Ke kořenům alebo ako založiť svoj biznis v pohrebníctve

  • Mladý a inovatívny podnikateľský nápad, startup v oblasti pohrebníctva? Presne to je Ke kořenům. A nie, nie je to vtip. Ich kampaň na Hithite vyzbierala 72 392 českých korún. Vyzerá to, že u našich susedov už nie sú mramorové hroby v móde.
image_1417957800.png
  • Mladý a inovatívny podnikateľský nápad, startup v oblasti pohrebníctva? Presne to je Ke kořenům. A nie, nie je to vtip. Ich kampaň na Hithite vyzbierala 72 392 českých korún. Vyzerá to, že u našich susedov už nie sú mramorové hroby v móde.

Ke kořenům je ekofunebrácke trio, Blanka, vyštudovaná enviromentalistka, Monika, doktorandka antropológie, a Alžběta, študentka sociálnej práce.  

Všetko to začalo v roku 2010, keď jedna zo slečien pobavene objavila na stránkach jedného britského časopisu prútenú rakvu. V roku 2011 už dvojica slečien objavuje britské prírodné cintoríny a v roku 2012 vzniká trio a projekt prvého prírodného cintorína v Čechách.

 

 

Ale čo vôbec stálo za týmto nápadom? Okrem tej “zábavnej” prútenej rakvy.

“Spúšťacím impulzom pre nás bolo zistenie, že až tretina všetkých zosnulých v Českej republike nemá žiadnu poslednú rozlúčku. V Prahe prebehne takýchto pohrebov bez účasti pozostalých až polovica, teda 6000 kremácií ročne. Prírodným pohrebníctvom sme sa zaoberali na univerzite a vedeli sme, že v zahraničí ľudia túto alternatívu moderných pohrebov uvítali práve v čase podobnej krízy aká momentálne prebieha v Česku. Je to veľmi komplexný problém, v ktorom sa stretáva finančná stránka pohrebov, rozvoľnené medziľudské vzťahy či nedostatok informácií o možnostiach. Podľa nás je ale hlavným dôvodom súčasnej situácie nevyhovujúca ponuka pohrebných služieb a málo informácií. To nám potvrdil aj výskum, ktorý jedna z nás robila v rámci svojej diplomovej práce,” hovorí trio.

 

 

Vzniká teda projekt Les Vzpomínek, inšpirovaný prírodnými cintorínmi v Nemecku, kde je ich približne 80.Tento projekt realizujeme v pražských Ďáblicích a plne funkčný by mal byť od jari budúceho roku. Popol zosnulých bude možné v Lese vzpomínek ukladať ku koreňom dospelých stromov v rozložiteľných urnách, ktoré nám navrhol a vyrobil náš kamarát umelec Tomáš Rybníček. Lesné prostredie zároveň ponúka možnosť usporiadať rozlúčku priamo pod korunami stromov.”

Ke kořenům ponúka alternatívu ku klasickým pohrebom a vďaka vyzbieraným peniazom si môže dovoliť otvoriť aj poradenskú miestnosť v pražských Vršovicích, ktorá bude takým srdcom združenia Ke kořenům.

“Ľudia sa na nás môžu obrátiť v rôznych situáciách. Jednou z našich služieb, ktorá je v českom prostredí úplne nová, je plánovanie pohrebu vopred. Používame k tomu Listy posledných prianí s pomocou ktorých prevedieme klienta všetkým, čo posledné rozlúčenie obnáša a zaznamenávame jeho želania, prípadne ich do Listov môže písať on sám či niekto z blízkych. Tieto Listy následne tvoria akýsi manuál, ktorým sa môžu pozostalí riadiť pri príprave rozlúčky. Skontaktovať sa s nami môžete aj v prípade, keď vám niekto umrel a chcete usporiadať rozlúčenie. Snažíme sa podporovať samostatnosť pozostalých, aby čo najviac vecí zariadili svojpomocne“.

 

 

„Aktívna účasť na prípravách pohrebu má taktiež terapeutický vplyv, pomáha zúčastneným uvedomiť si a prijať skutočnosť, že ich blízky človek naozaj umrel. Pre niektorých ľudí je ale dôležitejšie presmerovať v tejto ťažkej situácii energiu inam, sústrediť sa na vlastné prežívanie straty a praktické veci prenechávajú iným. My to samozrejme rešpektujeme a s našim širším tímom, v ktorom máme mnoho kreatívnych a šikovných ľudí, sme pre nich schopné zariadiť všetko potrebné. A v neposlednom rade sme tu pre ľudí ako poradkyne v zármutku a sprevádzame pozostalých na ich ceste trúchlením a spomínaním.”

Ke kořenům je alternatíva, moderný prístup k pohrebom, ktoré sú chtiac či nechtiac súčasťou života každého z nás. Inovatívna alternatíva, ktorá oslovuje ľudí trochu špecifickým spôsobom. Ukazuje nám tak, že aj o smrti sa dá hovoriť s humorom. Tým najčiernejším. “Umieranie a smrť sú najťažšími a najcitlivejšími témami a my si ich vážnosť plne uvedomujeme. Zároveň sa však snažíme rozhýbať skostnatené šablóny, v ktorých sa o týchto veciach uvažuje, hovorí a jedná a ponúknuť nový pohľad a prístup. Samozrejme, že sú ľudia, podľa ktorých pôsobíme až príliš veselo a ľahkovážne. Za našimi úsmevmi nie je vtip ani nadsázka, ale obrovské nadšenie pre to, čomu sa venujeme. Stretávame sa ale aj s opačnými názormi. Niekomu vyhovuje odľahčená forma rozhovorov o smrti, niekto k tomu potrebuje väčšiu dávku vážnosti. My sme ešte stále vo fáze kedy hľadáme spôsob komunikácie, v ktorom by sme sa cítili dobre, a ktorý by zároveň nikoho neurazil ani nedeprimoval. “

 

 

Tak, čo myslíte, našlo by si Ke kořenům svojich prívržencov aj na Slovensku? Oslovilo by Vás? Alebo Vám to príde skôr ako zlý vtip?

Ja sama sa stotožňujem s názorom ekofunebráckeo tria, že v našej domovine ešte asi nenastal ten správny čas na zavádzanie takýchto inovácií.  “Na Slovensku je väčšina pohrebov cirkevných a náboženský rámec dáva týmto obradom väčšiu vážnosť, až posvätnosť. Pohreb bez obradu je v slovenskom prostredí prakticky neznámy pojem a pohrebníctvo tu neprechádza takou krízou ako to české. Je tu teda väčšia šanca, že naša iniciatíva nebude zrozumiteľná a tak podporovaná ako v českom prostredí.”

 

No ale pre tých, ktorí sú až do morku svojích kostí originální,  pred církvou nepoznačené duše, pre hipisákov, bratislavských hipsterov, pre všetkých tých, ktorých obmedzuje zákon a vyznačené hrobové miesto, máme od tria Ke kořenům posledný odkaz.

“Chceme byť nablízku každému, kto našu pomoc potrebuje takže nás samozrejme môžu osloviť aj ľudia zo Slovenska. Jedna z nás je Slovenka a pokiaľ by o našu službu bol väčší záujem, rada by prírodné pohrebníctvo rozšírila aj v domovine.

 

Takže, už ste rozmýšlali, kam Vás máme pochovať?

 

Zdroj: hithit.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech