K Zemi sa rúti silná geomagnetická búrka. Slováci vďaka nej uvidia úžasné nebeské divadlo

  • Na Slnku došlo k silnej erupcii, ktorá spôsobí geomagnetickú búrku
  • Tá so sebou môže priniesť ďalšie nebeské divadlo
Polárna žiara na oblohe a tvár muža s nadšeným výrazom
Ilustračný obrázok, Unsplash/@shuttergenic, Unsplash/@timothycdykes
  • Na Slnku došlo k silnej erupcii, ktorá spôsobí geomagnetickú búrku
  • Tá so sebou môže priniesť ďalšie nebeské divadlo

Nie je to ani tak dávno, čo Slovensko zažilo na vlastné oči polárnu žiaru hýriacu mnohými farbami. Ako uvádza portál iMeteo.sk, svedkami podobne veľkolepej „nebeskej šou“ budeme možno aj túto noc.

Nad Slovenskom sa môže z nedele na pondelok objaviť polárna žiara, ktorá rozžiari nočnú oblohu svojimi pestrými farbami. 

Silná geomagnetická búrka

Slnko momentálne prechádza obdobím vysokej aktivity a na jeho povrchu dochádza k mnohým slnečným erupciám. V prípade, že sú tieto erupcie dostatočne silné, môžu do vesmíru vyvrhnúť koronálnu hmotu, ktorá má potenciál zasiahnuť našu planétu.

Dňa 3. mája okolo 14:00 hodiny došlo k situácii, keď Slnko vyslalo plazmu smerom k Zemi. Táto plazma sa k našej planéte dostane už za niekoľko hodín, kde narazí na magnetické pole Zeme a spôsobí tak geomagnetickú búrku.

Podľa odborníkov dosiahne geomagnetická búrka, ktorá k nám smeruje, silu G3, čo je charakterizované ako silná geomagnetická búrka. Tá môže narušiť správne fungovanie satelitných technológií a spôsobiť aj poruchy rádiového signálu.

Takéto silné slnečné búrky však majú často za následok aj veľmi intenzívne polárne žiary.

Severné okresy Slovenska

Polárne žiary, ktoré sú vyvolané silnými slnečnými búrkami sa objavujú aj v nižších zemepisných šírkach ako len v oblasti okolo severného pólu. Preto je veľmi pravdepodobné, že túto noc sa objavia aj nad Slovenskom.

Podľa slov odborníkov z NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru) dnes v druhej polovici noci uvidíme na vlastné oči polárnu žiaru. Najväčšiu šancu však majú obyvatelia severných okresov Slovenska počas jasnej noci v neskorých nočných hodinách. Ideálne je na sledovanie tmavé miesto bez svetelného smogu.

Vydarené zábery Slovákov

Ako sme ťa v minulosti informovali, nedávna slnečná erupcia vyvolala geomagnetickú búrku, ktorá dosiahla klasifikáciu G4, čo značí silnú geomagnetickú búrku. Vďaka tomu sme mohli pozorovať polárnu žiaru aj z nášho územia. Sledovať sme ju mohli počas noci, a to hlavne od západu slnka až do 3:00 hod.

O vskutku zaujímavé zábery nevšedného fenoménu sa na sociálnej sieti podelilo viacero Slovákov. „A je tam! Polárna žiara opäť nad Slovenskom. Prvú vlnu o 19:00 som prepásol, ale druhú po 22:00 sa mi podarilo zachytiť,“ napísal na Facebooku používateľ Michal. „Polárna žiara viditeľná predsa aj zo Slovenska,“ komentoval zase svoju fotografiu Marek.

Nádherná polárna žiara na našom území

Na konci februára došlo v aktívnej oblasti 3229 na Slnku k silnej slnečnej erupcii. Tá vychrlila smerom k našej planéte tzv. výron koronálnej hmoty (prúd nabitých častíc). V dôsledku toho počas soboty (25. februára) došlo na Slnku k ďalšej erupcii, ktorá bola omnoho silnejšia než tá piatková. 

Prúd nabitých častíc zasiahol počas nedele magnetosféru Zeme a vyvolal tým geomagnetickú búrku triedy G2, čo značí miernu geomagnetickú búrku. 

V dôsledku slnečnej búrky bola na Slovensku v nočných hodinách približne okolo 23.00 hod. spozorovaná polárna žiara v ružovo-červených tónoch. Ako informuje Meteo Východ na sociálnej sieti, tento vzácny fenomén pozorovali aj naši susedia v Maďarsku.

Objavil sa však aj v Česku, Poľsku a Belgicku. Polárna žiara nebola však viditeľná iba v Európe, ale aj vo viacerých častiach USA.

Zdroje: iMeteo.sk, SIU, FB/Meteo Východ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá