K Zemi sa otáča obrovská škvrna na Slnku. Hrozí masívnou erupciou, ktorú pocítime všetci

  • Jej ďalší rapídny rast by výrazne ovplyvnil Zem
  • Solárny fyzik verejnosť pripravuje na veľké divadlo
slnko zem výbuch vesmír
Ilustračný obrázok, Unsplash/NASA
  • Jej ďalší rapídny rast by výrazne ovplyvnil Zem
  • Solárny fyzik verejnosť pripravuje na veľké divadlo

NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) upozorňuje na rýchlo rastúcu slnečnú škvrnu, ktorá je otočená smerom k Zemi a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre našu planétu. Táto škvrna, označená ako AR3354, je teraz desaťkrát väčšia ako Zem a mohla by spôsobiť silné geomagnetické búrky, ak by došlo k erupcii.

Toto varovanie prichádza po tom, ako minulý týždeň došlo k dvom samostatným slnečným erupciám, ktoré už spôsobili rádiový výpadok na našej planéte.

Ďalší rapídny rast by výrazne ovplyvnil Zem

AR3354 sa objavila 27. júna, keď prerazila povrch Slnka, a počas nasledujúcich 48 hodín následne rýchlo narastala. Jej rýchly rast a veľkosť sú také extrémne, že je ju možné vidieť aj voľným okom. To však iba za predpokladu, že divák používa na ochranu svojich očí okuliare na zatmenie Slnka, uvádza SpaceWeather.

Rýchle zmeny v štruktúre tejto slnečnej škvrny by mohli destabilizovať jej magnetické pole, čo by mohlo vyústiť do veľkej explózie a výronu koronálnej hmoty. Keďže je škvrna priamo otočená k Zemi, akákoľvek slnečná erupcia by bola geoefektívna, čo znamená, že by mohla výrazne ovplyvniť Zem či magnetické pole.

V prípade výbuchu by sme mohli očakávať príchod geomagnetických búrok do niekoľkých hodín až dní, v závislosti od rýchlosti slnečného vetra. Tieto búrky môžu byť veľmi silné a majú potenciál narušiť satelitné a rádiové spojenia a zvýšiť úroveň kozmickej radiácie.

vesmir
zdroj: NASA/ESA, J. Olmsted (STScI), NASA/Jeremy Schnittman, Brian P. Powell

Solárny fyzik verejnosť pripravuje na veľké divadlo

Vedci z NASA budú aj naďalej sledovať túto slnečnú škvrnu a poskytovať aktualizácie o jej vývoji. Bez ohľadu na to, ako sa situácia vyvinie, táto udalosť je pripomienkou toho, ako silno sme ovplyvnení našou najbližšou hviezdou.

Podľa slov solárneho fyzika Keitha Stronga, ktorý škvrnu dokumentoval na Twitteri, ak bude jej tempo rastu pokračovať, môžeme očakávať veľké divadlo.

„Novoočíslovaná oblasť slnečných škvŕn, AR3354, za posledných 24 hodín rýchlo rástla. Pred dvoma dňami tam ani nebola, teraz má škvrny väčšie ako Zem. Ak bude toto tempo rastu pokračovať, mali by ste z toho začať vidieť akési veľké svetlice,“ uviedol.

Možné výpadky signálu alebo jedinečné búrky

Nenarástla iba jej fyzická veľkosť, ale aj intenzita a spomínané okolité magnetické pole by mohlo spôsobiť silné slnečné erupcie. Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) v stredu 28. júla predpovedal 40 % pravdepodobnosť stredne veľkých slnečných erupcií alebo erupcií triedy M ako dôsledok aktivity AR3354.

Erupcie môžu mať výrazný dopad na Zem, keďže sa slnečná škvrna momentálne otáča smerom k našej planéte. Európska vesmírna agentúra (ESA) upozorňuje, že erupcie triedy M môžu spôsobiť krátke výpadky rádiového signálu a môžu vyvolať menšie radiačné búrky.

Erupcie triedy X, ktorých pravdepodobnosť NOAA odhaduje na 10 %, sú zas veľkými udalosťami, ktoré môžu viesť k výpadkom rádiového signálu na celom svete a dlhotrvajúcim radiačným búrkam.

Hoci je veľkosť novej slnečnej škvrny pôsobivá, podľa Space je nepravdepodobné, že by viedla k aktivite rovnakej intenzity ako najintenzívnejšia zaznamenaná slnečná búrka, Carringtonská udalosť. K tej došlo na začiatku septembra v roku 1859.

Zdroje: SpaceWeather, Twitter/Keith Strong, Space

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá