Kam ísť za lokálnymi výrobkami. Kraj alebo Miletička?

  • Na Slovensku sa rozthlo vrece s prevádzkami, ktoré bojujú o zákazníka ponukou lokálnych výrobkov
  • Ako však obstojí reťazec v porovnaní s kultovým trhoviskom Miletička?
krajo
Martin Ondruš- Startitup
  • Na Slovensku sa rozthlo vrece s prevádzkami, ktoré bojujú o zákazníka ponukou lokálnych výrobkov
  • Ako však obstojí reťazec v porovnaní s kultovým trhoviskom Miletička?

Slovákom sú lokálne produkty čoraz sympatickejšie. Zároveň si začínajú uvedomovať, že domáce je najlepšie. Podľa zistení aktuálnej štúdie Bayer Barometer s názvom „Svet sa točí okolo potravín“, ktorú spracovala spoločnosť Kantar Millward Brown, viac ako 3/4 Slovákov (77,6 %) v prieskume uvádzajú preferenciu potravín vyrobených na Slovensku.

Prispôsobovať sa začína aj samotný trh. Sme svedkami toho, ako najmä v hlavnom meste pribúdajú moderné trhoviská a koncepty potravín s dôrazom na lokálnu produkciu. My sme sa rozhodli vyraziť do bratislavských ulíc s cieľom otestovať, čo nám trh ponúka a kam sa oplatí zájsť, ak nechceme doma zemiaky zo španielska a cesnak z Číny.

Kraj verzus otvorené trhovisko

Ako prvé sme si to namierili do nového konceptu potravín s názvom KRAJ. Ten začali mnohí porovnávať s plnochutnými potravinami YEME, ktoré sú však na trhu už nejaký ten rok a väčšina ľudí ich už navštívila, zatiaľ čo KRAJ je predsa len novinka.

Najbližšie máme prevádzku na Kašmírska 5 v Trnávke. Išli sme sem s tým, že smerujeme do veľké supermarketu s rozsiahlym parkoviskom a množstvom ľudí. Opak bol však pravdou.

Potraviny sa nachádzajú v tichej štvrti a sú priestorovo menšie, no útulné. Ideál pre človeka, ktorý do obchodu nechodí kvôli prechádzkam, ale kúpiť všetko potrebné a byť čo najskôr doma. V KRAJI sme nestrávili viac ako 10 minút, aj tak sme si odniesli všetko, čo sme mali na nákupnom zozname.

Primárne sme tu hľadali samozrejme lokálne výrobky. Ako prvé nás uvítala sekcia zeleniny a ovocia. To, čo pochádza zo Slovenska bolo vždy označené neprehliadnuteľnou vlajočkou SR.  

Toto „vlajočkové“ označovanie príde celkom vhod, keď sa ponáhľaš a nemáš práve čas čítať štítok každého výrobku a hľadať malými písmenami krajinu pôvodu. Mali sme šťastie, nakoľko sme natrafili na rajčiny v akcii za 0,79 € namiesto pôvodného 1,49 € za kilogram.

V sekcii chladiacich boxov taktiež nie je problém naraziť na farmárke výrobky. Pri každom sortimente je aspoň pár druhov produktov, na ktorých je jasne vidieť, že pochádzajú od lokálnych výrobcov. Či už ide o oravskú bryndzu alebo korbáčiky z Liptova. V našom košíku skončili dve 5 % mlieka v skle za euro. Kúpili sme aj čerstvý chlieb z Dunajskej Lužnej za 0,99 €.

Okrem tradičných produktov ako je zelenina, mliečne výrobky a pečivo, sme sa pozreli na prémiové produkty. Príjemne nás prekvapilo, že takú Slowlandiu – výhercu tohtoročného gastro oscara, tu nájdeš za rovnakú cenu ako na ich oficiálnom e-shope. Takto to bolo aj s prevažnou väčšinou remeselných pív zo Slovenska.

Vstupujeme do iného sveta

Našou ďalšou zastávkou bolo už legendárne trhovisko Miletičova. Po ľavici na  nás kričí pani v rokoch, že má široko ďaleko najlepšie lokše, zatiaľ čo na pravej strane Vietnamec vykladá svoje textilné výrobky diskutabilného pôvodu.

Pokračujeme hlbšie medzi stoly s ovocím a zeleninou, sme nadchnutí vôňami čerstvých bylín a plodov rôzneho druhu. Na hygienu sa tu však pozerať neoplatí.

O ponuku zeleniny tu nie je núdza, človek jednoducho nenakúpi hneď pri prvom stánku a chtiac nechtiac to tam prejde celé. Nákup na Miletičke jednoducho zhlte určitý čas, ku ktorému musíme prirátať aj hľadanie parkovacieho miesta.

 Po 15 minútach máme vybraté paradajky. A cena? 1,20 € za kilogram. Na dažďom skúšanom papieriku napísané označenie SR, ktorému môžeš, ale nemusíš veriť.

Pristupujeme k stánku s mliečnymi výrobkami. Mladý muž nám núka 6 % mlieko s dokonalou chuťou, no v plaste a bez bločka, cena 1,50 € za liter. V drevenom stánku kupujeme lokálny kváskový chlieb za 1,70 €.

Na Miletičke sme strávili pekných 30 minút, máme všetko, čo sme chceli a za trochu vyššiu cenu si odnášame aj zážitok, ktorý pri nakupovaní na tomto mieste určite dostaneš. A finálne zhodnotenie?

Ak potrebuješ rýchlo nakúpiť, chceš výrobky od lokálnych farmárov a výrobcov za rozumné ceny, KRAJ je to pravé. Nečakaj však, že každý produkt, na ktorý sa pozrieš pochádza výlučne spod Tatier. Ide tu o v celku rovnovážny mix slovenských, ale aj zahraničných výrobkov.

Na druhej strane, ak sa nikam neponáhľaš, nakupovanie je pre teba relax a vyžívaš sa vo vyberaní tých správnych jabĺk, potom si pre lokálne potraviny určite zájdi na Miletičku. Ide o akúsi krajinu v krajine, kde síce nenakúpiš najlacnejšie v meste, no často to stojí za to.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Terno.
Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech