Kde budeš musieť siahnuť hlboko do vrecka? Rebríček najdrahších miest na svete má prekvapivého víťaza

  • Spoločnosť Mercer zostavila rebríček najdrahších miest
  • Prvenstvo získal turkménsky Ašchabad
  • Skokanom roka sa stal Bejrút, posunula sa aj Bratislava
Unsplash/ Josh Appel, Unsplash/ Berkeli Alashov
  • Spoločnosť Mercer zostavila rebríček najdrahších miest
  • Prvenstvo získal turkménsky Ašchabad
  • Skokanom roka sa stal Bejrút, posunula sa aj Bratislava

Personálna spoločnosť Mercer každoročne zverejňuje rebríček miest s najvyššími nákladmi na život, týkajúce sa najmä cudzincov. Tohtoročné prvenstvo sa však neušlo Hong Kongu či New Yorku, najdrahším mestom na svete sa stal turkménsky Ašchabad. Na Slovensku rebríček ako prvá zverejnila Tv Markíza

Štúdia sa konala na vzorke 209 miest. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, spoločnosť Mercur pri posudzovaní miest vychádzala z porovnávania výdavkov na ubytovanie, dopravu, stravovanie a zábavu.  

Cestovateľský semafor je výsmech, hovorí známy cestovateľ. Na hraniciach ho nemal ani kto zastaviť

Pre mnohých z nás je určite prekvapením, že najdrahším mestom sa stal Ašchabad. Toto turkménske mesto sa už minulý rok vrámci daného rebríčka umiestnilo na 2. mieste. Predbehol ho vtedy Hong Kong. 

Portál tvnoviny.sk s odvolaním na Mercer uvádza, že životné náklady sa v Ašchabade zvýšili dôsledkom finančnej krízy, ktorá zapríčiňuje nedostatok potravín či hyperinfláciu. 

Kto bol skokanom roka? 

V prvej 10-tke sa okrem Ašchabadu nachádza Hong Kong, Bejrút, Tokio, Zürich, Šanghaj, Singapur, Ženeva, Peking a Bern. Minulý rok sa v prvej desiatke nachádzal ešte New York, ten aktuálne figuruje až na 14. priečke.

Do prvej desiatky sa prebojoval Bejrút. Libanonské mesto možno považovať za skokana roka, keďže vo vlaňajšom rebríčku sa Bejrút nachádzal až na 45. mieste. Obrovský skok pravdepodobne spôsobila libanonská ekonomická kríza, vysvetľuje portál tvnoviny.sk odvolaním na Mercer.

Zozelenieva sa? Ďalšia krajina nás vyradila zo zoznamu rizikových krajín, test nepotrebuješ

 

Bratislava je jediným slovenským mestom v rebríčku. Umiestnila sa na 110. mieste, zatiaľ čo minulý rok sme v rebríčku figurovali až na 139. mieste. 

Zdroje: Tvnoviny.sk, asean.mercer.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK