K Zemi sa rúti slnečný vietor v rýchlosti až 800-tisíc metrov za sekundu. Spôsobila ho škvrna na Slnku

  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť
solárny vietor
Ilustračná fotografia, Unsplash/NASA, Wikimedia Commons/NASA Goddard Space Flight Center
  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť

Celá planéta by sa mala pripraviť na poriadny vietor, ktorý však nebudú mať na svedomí bežné meteorologické javy. Dokonca ho ani nepocítiš na svojej koži tak, ako by si pocítil ten bežný. Pripraviť by sa však mali všetci pozorovatelia polárnych žiar či naše satelity a telekomunikácie. K Zemi sa totiž rúti poriadne silný slnečný vietor.

Už druhá v poradí

Na svedomí ho má, ako informuje New York Post, už druhá „diera“ v povrchu Slnka za tento týždeň. Je približne 20-násobne väčšia ako celá Zem a „vypľula“ na nás protóny a elektróny, ktoré k nám putujú rýchlosťou 2,9 milióna km/h.

Podľa vedcov však pravdepodobne neexistuje dôvod na obavy. Väčšina takýchto úkazov je neškodná a aj tie najsilnejšie z nich nemajú potenciál ublížiť ľuďom. Našu planétu totiž chráni pred efektami slnečného vetra magnetosféra. V ohrození však môže byť technológia.

Ako vysvetľuje portál Space.com, slnečný vietor k Zemi prúdi v malých množstvách neustále, no občas môže nastať udalosť známa ako výron koronálnej hmoty, alebo CME (z angl. coronal mass ejection, pozn. red.) Ide o uvoľnenie veľkého množstva materiálu zo slnečnej koróny do okolitého priestoru.

Nebezpečenstvo pre satelity

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: New York Post, Space.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá