Je na svete nová mutácia koronavírusu. Môže byť horšia ako delta, varujú vedci

  • Nová mutácia sa prvýkrát objavila v Afrike, v súčasnosti bola odhalená v troch krajinách
  • Nakazených je niekoľko osôb
koronavírus
TASR/AP Photo/Mahesh Kumar A.
  • Nová mutácia sa prvýkrát objavila v Afrike, v súčasnosti bola odhalená v troch krajinách
  • Nakazených je niekoľko osôb

V Botswane a Juhoafrickej republike bola prvýkrát zaznamenaná nová mutácia koronavírusu. Ide o mutáciu B.1.1.529. Informuje o tom portál The Guardian. Vedci skúmajúci tento vírus uvádzajú, že nesie extrémne vysoké množstvo nových mutácií, čím môže obísť imunitný systém tela a spôsobiť ďalšie ochorenia.

Mutácia bola doposiaľ potvrdená v troch krajinách, okrem vyššie spomenutých afrických krajinách sa objavila aj v Hongkongu. Zaznamenaných bolo iba niekoľko prípadov. Podľa virológa Toma Peacocka z Imperial College London môžeme novú mutáciu považovať za znepokojivú. Zároveň dodal, že mutáciu je potrebné monitorovať.

V Afrike je proti koronavírusu úplne zaočkovaných len 6,6 percenta obyvateľov. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Hoci celková krivka nových infekcií v Afrike klesá, v niekoľkých krajinách tohto kontinentu sa šíri štvrtá vlna koronavírusu, ukazujú oficiálne údaje.

John Nkengasong z Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) patriaceho pod Africkú úniu (AÚ) vo štvrtok zdôraznil, že tieto údaje budú preverené a zhodnotené.

„Musíme urobiť viac štúdií, je toho veľa, čo o novom variante koronavírusu nevieme. Musíme sa na tieto údaje pozrieť veľmi dôkladne, až potom vydáme vyhlásenie. Nutným cieľom pre náš kontinent je 70-percentná miera zaočkovanosti obyvateľov,“ dodal Nkengasong.

Počet nových prípadov nákazy v Afrike klesol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 11 percent a počet úmrtí o 15 percent.

Podľa Afrického CDC zatiaľ v Afrike zdokumentovali celkovo približne 8,6 milióna prípadov nákazy, z ktorých bolo smrteľných vyše 222 000.

Podľa Nkengasonga počet neoznámených prípadov v Afrike, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov, je pravdepodobne vyšší.

Vyjadril sa aj proti povinnému očkovaniu. Očkovanie seniorov a chorých ľudí musí mať prednosť pred posilňujúcimi dávkami vakcín alebo preventívnym očkovaním detí, upozornil. Inak je cieľ zaočkovať 70 percent afrického obyvateľstva do konca budúceho roka ohrozený, vysvetlil.

Africké CDC sa pokúša spojiť prostriedky afrických krajín a koordinovať opatrenia v boji proti pandémii.

Podľa CDC si zatiaľ Afrika zaobstarala okolo 403 miliónov dávok vakcín, z ktorých bolo podaných 55 percent.

Nkengasong pripísal nízku mieru zaočkovanosti okrem iného aj logistickým problémom a vyzval na intenzívnejšie testovanie v jednotlivých krajinách.

Zdroje: The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie