Kickstarter porušil vlastné pravidlá aby pomohol sýrskym utečencom

  • Kickstarter poznáme ako crowdfundingový web, ktorý mnohým ľuďom po celom svete pomáha spĺňať sny, na ktoré sami nemajú dostatočné prostriedky. Včera ale prekročil hranice svojich bežných kompetencií a rozhodol sa spustiť kampaň pre charitu. Kickstarter prostredníctvom Spojených národov zbiera peniaze pre utečencov zo Sýrie.
image_1444226491.jpeg
  • Kickstarter poznáme ako crowdfundingový web, ktorý mnohým ľuďom po celom svete pomáha spĺňať sny, na ktoré sami nemajú dostatočné prostriedky. Včera ale prekročil hranice svojich bežných kompetencií a rozhodol sa spustiť kampaň pre charitu. Kickstarter prostredníctvom Spojených národov zbiera peniaze pre utečencov zo Sýrie.

 

Je jeden zásadný dôvod, kvôli ktorému Kickstarter svoje služby nevyužíva (respektívne nevyužíval) na charitatívne účely – jeho vlastné pravidlá. Medzi nimi je jeden bod, ktorý oznamuje, že:

 

„Projekty nemôžu vyzbieravať peniaze na charitu, ponúkať finančné podnety, ani narábať so zakázanými položkami.“ 

 

  

Zároveň dodávajú, že aj keď sú všetkými desiatimi za charitu a rôzne spôsoby investovania, na Kickstarteri sa takéto projekty objavovať nebudú. „Projekty nemôžu sľubovať, že vyzbieranú sumu venujú na charitatívny účel, ako ani na konkrétnu dobročinnú položku.“

 

Lenže aj tie najtvrdšie pravidlá niekedy podstúpia skúšku, a keď naviac ide o humanitárny projekt, na ktorom spolupracuje Komisia pre ľudské práva Spojených národov, prehodnotiť svoje poslanie môže aj Kickstarter. Táto zbierka nemá žiaden strop, peniaze do nej môžu pribúdať, kým len budú ľudia ochotní prispievať. Keďže nie je vyhradený žiaden konkrétny finančný cieľ, ako to pri bežných kampaniach býva, peniaze idú hneď na účet organizácie, ktorá s utečencami aktívne spolupracuje. V bežných prípadoch bývajú peniaze cieľovej skupine odovzdané až po splnení stanovenej sumy, poprípade po uplynutí určenej doby.   

 

Tým, že Kickstarter sa minulý mesiac stal druhom neziskovej organizácie, ktorá svojím pôsobením slúži verejnému dobru, si jasne stanovil svoje priority. Peniaze nie sú jeho cieľom, sú len prostriedkom na dosiahnutie cieľa. Zrejme už zarobili dosť a začínajú prehodnocovať svoju funkciu a poslanie. Justin Kazmark z oddelenia PR sa ale na margo veci vyjadril nasledovne: „Nemyslím, že sa týmto rozhodnutím posúvame iným smerom. Jednoducho sa naskytla skupina ľudí, ktorá volá o pomoc, a my sme sa rozhodli v situácii aspoň trochu zavážiť.“

 

 

Tím Kickstarteru nie je jediný, ktorý sa v komplikovanej situácii rozhodol pomôcť. Už 9 miliónov Sýrčanov opustilo od vypuknutia konfliktu svoju domovinu a ocitli sa na cudzom územi, medzi neznámymi ľuďmi a často bez akéhokoľvek osobného majetku. Stovky dobrovoľníkov sa vydali do krízových oblastí a utečeneckých táborov, kde pomáhajú s praktickými organizačnými záležitosťami, poprípade učia deti v provizórnych školách, alebo poskytujú zdravotnícku pomoc. Napríklad fotograf Brandon Stanton, známy zo svojej obľúbenej (Facebookovej) stránky Humans of New York, sa v posledných týždňoch Európou presúval spolu s utečencami a dokumentoval ich srdcervúce príbehy. Mnohé z nich inšpirovali veľa ďalších ľudí, aby pomohli, alebo aspoň finančne prispeli. 

 

 

Len za tri hodiny po spustení Kickstarterovej kampane sa vyzbieralo dva krát toľko, čo sa podarí vyzbierať priemerne úspešnej zbierke. A príspevky stále pribúdajú. Justin Kazmark však v mene spoločnosti tieto skutky nepovažuje za až tak výnimočné a radšej k pomoci vyzýva aj ostatných. 

 

„Ide o obrovský problém, ktorý žiadna kampaň zo dňa na deň nevyrieši. Dúfame aspoň, že naše kroky zvýšia informovanosť o tejto situácii a samozrejme aj to, že vyzbierajú nejaké peniaze. Snáď to bude mať pozitívny dopad. To je hlavné.“  

 

Ak máš aj ty záujem prispieť, môžeš tak urobiť tu.    

 

Zdroj: Huffington Post 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá