Jedinečné zábery: Slovák zachytil nádhernú polárnu žiaru na našom území (VIDEO)

  • Okrem výpadkov satelitného signálu priniesla geomagnetická búrka opäť polárnu žiaru
  • Pozorovať si ju mohol v noci z pondelka na utorok
polárna žiara
Polárna žiara, Unsplash/Felix Rostig, Jonatan Pie
  • Okrem výpadkov satelitného signálu priniesla geomagnetická búrka opäť polárnu žiaru
  • Pozorovať si ju mohol v noci z pondelka na utorok

Iba nedávno mali Slováci možnosť sledovať skutočne vzácny prírodný úkaz. Išlo o polárnu žiaru, ktorá je na našom území skutočným unikátom. Michal Dinga pre redakciu Startitup sprostredkoval video timelapse, ktoré ukazuje tento fenomén v plnej kráse. Bolo vyhotovené 27. februára nad obcou Sobotište.

V piatok došlo v aktívnej oblasti 3229 na Slnku k silnej slnečnej erupcii. Tá vychrlila smerom k našej planéte tzv. výron koronálnej hmoty (prúd nabitých častíc). V dôsledku toho počas soboty došlo na Slnku k ďalšej erupcii, ktorá bola omnoho silnejšia než tá piatková. 

Prúd nabitých častíc zasiahol počas nedele magnetosféru Zeme a vyvolal tým geomagnetickú búrku triedy G2, čo značí miernu geomagnetickú búrku. 

V dôsledku slnečnej búrky bola na Slovensku v nočných hodinách približne okolo 23.00 hod. spozorovaná polárna žiara v ružovo-červených tónoch. Ako informuje Meteo Východ na sociálnej sieti, tento vzácny fenomén pozorovali aj naši susedia v Maďarsku.

Objavil sa však aj v Česku, Poľsku a Belgicku. Polárna žiara nebola ale viditeľná iba v Európe, ale aj vo viacerých častiach USA.

Sobotňajšia slnečná erupcia však prichystala ďalšiu geomagnetickú búrku, ktorá mala podľa prognóz tentokrát dosiahnuť silu až G3, čo značí silnú geomagnetickú búrku. 

Ovplyvniť mala všetky satelitné technológie, elektrické rozvodné siete, rádiovú komunikáciu či navigačné signály. Ich správne fungovanie mohla geomagnetická búrka narušiť na dlhší čas.

Polárna žiara na Slovensku
zdroj: Facebook/Michal Lachký

Okrem výpadkov satelitného signálu priniesla geomagnetická búrka polárnu žiaru. Pozorovať si ju mohol v noci z pondelka na utorok, a to hlavne od západu slnka až do 3.00 hod. 

Na väčšine nášho územia bola noc bezoblačná, preto boli podmienky na pozorovanie polárnej žiary celkom dobré. Svojím jasom iba mierne narúšal pozorovanie Mesiac, ktorý bol v prvej fáze. 

O vskutku zaujímavé zábery nevšedného fenoménu sa na sociálnej sieti podelilo viacero Slovákov. „A je tam! Polárna žiara opäť nad Slovenskom. Prvú vlnu o 19:00 som prepásol ale druhú po 22:00 sa mi podarilo zachytiť,“ napísal na Facebooku používateľ Michal. „Polárna žiara viditeľná predsa aj zo Slovenska,“ komentoval zase svoju fotografiu Marek.

Erupcia X

Ako sme vyššie písali, za pôvodom polárnej žiary treba hľadať geomagnetické búrky. Len nedávno došlo na Slnku k masívnej erupcii, ktorá bola klasifikovaná ako trieda X2.2. Táto erupcia svoj vrchol dosiahla približne 48 minút od svojho začiatku. Udialo sa tak v minulý piatok a erupcia dokonca nad Amerikou zapríčinila dočasné výpadky rádiového signálu, píše Space.com

Námorníci, letci a rádioamatéri si mohli všimnúť stratu signálu a iné nezvyčajné efekty šírenia na frekvenciách pod 30 MHz viac ako hodinu po erupcii.

Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Erupcia, ktorá sa odohrala pred dvomi týždňami, spôsobila jav známy ako geomagnetická búrka. Ide o narušenie magnetického poľa planéty (Zeme) silným prúdom nabitých častíc unikajúcich vysokou rýchlosťou z hviezdy (Slnka). Tento prúd častíc sa uvoľňuje pri mohutných explóziách žeravej plazmy na povrchu Slnka pri slnečných erupciách.

Počas búrky sa silne narúša časť zemskej atmosféry (ionosféra), ktorá je zodpovedná za odrazy rádiových elektromagnetických vĺn v pásme krátkych vĺn.

Počas intenzívnych búrok môže dôjsť až k úplnému znemožneniu šírenia a odrazov elektromagnetických vĺn od ionosféry, môže narušiť komunikáciu so satelitmi na obežnej dráhe Zeme, prípadne spôsobiť nepresne lokalizovanie cieľov systému GPS.

Zdroje: iMeteo, Space

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá