Jonáš Gruska vytvoril svetovo známy nástroj, vďaka ktorému môžeš počuť elektromagnetické pole

  • Vydavateľstvo LOM patrí medzi jedny z najproduktívnejších značiek, aké na Slovensku máme. Na jeho čele stojí Jonáš Gruska, človek, ktorý je naozaj komplexne nadaný. Venuje sa vydávaniu, kompozícii ako aj performance alebo výrobe nástrojov.
jonascover
cafeoto.co.uk/shapeplatform.eu
  • Vydavateľstvo LOM patrí medzi jedny z najproduktívnejších značiek, aké na Slovensku máme. Na jeho čele stojí Jonáš Gruska, človek, ktorý je naozaj komplexne nadaný. Venuje sa vydávaniu, kompozícii ako aj performance alebo výrobe nástrojov.

Značke LOM sa momentálne darí dostávať sa do povedomia Európy a sveta. Dôkazom je aj fakt, že prevažná väčšina fanúšikov tejto značky pochádza zo zahraničia a je vyhľadávanou hudobníkmi z rôznych kútov sveta. Šikovný Bratislavčan vyštudoval kompozíciu v Krakove a sonológiu v Haagu, okrem autorského, či vydavateľského prínosu pracuje so zvukom aj vo svojom štúdiu Lunar Mastering.

zdroj fotografie:0db.pl

Jonáš však nie je len zakladateľom značky LOM, venuje sa taktiež vlastnej výrobe  nástrojov a mikrofónov. Medzi jeho najznámejšie produkty patrí Elektrosluch, ktorý ma niekoľko variantov a vždy sa vypredá do posledného kusu. Elektrosluch dokáže zachytiť elektromagnetické pole okolo nás a cez slúchadlá ťa tak  dostať do úplne inej reality.

Možno to znie zvláštne, ale navôkol nás existuje neskutočné množstvo dátových tokov a informácií, ktoré nie sme schopní vnímať našimi bežnými zmyslami. Vďaka Elektrosluchu a sonifikácií si však schopný aspoň čiastočne sa priblížiť svetu elektromagnetických polí a otvoriť tak ušiam úplne iné svety. Elektrosluch nie je nejako patentovaný, Jonáš zverejnil celú schému jeho produktu online. Ak patríš medzi zručnejšie typy, máš šancu si doma poskladať z bežne dostupných elekto súčiastok  svoj vlastný Elektrosluch.

zdroj fotografie:fluid-radio.co.uk

Ako prebieha výroba DIY produktu?

Ako prvé sa začne s objednávkou dosiek od americkej firmy OSH Park, ktorá vyrába dosky už od troch kusov a majú kvalitné pozlátené spoje. Plošné spoje potom Jonáš navrhne v softwére Eagle, ktorý je v DIY komunite asi najviac rozšírený. To je preňho veľmi dôležité, predovšetkým preto, že svoje manuály sprístupňuje širokej verejnosti. Finálne dosky dáva vyrábať priamo u nás na Slovensku, pričom prihliada predovšetkým na ohľaduplnosť voči prírode. Predsa len, smernice pre spracovanie chemikálií sú u nás výrazne iné ako napríklad v ďalekej Číne.

zdroj fotografie:zkm.de

Jonáš venuje veľa času predovšetkým do samovzdelávania. Väčšinu jeho skillov sa totiž naučil sám. Primárnou studnicou informácií bol preňho EEV blog, za ktorým stojí Davil L. Jones z Austrálie. Tento blog je pomerne rozsiahly, obsahuje viac ako 500 dielov. Niektoré z nich slúžia ako skvelý úvod do problematiky. Nájdeš tu videá mapujúce celý proces výroby plošných spojov od návrhu až po priemyselnú výrobu. Všetko ostatné je potom už len o praxi.

zdroj:shapeplatform.eu/fluid-radio.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK