Jeden z „najtoxickejších denníkov dezinfoscény“ dostal zelenú. Súd ho stiahol zo zoznamu konšpiračných webov

  • Súd dnes rozhodol o tom, že portál Hlavný denník musí byť odstránený zo zoznamu problematických webov, ktorý zostavujú odborníci
  • Hlavný denník šíri dezinformácie o koronavíruse, na zozname dezinfowebov sa nachádzal s vysokým skóre
  • Dezinformačný web zastupovali právnici z ULC Čarnogurský
  • Súd skonštatoval, že portál Konšpirátori.sk je s Hlavným denníkom v súťažnom vzťahu
  • Súd dnes rozhodol o tom, že portál Hlavný denník musí byť odstránený zo zoznamu problematických webov, ktorý zostavujú odborníci
  • Hlavný denník šíri dezinformácie o koronavíruse, na zozname dezinfowebov sa nachádzal s vysokým skóre
  • Dezinformačný web zastupovali právnici z ULC Čarnogurský
  • Súd skonštatoval, že portál Konšpirátori.sk je s Hlavným denníkom v súťažnom vzťahu

Hlavný denník je portál, ktorý uverejňuje konšpiračné a nepravdivé informácie na pravidelnej báze. Niet sa preto čudovať, že na zozname problematických webov, za ktorým stojí iniciatíva Konšpirátori.sk, sa ocitol s vysokým hodnotením. Súd však dnes rozhodol o tom, že Konšpirátori.sk musia Hlavný denník z daného zoznamu natrvalo stiahnuť.

Cieľom projektu Konšpirátori.sk je ochrana inzerentov pred tým, aby sa ich reklamy objavovali na dezinformačných weboch. Nezávislá komisia preto zostavila zoznam webov, ktoré šíria problematický a dezinformačný obsah. „Nezávislá odborná komisia projektu zložená z učiteľov, historikov, lekárov, novinárov a špecialistov na sociálne siete hodnotí a boduje nahlásené weby podľa piatich kritérií,“ uvádza sa v tlačovej správe. 

Antivakcinačná kampaň je v plnom prúde. Toto sú najhnusnejšie hoaxy, ktoré strašia Slovákov

V zozname problematických webov sa nachádzal aj portál Hlavný denník, dokonca s pomerne vysokým skóre 7,9. „Podľa hodnotenia komisie totiž obsahuje klamlivé, dezinformačné správy, lživú propagandu v rozpore s faktami a nerešpektuje základy novinárskej etiky,“ píše sa v tlačovej správe ďalej.

Výhra pre dezinfoscénu

Hlavný denník však proti projektu Konšpirátori.sk namietal. Hlavný denník tvrdí, že Konšpirátori.sk sú s ním v súťažnom vzťahu. Pod taktovkou právnych zástupcov z ULC Čarnogurský sa o tom Hlavnému denníku podarilo presvedčiť aj súd. 

„Vydavateľ Hlavného denníka spolu so svojimi právnymi zástupcami z ULC Čarnogurský použil voči Konšpirátorom rovnakú taktiku ako v spore z Hlavnými správami. Súd sa manipuláciami aj zjavnými nepravdami snažil presvedčiť, že Konšpirátori.sk sú v akomsi konkurenčnom vzťahu s Hlavným denníkom. A sudkyňa Andrea Hrneková z Okresného súdu Bratislava I. mu uverila, aj keď žiadne dôkazy k tomu nepredložil,“ uvádza sa v tlačovej správe. 

Zem a vek na Facebooku skončil. Sociálna sieť mu pre opakované porušovanie pravidiel zrušila stránky

Členovia projektu Konšpirátori.sk sú teda nútení Hlavný denník zo zoznamu sporných webov stiahnuť. „Rozhodnutie súdu o vydaní neodkladného opatrenia si nedokážeme vysvetliť a považujeme ho za absolútne neprimeraný zásah do slobody prejavu. Tak, ako Hlavný denník má ústavné právo šíriť nezmysly, projekty, rovnako portály, ako je náš, majú právo na to poukazovať,” hovorí Ján Urbančík, spoluzakladateľ projektu a predseda Konšpirátori.sk, o.z.

Členovia projektu Konšpirátori.sk  sa proti rozhodnutiu súdu odvolali. Nesúhlasia s tvrdením, že by mali byť s Hlavným denníkom v súťažnom vzťahu. „Nie sme s nimi v žiadnom súťažnom vzťahu a keď vidím, čo šíria, tak by ma veľmi mrzelo byť s nimi v akomkoľvek vzťahu,” okomentoval Urbančík.

Konšpiračné weby zarábajú tisíce eur šírením hoaxov, niektoré sa skrývajú za občianske združenia

Neodkladné opatrenie vydané bratislavským okresným súdom je neštandardné aj z toho dôvodu, že neukladá žalobcovi povinnosť podať žalobu. Aj keď Hlavný denník navrhoval súdu, nech vydá neodkladné opatrenie len do konca súdneho konania, súd sa rozhodol, že zákaz vydá natrvalo a žalobu vôbec nie je potrebné podávať. Hlavný denník si tak môže užívať to, že medzi spornými webmi nie je a k dokazovaniu nikdy nemusí dôjsť,“ uvádza sa v tlačovej správe ďalej.

Web, ktorý klame 

Hlavný denník uverejňuje články s klamlivým a konšpiračným obsahom. Počas obdobia pandémie častokrát šíril hoaxy o rúškach a o očkovaní. „Pravidelnými prispievateľmi sú aj krajne pravicoví politici, ktorí na ňom šíria otvorene rasistické tvrdenia. Stránka tiež nekriticky šíri prokremeľskú propagandu a antisystémové naratívy,“ konštatujú členovia projektu Konšpirátori.sk.

Zem a Vek má záujem o Matovičov fond pre investigatívnych novinárov

Hlavný denník má však veľký dosah – na Facebooku ho sleduje viac ako 30 000 ľudí. Príspevky vďaka platenej podpore majú častokrát tisícky zdieľaní.

„Hlavný denník je jedným z najtoxickejších prvkov dezinfoscény na Slovensku, ktorý svojimi nezmyslami zasahuje stovky tisíc ľudí. Je šokujúce, že práve takémuto webu vyšiel súd v ústrety,” okomentoval na záver Tomáš Kriššák, jeden z členov hodnotiacej komisie Konšpirátori.sk.

Zdroj: TS / Konšpirátori.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie