K peniazom od štátu by sa mohlo dostať viac Slovákov. Do parlamentu mieria dve kľúčové zmeny

  • Na predčasné dôchodky či materskú by mohli po novom dosiahnuť ľudia, ktorí na ne dnes nárok nemajú
  • Novela obsahuje dve zmeny
senior zdvíhajúci malé dievča a dvadsať eurové bankovky pripnuté štipcom
Unsplash/Portuguese Gravity, Isaac Quesada
  • Na predčasné dôchodky či materskú by mohli po novom dosiahnuť ľudia, ktorí na ne dnes nárok nemajú
  • Novela obsahuje dve zmeny

Na príspevky od štátu by mohli po novom dosiahnuť aj ľudia, ktorí na ne dnes nemajú nárok. Do parlamentu mieri návrh, ktorý by umožnil získať ďalším ľuďom predčasný dôchodok alebo materskú. Strana SaS navrhuje dve kľúčové zmeny. 

Do doby poistenia na účely získania nároku na materské by sa mohli podľa novely zákona o sociálnom poistení započítavať skončené aj trvajúce povinné nemocenské poistenia.

Druhou zmenou by bolo zavedenie aplikačného pravidla, že osoby v postavení takzvaných slobodných povolaní, ako napríklad znalci, advokáti či audítori, by sa nepovažovali za samostatne zárobkovo činné osoby, aby mohli poberať predčasný dôchodok. Návrh predkladá na rokovanie Národnej rady (NR) SR skupina poslancov klubu SaS.

Prvou zmenou by bolo zjednoznačnenie právnej úpravy, ktorá spôsobuje svojvoľný výklad Sociálnou poisťovňou (SP) v priznávaní nároku na materské, uvádza sa v dôvodovej správe. Druhou zmenou by bolo, že predmetné slobodné povolania by mohli mať priznaný predčasný starobný dôchodok v prípadoch, že si oprávnenie na vykonávanie takého povolania chcú ponechať.

Kto viac platí, menej dostane

Čo sa prvej zmeny týka, súčasná prax SP vedie k situácii, keď zamestnankyňa, ktorá pracovný pomer ukončí, získa materské vďaka ochrannej lehote a tá, ktorá ďalej pracuje a zaplatí viac odvodov, materské nezíska, ak s iným už ukončeným pracovným pomerom nezískala 270 dní nemocenského poistenia.

Uvedený postup Sociálnej poisťovne zároveň neguje úmysel časti zákona, ktorý materské priznáva po 90 dňoch nemocenského poistenia v novom zamestnaní.

V zákone nie je podľa slov predkladateľov právnej úpravy nikde uvedené, že neukončené nemocenské poistenia sa do doby 270 dní nezapočítavajú. Dopĺňajú, že SP odôvodňuje svoju prax rozsudkami, ktoré sa však týkajú dobrovoľného nemocenského poistenia a nie povinného nemocenského poistenia.

Novela by nadobudla účinnosť na začiatku septembra. V doložke vplyvov sa uvádza, že návrh zákona má vplyv na rozpočet verejnej správy.

Ministerstvo financií SR však poukázalo, že je potrebné v návrhu zákona tiež uviesť a zdôvodniť všetky predpokladané finančné dôsledky na rozpočet verejnej správy, a to nielen na bežný rok, no aj na tri nasledujúce rozpočtové roky. Spolu s tým musia predkladatelia uviesť aj návrhy na úhradu zvýšených výdavkov.

Materská má pred sebou inú zmenu

Nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Do tejto doby by sa mohla započítať aj doba štúdia na strednej a vysokej škole, ak štúdiom získala poistenkyňa príslušný stupeň vzdelania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký a Tomáš Lehotský (všetci SaS).

„Cieľom predkladaného návrhu zákona je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské, s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy,“ vyjadrili sa poslanci v dôvodovej správe.

Ako ďalej uviedli, návrhom chcú zlepšiť možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien.

Špecifickou skupinou sú podľa navrhovateľov doktorandky, ktoré ukončujú štúdium vo vyššom veku. Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom stanovisku žiada uviesť všetky predpokladané finančné dôsledky na rozpočet verejnej správy, a to aj na tri nasledujúce rozpočtové roky.

„Spolu s tým musia byť uvedené aj návrhy na úhradu zvýšených výdavkov,“ napísalo v stanovisku MF. Účinnosť zákona navrhujú poslanci od 1. januára 2024.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá