Kam vietor, tam plášť. Príbeh Roberta Fica hovorí o moci, peniazoch, aférach aj podrazoch

  • Začiatok príbehu Roberta Fica pripomína motivačnú knihu
  • Skromný chlapec sa vďaka usilovnosti stane veľkým politikom a neskôr dokonca premiérom
  • Prečo sa jeho kariéra obrátila, a čomu zo svojich konšpirácií naozaj verí?
  • Blíži sa jeho skutočný koniec?
fico
TASR/Martin Baumann
  • Začiatok príbehu Roberta Fica pripomína motivačnú knihu
  • Skromný chlapec sa vďaka usilovnosti stane veľkým politikom a neskôr dokonca premiérom
  • Prečo sa jeho kariéra obrátila, a čomu zo svojich konšpirácií naozaj verí?
  • Blíži sa jeho skutočný koniec?

Robert Fico je určite známy každému na Slovensku. Hoci u väčšiny ľudí nevzbudzuje pozitívne asociácie, vo vysokej politike vydržal viac ako dve desaťročia.

Patrí medzi veľkých obhajcov sociálnej demokracie. Učaroval množstvu voličov, ktorých zaujal aj jeho príbeh skromného chlapca, z ktorého vyrástol premiér a ochranca pracujúceho ľudu.

Po dlhých rokoch sa však spája skôr s kauzami. O jeho prepojení na najmocnejších podnikateľov si môžeš prečítať desiatky článkov a jeho verní sa počas rokov rozdrobili.

Niektorí prezliekli kabáty a vybrali sa inou cestou, iní si v zámorí užívajú nazhromaždené majetky. Robert Fico je však stále tu.

Chlapec zo skromných pomerov

Fico si obraz o sebe skladal od samých začiatkov. Strana Smer vyrástla na príbehu skromného chlapca, z ktorého sa stal silný právnik a politik, odhodlaný chrániť práva slabších.

Fico v niekoľkých kampaniach, obzvlášť pri prezidentských voľbách v roku 2014, zdôrazňoval svoje skromné zázemie. Jeho matka pracovala ako predavačka obuvi, otec bol robotníkom.

„Ja som nevyrastal v prostredí, kde boli rodičia lekári alebo intelektuáli. Vyrastal som v prostredí ľudí, ktorí sa živili vlastnými rukami, chodili ráno do roboty na šiestu hodinu,“ hovoril Fico vo videu. Voľby, v ktorých s ním kampaňoval, nakoniec prehral.

Fico vyrastal v obci Hrušovany, neskôr sa presťahovali do Topoľčian.

Bol veľmi cieľavedomý a za svojim snom vedel ísť roky, píše SME. „Na každom predmete sa prvý hlásil, pričom mal vždy poruke príklad, čo všetko bolo vyrobené v Sovietskom zväze. Hovoril, že všetko na svete vyskúmali sovietski vedci,“ spomínala v článku Katarína Šípošová, ktorá bola expremiérova spolužiačka na gymnáziu. Mnohí sa na tom vraj zabávali. Boli už osemdesiate roky a režim sa veľkej obľube netešil.

Matovič vďaka nemu vyhral voľby, smial sa, ako Slota oholil Fica. Príbeh Počiatka prezývaného „Strapatý“ je plný kontroverzií

V politike sa zrejme videl odjakživa, už na vysokej škole mal byť členom komunistickej strany. „Robert Fico bol členom Komunistickej strany Československa od 14. apríla 1986 v základnej organizácii KSČ na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Bratislava I,“ povedala Alena Nosková z Národného archívu v Prahe, ktorý vedie databázu členov strany pred rokom 1989 pre SME.

Strane bol oddaný a prehlásil tiež, že je ateista. V prezidentských voľbách 2014 pritom hovoril o viere v Boha, písalo SME.

zdroj: TASR/Rudolf Bihary

Lákala ho moc?

Podľa novinára Mareka Vagoviča, ktorý o Ficovi napísal dve knihy, nebola jeho motivácia finančná. Túžil po moci. Fico nebol len bifľoš, ktorý sedí nad knihami. Vynikal aj „sedliackym rozumom“ a mal veľký rétorický dar.

Pre týždenník Domino fórum mal podľa Vagovičovej knihy povedať, že si zmenu režimu ani nevšimol. Aj po páde železnej opony sa snažil dostať čo najvyššie. Počas svojej cesty si mnohých ľudí získal svojou charizmou. Sudcov, právnikov, ale aj profesorov.

Fico do vysokej politiky vstúpil už v roku 1992, kedy stal sa poslancom za SDĽ. Rýchlo získal podporu bežných ľudí – dokázal im totiž zložité zákony a problémy vysvetliť laicky a normálnym jazykom. Prejavil sa aj počas známej „noci dlhých nožov“.

Vtedajší premiér Vladimír Mečiar ovládol štátnu správu a verejnoprávne médiá. Opozícia na protest odišla zo sály, Fico však napriek dohode zostal a koalícii vyčítal jej prešľapy. Už v roku 1996 sa o Ficovi hovorilo ako o budúcom predsedovi SDĽ.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: youtube.com, SME, SME, Hospodárske noviny, noveslovo.sk, SME, Hospodárske noviny, Pravda, Aktuality.sk, Denník N, Pravda, Pravda, aktuality.sk, Plus 7 dní, startitup.sk, Plus 7 dní, Nový čas, pluska.sk, Vlastnou hlavou, pluska.sk, sulik.sk, Startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK