa pod vodou nedá stráviť celý deň, je potrebné spomenúť aj okolitú prírodu, ktorá je rovnako čarovná ako podmorský svet. Uprostred krištáľovo čistej vody sa dajú nájsť malé skalnaté ostrovčeky, ktoré podľa viacerých cestovateľov dodávajú tejto scenérii kúzlo. 

Popri potápaní a ďalších vodných športoch ponúka toto prostredie nekonečné množstvo fascinujúcich prírodných atrakcií a pohostinných Papuáncov. Ubytovať sa môžeš napríklad v turistickej dedinke Arborek, kde sa nachádza niekoľko rodinných domov.

V dedine možno stretnúť domácich a pozorovať ich každodenný život a jedinečné tradície. Tamojší ľudia sú na turistov zvyknutí, dokonca im krátko po príchode zvyknú predviesť tradičný uvítací tanec a spievať im papuánske ľudové piesne.

Dostať sa sem nie je najjednoduchšie, no určite to stojí za to. Základom je prísť do mesta Sorong, odkiaľ pravidelne letia malé lietadlá, ktoré turistov dopravujú do mesta Waisai, hlavného mesta okresu Raja Ampat. Existuje však aj druhá možnosť, ktorou sú trajekty. Tie štartujú tiež v meste Sorong. 

Zdroje: CNN, Indonesia Travel, Icri Forum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá