Je to desivé a nezvratné. V Grónsku sa po prvýkrát v histórii topí najstarší a najmohutnejší arktický ľad

  • Najmohutnejší arktický ľad. Posledná ľadová zóna
  • Po prvýkrát v histórii sa ľady na severe Grónska roztápajú
  • Desivý jav, ku ktorému doposiaľ nikdy nedošlo, sa tento rok objavil a to hneď dvakrát
lad
Pixabay
  • Najmohutnejší arktický ľad. Posledná ľadová zóna
  • Po prvýkrát v histórii sa ľady na severe Grónska roztápajú
  • Desivý jav, ku ktorému doposiaľ nikdy nedošlo, sa tento rok objavil a to hneď dvakrát

Klimatické zmeny sú teda, zdá sa, oveľa silnejšie, ako sme si doposiaľ mysleli. Najstarší a najmohutnejší arktický morský ľad sa roztápa. Otvára tak pobrežie severné pobrežie Grónska, ktoré sme až do tohto roku považovali za večne zamrznuté. Ľady sa tu v minulosti nepohli ani počas leta. Arktická oblasť severne od Grónska je nazývaná aj posledná ľadová zóna. Pri súčasnom topení morských ľadovcov sa totiž predpokladalo, že práve tu ľad vydrží najdlhšie. Zdá sa však, že sa vedci mýlili. To, k čomu na severe Grónska dochádza tento rok, mnohí vedci označujú za desivé.

Takmer všetok morský ľad pri severnom pobreží Grónska je úplne rozlámaný a popraskaný. Otvorené more je v tejto oblasti unikátom, keďže je považovaná za poslednú ľadovú zónu. Zdá sa však, že tá sa nakoniec bude nachádzať ďalej na západ“ povedala Ruth Mottram z dánskeho meteorologického inštitútu.

Topenie arktického ľadu v tejto oblasti podľa vedcov spôsobili vlny horúčav, ktoré v prvom polroku zasiahli severnú pologuľu. K roztápaniu došlo hneď dvakrát. Koncom februára a začiatkom tohto mesiaca.

Ľad na severe Grónska je obzvlášť mohutný aj vďaka transpolárnemu driftu, studenému morskému prúdu, ktorý do tejto oblasti prináša aj morský ľad zo Sibíri. Morský ľad na severe Grónska dosahuje v priemere hrúbku štyri metre, no vytvára aj „hrebene“ vysoké až 20 metrov. Thomas Lavergne z nórskeho meteorologického inštitútu topenie miestneho morského ľadu popísal jediným slovom – „desivé„.

 

Thomas Lavergne dodáva, že praskanie, lámanie a topenie nahromadeného morského ľadu pri severnom pobreží Grónska spôsobí, že sa ľadové kryhy začnú pohybovať do južnejších a teplejších oblastí. Predpokladá aj, že posledná ľadová oblasť sa od tohto roku bude roztápať nenávratne. Aj keď tu morský ľad opäť zamrzne, štruktúry sú poškodené natoľko, že sa pri opätovnom oteplení, budú topiť rýchlejšie, ako doposiaľ.

Topenie morského ľadu na severe Grónska sa tento rok objavilo hneď dvakrát. Najskôr koncom februára, kedy tu priemerná teplota dosahuje cca -20°C. Tento rok sa však až 10 dní po sebe držala nad bodom mrazu. Druhý extrém prišiel začiatkom augusta, kedy na severe Grónska teplota narástla na nezvyčajných 17°C. V spojení so silným teplým južným vetrom sa tak morský ľad roztopil po opäť.

A prečo je táto správa taká alarmujúca? Podľa vedcov najmä pre intenzitu a rýchlosť otepľovania a topenia celého Grónska. Roztopený morský ľad ďalej ovplyvňuje aj Golfský prúd, ktorý je aktuálne v „najhoršej kondícii“ za posledných 1600 rokov. Teplý golfský prúd pritom ovplyvňuje klímu Severnej Ameriky i Európy. Ak sa toto prúdenie teplej morskej vody naruší, musíme sa pripraviť na dramatické zmeny klimatických podmienok a to aj na území Slovenska.

zdroj: Interez

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá