Koľko si môže slovenský startup pýtať od investorov za 10% podiel?

  • Často dostávame e-maily a správy od čitateľov-startupistov, ktoré majú spoločné kľúčové slová: investor, podiel, predaj, za koľko.
Screen Shot 2016-04-12 at 09.36.54
  • Často dostávame e-maily a správy od čitateľov-startupistov, ktoré majú spoločné kľúčové slová: investor, podiel, predaj, za koľko.

Aj preto sme sa rozhodli, že túto dilemu sa pokúsime raz a navždy zodpovedať. V startupovom svete, kde sa točia obrovské peniaze to často vôbec nie je jednoduché celé ufinancovať – pri SW startupoch sú to drahí vývojári a milión drobností, pri HW startupoch, ktorých však na Slovensku nie je príliš veľa, to je ešte oveľa komplikovanejšie. Aj preto sa väčšina startupov nechá „kúpiť“ investormi.

cm_eef_0

foto: neulogy.vc

Investori sú ako žraloci. Čakajú na svoju šancu, vyhliadnu si niekoho, kto im prinesie zisk a zaútočia. A práve neskúsení startupisti na to môžu doplatiť a predať svoj podiel výrazne pod cenu svojho produktu.

Akú cenu má teda startup, ktorý má ambície a potenciál stať sa globálnym a úspešným? V early stage (1-2 roky fungovania) je to +/- milión eur. To znamená, že za 10% podiel by si určite nemal ísť pod 100 000 eur. Pri lokálnych startupoch je táto čiastky pochopiteľne oveľa nižšia, no za 10% veľmi nádejného startupu si pokojne môžeš vypýtať aspoň 50000 eur.

12049573_1051631831575114_2381578099137169167_n

foto: FB/ Neulogy Ventures

Možno sa ti to zdá na prvý pohľad veľa, no pri kvalitných zamestnancoch je to čiastka, akú minieš za pár mesiacov. Len si spočítaj, koľko ťa stojí dobrý programátor, dizajnér a ďalší ľudia. K tomu marketing, náklady na kanceláriu a milión ďalších položiek, ktoré sa najskôr zdajú zanedbateľné.

Rozbehnúť svetový startup skutočne nie je taká sranda, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vyžaduje to obetu, často aj prekusnúť investorov, ktorí po vstupe do projektu chcú vidieť okamžité výsledky. No nikto, kto dokázal niečo veľké, k tomu neprišiel ako slepé kura k zrnu. Veľké veci si takéto obety vyžadujú.

titulná foto: iCollege

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech