Kde budeš od pondelka potrebovať negatívny test a kam môžeš ísť aj bez neho? Tu je prehľad nových opatrení

 • Vláda upravila niekoľko výnimiek, ktorými sa budeme riadiť od pondelka
 • Potraviny aj drogériu si môžeš nakúpiť bez testu
24_01_2021_antigenove_testovanie_Kosice_01754776
TASR/Milan Kapusta
 • Vláda upravila niekoľko výnimiek, ktorými sa budeme riadiť od pondelka
 • Potraviny aj drogériu si môžeš nakúpiť bez testu

Od 8.2., teda od pondelka, sa Slovensko bude riadiť covidovým automatom, ktorý prijala vláda na poslednom zasadnutí. V platnosti tiež naďalej ostáva zákaz vychádzania, ktorý ale vláda upravila o niekoľko výnimiek, pri ktorých zákaz neplatí. Pri niektorých z nich bude nutný negatívny test, pri niektorých zas nie.

V súvislosti s testami je nutné spomenúť, že platiť budú výsledky ako PCR testov, tak aj tých antigénových. Riadiť sa budeme pokynmi, ktoré bude zverejňovať Ministerstvo zdravotníctva každý utorok prostredníctvom aktualizovanej mapy okresov. Aktuálne je v čiernej fáze 9 okresov, v bordovej 41 okresov a v červenej 20 okresov. V ružovej fáze je jeden okres.

„Vzorne dodržujem opatrenia, vírusu to je očividne jedno.“ Uznávaná slovenská kapacita skončila s COVID-om v nemocnici

Cesta do práce

Ak je možné prácu vykonávať z domu, mal by si ostať na home-office. Štát bude dokonca zamestnávateľom nariaďovať, aby bola zamestnancom umožnená práca z domu. Ak ti to však ale povaha zamestnania nedovoľuje a za prácou musíš cestovať, budeš potrebovať negatívny test.

Od pondelka prebieha na Slovensku veľká akcia. Inšpektorát práce skontroluje, či pracuješ z domu

V prípade učiteľov hovoríme o testoch, ktoré budú potrebné už od pondelka. Pri ostatných zamestnaniach budeš test potrebovať najskôr od 10. februára. Všetko bude totiž závisieť od toho, akou farbou je vyznačený tvoj okres.

Ak si z takzvaného čierneho či bordového okresu, negatívnym testom sa budeš preukazovať od 10. februára. Výsledok nesmie byť starší ako 7 dní. Ak si však z červeného alebo ružového okresu, test budeš potrebovať až od 15. februára.

Medzi týmito dvoma okresmi je však menší rozdiel. Ak si z červeného okresu, test nemôže byť starší ako 14 dní. Ak si z okresu ružového, stačiť ti bude test, ktorý je starý najviac 21 dní.

Samafor
zdroj: www.uvzsr.sk

 

Nákupy potravín bez testu

Nákup nevyhnutných potrieb z najbližšej predajne od miesta bydliska je bez obmedzení. Test teda nepotrebuješ pri nákupe potravín, drogérie či krmiva pre zvieratá.

Rovnako je to aj pri kúpe liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok. Nakoľko obchody s oblečením či knihami ostávajú zatvorené, tovar si z nich možno objednať prostredníctvom e-shopov. Objednávku je možné vyzdvihnúť si na výdajnom mieste. V tomto prípade však už negatívny test potrebuješ.

S výsledkom, ktorý je starý najviac 7 dní, je nutné sa preukázať aj na pošte, v banke či trafike. V tomto prípade je uznesenie platné pre všetky okresy bez rozdielu. Aj napriek tomu, že v niektorom z okresov ti cestou do práce stačí test, ktorý je starší ako 14 dní, ak sa vyberieš napríklad vydvihnúť balík na poštu, výsledok nesmie byť starší ako 7 dní.

Okrem trafiky, banky a pošty budeš 7-dňový test potrebovať na návštevu:

 • Očnej optiky,

 • čistiarne odevov,

 • poisťovne,

 • servisu bicyklov/motorových vozidiel,

 • zberného miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet,

 • záhradkárstva,

 • opravovne obuvi,

 • knižnice,

 • servisu telekomunikačnej techniky.

V prípade obradov, akými sú krst, pohreb či uzavretie manželstva, test nepotrebuješ. Na krste aj sobáši môže byť maximálne 6 ľudí. Čo sa pohrebov týka, povolených je viac osôb. Tie však musia mať testy, ktoré nie sú staršie ako 12 hodín. Negatívny test nie je nutný ani na cestu k lekárovi, očkovanie či testovanie.

Knižnica
zdroj: TASR - Dano Veselský

Pobyt v prírode

Ak sa rozhodneš ísť do prírody v rámci tvojho okresu, negatívny test potrebovať nebudeš. Ak tak však budeš chcieť urobiť mimo svoj okres, vziať si musíš aj negatívny výsledok.

Aj v tomto prípade platia určité výnimky a oslobodené budú deti do 15 rokov či ľudia starší ako 65 rokov, taktiež osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka, ľudia so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím ako aj osoby so závažnou poruchou autistického spektra.

Zdroje: www.uvzsr.sk, rtvs, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech