Jedna z vakcín, ktorou budeme očkovať aj na Slovensku, je pravdepodobne účinná aj proti britskému mutantovi

  • Vakcína proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca je pravdepodobne účinná proti britskému variantu koronavírusu
  • Britský variant trápi Veľkú Britániu aj Slovensko, je oveľa nákazlivejší ako pôvodný variant vírusu
  • Vakcína od AstraZeneca vykázala 74,6 % účinnosť proti britskému variantu 
  • Účinnosť proti mutácii z Južnej Afriky nie je známa
Vakcína Pfizer
SITA/AP, Frank Augstein
  • Vakcína proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca je pravdepodobne účinná proti britskému variantu koronavírusu
  • Britský variant trápi Veľkú Britániu aj Slovensko, je oveľa nákazlivejší ako pôvodný variant vírusu
  • Vakcína od AstraZeneca vykázala 74,6 % účinnosť proti britskému variantu 
  • Účinnosť proti mutácii z Južnej Afriky nie je známa

Vakcína proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca, ktorú vyvinuli s Oxfordskou univerzitou, je pravdepodobne účinná proti britskému variantu, ktorý je v súčasnosti rozšírený v Británii, ale vo veľkej miere aj na Slovensku. Vakcína je tiež funkčná aj proti variantom, ktoré už v obehu existovali, uvádza Oxfordská univerzita v článku zverejnenom v piatok, informuje agentúra Reuters.

Zistenia zatiaľ nie sú recenzované. New York Times uvádza, že podľa článku mala vakcína 74,6 % účinnosť proti novému variantu, ktorý bol prvýkrát zistený v Británii a je známy ako B.1.1.7 – to znamená podobnú účinnosť, aj keď o niečo nižšiu, ako proti iným variantom vírusu.

Čoraz viac krajín odmieta vakcínu od AstraZeneca. Pravý dôvod prečo ju nechcú je zarážajúci

Vakcína chráni pred pôvodným i britským variantom 

Oxfordská univerzita odoberala účastníkom štúdie výtery z nosa a hrdla na týždennej báze. Štúdia sa konala v Británii v období od 1. októbra do 14. januára, keď už bol známy nový variant v Británii. Aby zistili účinnosť vakcíny proti novému variantu, sekvenovali vírusové častice z niekoľkých stoviek výterov.

Vakcína mala 84 % účinnosť proti iným variantom vírusu, v porovnaní so 74,6 % proti britskému variantu.

Výsledky „naznačujú, že vakcína nielen chráni pred pôvodným pandemickým vírusom, ale chráni aj pred novým variantom B.1.1.7, ktorý spôsobil nárast chorobnosti od konca roku 2020 vo Veľkej Británii,“ uvádza vo článku vedúci autor oxfordskej vakcínovej štúdie Andrew Pollard.

Dobrú účinnosť proti britskému variantu vykázali aj vakcíny od Pfizer/BioNTech, Novavax a Moderny.

Účinnosť pred variantom z Južnej Afriky nie je známa 

Dokument zverejnený v piatok neobsahoval údaje o účinnosti vakcíny AstraZeneca proti ďalšiemu variantu koronavírusu známemu ako B.1.351, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike. Vedci uskutočňujú podobné laboratórne testy, aby sa pokúsili zmerať vplyv vakcíny aj na túto mutáciu.

zdroj: SITA/AP,Frank Augstein, Scott Heppell

Práve tento variant spôsobuje vedcom vrásky na čele a niektoré vakcíny naň aj horšie reagujú. Napríklad účinnosť vakcíny Johnson & Johnson sa líšila v závislosti od územia. V Južnej Afrike, kde je variant rozšírený, vykázala účinnosť 57 %, naopak, v USA vykázala účinnosť 72 %.

Slovensko je zamorené britským variantom 

Igor Matovič zverejnil na svojom Facebooku ďalšie predbežné výsledky z pretestovania pozitívnych vzoriek zo stredy na prítomnosť britskej mutácie koronavírusu. Výsledný podiel je 71 %.

Zatiaľ bolo pretestovaných 1 360 pozitívnych vzoriek. Spracovanie výsledkov stále prebieha, definitívny výsledok sa dozvieme v priebehu dnešného dňa. Matovič vyzýva k mimoriadnej opatrnosti.

AKTUÁLNE: Matovič zverejnil, u koľkých testovaných sa potvrdila prítomnosť britskej mutácie. Číslo je šokujúce

Infektológ Pavol Jarčuška na tlačovej konferencii  v Košiciach vyhlásil, že je o 70 % nákazlivejšia a úmrtnosť  sa zvyšuje až o 36 %. „Kritický priebeh sa presúva do mladších vekových skupín.“

Košice sú po Bratislave a Trnave už tretie mesto, ktoré hlási prevahu britskej mutácie. „Britská mutácia  sa správa ako predátor. Chce získať celé svoje územie. Územie Košíc, východného Slovenska a postupne aj do celej našej krajiny.“

Zdroje: Reuters, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech