Kaliňák sa pustil do Naďa: Treba na hranici byť, nie sa ukázať dvakrát a zamiešať guláš

  • Podľa opozičného poslanca strany Smer-SD, Roberta Kaliňáka, štát nezvláda nápor utečencov z Ukrajiny
  • Má vraj informácie z vlastných zdrojov
  • Koaličný poslanec Juraj Šeliga tvrdí opak
  • Slovensko vraj situáciu zvláda, vďačí za to predovšetkým dobrovoľníkom a neziskovým organizáciám
kalinak
TASR/Martin Baumann
  • Podľa opozičného poslanca strany Smer-SD, Roberta Kaliňáka, štát nezvláda nápor utečencov z Ukrajiny
  • Má vraj informácie z vlastných zdrojov
  • Koaličný poslanec Juraj Šeliga tvrdí opak
  • Slovensko vraj situáciu zvláda, vďačí za to predovšetkým dobrovoľníkom a neziskovým organizáciám

Podľa Roberta Kaliňáka štát nezvláda utečeneckú krízu. Na hraniciach s Ukrajinou je situácia katastrofická, má vraj informácie z vlastných zdrojov, povedal v relácii televízie TA3 V politike. Na otázku, či sa o tom pôjde na hranicu presvedčiť sám, neodpovedal. 

Juraj Šeliga s jeho vyjadreniami nesúhlasí. „Štát ale zvláda situáciu, no áno, mohol by lepšie.“ V nedeľňajšej diskusii si vymieňali názory opozičný poslanec za Smer-SD Robert Kaliňák a koaličný poslanec za Za ľudí Juraj Šeliga.

Minister obrany na situáciu nedohliada

Kritiku okrem celého štátu a koalície schytal aj súčasný Minister obrany SR Jaroslav Naď. „Treba na hranici byť, nie sa ukázať dvakrát a zamiešať guláš. Tam musíte sedieť. Základná vec je, že tam musí byť minister nepretržite,“ povedal Kaliňák. Podľa jeho slov bol počas svojej funkcie ministra v situáciách, ktoré to vyžadovali, na hraniciach nepretržite. Šeliga mu oponoval, že je to nereálne a sám vie, že netvrdí úplnú pravdu.

Na otázku odkiaľ má Kaliňák informácie o situácii na hraniciach s Ukrajinou odpovedal, že má dostatok informácií z vlastných zdrojov a známych. Situáciu vraj nemusí vidieť na vlastné oči, o tom, či sa o nej niekedy príde presvedčiť, sa nevyjadril. „Nie je moja povinnosť tam chodiť, to je povinnosť ministra (Jaroslava Naďa).“ Kaliňák však vyzdvihoval, akú úlohu zohrávajú samosprávy pri zvládaní situácie. 

Nápor utečencov z Ukrajiny je vysoký. Podľa slov poslancov je to jedna z najväčších migračných kríz na Slovensku, aspoň na tom sa obaja zhodli. Šeliga viní za problém s koordináciou aj bývalú vládu Smeru-SD. Plány migračnej krízy boli podľa jeho slov nedostatočné. „Váš migračný plán bol žiletkový plot na hraniciach s Maďarskom,“ tvrdí Šeliga. 

Kaliňák nie je spokojný s tým, že má štát uzavrieť zmluvy so súkromnými spoločnosťami. Problém preňho predstavuje zmluva za 2,5 milióna eur uzavretá so súkromnou spoločnosťou, ktorá má zastrešovať manažovanie utečeneckej krízy.

Podľa jeho slov sa podobnými činnosťami v čase migračnej krízy má zaberať výlučne štát, pretože výkon takejto činnosti legislatíva súkromným spoločnostiam ani nedovoľuje. O tom, na aké zmluvy a firmy naráža, sa konkrétne nevyjadril.

Financie by podľa neho mali byť vynakladané predovšetkým na podporu organizácií a dobrovoľníkov pôsobiacich na hraniciach každý deň. Šeliga však oponuje s tým, že štát nemôže prenechávať celú zodpovednosť na pleciach organizácií. 

Dohady o protivzdušnej obrane S-300

Poslanec Národnej rady SR zo strany Za ľudí Juraj Šeliga by podporil poskytnutie systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine, ak bude mať Slovensko náhradu. Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák to odmieta.

Posielanie zbraní na Ukrajinu podľa Kaliňáka zaťahuje Slovensko do vojny. Šeliga, naopak, hovorí o morálnej povinnosti pomáhať susednej krajine SR aj vojensky. Zhodujú sa na potrebe humanitárnej pomoci.

Pri hlasovaní o prítomnosti vojakov NATO na Slovensku by sa Kaliňák zdržal. Argumentuje tým, že Slovensku nehrozí bezprostredné vojenské nebezpečenstvo. Šeliga si myslí, že ak by bol Kaliňák vo vláde, konal by inak. Vojna sa podľa neho týka aj Slovenska.

Poukázal na ruské rakety neďaleko poľských hraníc a blízkosť užhorodského letiska, ktoré by mohlo byť potenciálnym cieľom Ruska, k Slovensku. Ocenil, že na Slovensko postupne privážajú systém protivzdušnej obrany Patriot.

Vynárajú sa však otázky, či je patriot dostatočná protivzdušná obrana. Šeliga počas diskusie niekoľkokrát zdôraznil, že Slovensko sprístupní Ukrajine systém S-300 až po tom, ako zaň bude náhrada. Túto náhradu však neposkytne systém Patriot. 

„Systém S-300 sa však vzhľadom na jeho vek, technický stav, nedostačujúce spôsobilosti a tiež faktickú závislosť na Ruskej federácii (ktorá po je nevyprovokovanej agresii na Ukrajine pre akúkoľvek vojenskú spoluprácu absolútne neprijateľná) budeme snažiť v budúcnosti nahradiť iným systémom, ktorý by bol plne kompatibilný s našimi spojencami a zaistil by vyššiu obranyschopnosť Slovenskej republiky,“ uzavrel Naď.

Kaliňák pripustil, že počas pôsobenia Smeru-SD vo vláde, mohla postupovať modernizácia armády rýchlejšie. Podľa jeho slov sa zamerali na leteckú techniku. Aktuálny tender na bojové obrnené vozidlá 8×8 nepovažuje za transparentný.

Kritizuje, že fínske vozidlá, ktoré vyhodnotili v súťaži ako najvýhodnejšie, nie sú z krajiny NATO. Zapojenie slovenských firiem do výroby nie je podľa neho dostatočné. Šeliga tvrdí, že Fíni rátajú aj so slovenskými firmami. Zdôraznil, že ešte nič nie je podpísané.

Zdroj: TA3 relácia V politike

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá