Koľko naozaj stojí výroba vášho iPhone 6 Plus?

  • Nie som jeden z tých Apple fanúšikov, čo musia mať iPhone za každú cenu. Musím sa však priznať, že Apple dizajn, je podľa mňa pokroková záležitosť a ak by som nemusel za telefón dať 800 eur, asi by som strpel obmedzené možnosti iOSu. Kedysi dávno som si v Amerike kúpil iPhone 3G a už vtedy som si všimol niečo zaujímavé na mojom telefóne.
image_1437422577.jpeg
  • Nie som jeden z tých Apple fanúšikov, čo musia mať iPhone za každú cenu. Musím sa však priznať, že Apple dizajn, je podľa mňa pokroková záležitosť a ak by som nemusel za telefón dať 800 eur, asi by som strpel obmedzené možnosti iOSu. Kedysi dávno som si v Amerike kúpil iPhone 3G a už vtedy som si všimol niečo zaujímavé na mojom telefóne.

 

iPhone 3G asi pri sebe mať nebudete, tak si kľudne vyberte svoj iPhone 6 z vrecka a položte ho opatrne na stôl s displejom otočením smerom dole. Všimnite si nápis na spodnej časti zadného krytu napísaný veľmi malými písmenkami. Na každom jednom iPhone, iPade a iných iVeciach nájdete toto „Design by Apple in  California. Assembled in China“. Malý, nenápadný, no veľavravný nápis.

 

 

Design, ktorým Apple ohuruje celý svet všetci dobre poznáme, no tento nápis skrýva čosi viac. Prvá časť tohto nápisu v sebe skrýva najnovšie technológie, pokrokový dizajn a najmä myšlienky a víziu Steva Jobsa zhmotnené do zariadenia, ktoré máte položené na stole. Netreba však zabudnúť na marketing, obrovské náklady na výskum a vývoj, investície do patentov, náklady na finančné, mzdové, personálne a iné oddelenia, to všetko a veľa iného tvorí fixné náklady spoločnosti Apple.

 

A teraz trocha ekonomickej teórie. Fixné náklady – sú náklady, ktoré sa nemenia s rastom počtu vyrobených výrobkov. Pozrime sa na to z inej strany, ak prepočítame tieto náklady na jeden výrobok, potom sa ich podiel na nákladoch na jeden výrobok znižuje s každým ďalším vyrobeným kusom. Jednoducho povedané, čím viac sa iPhonov vyrobí a predá tým menej Apple stojí prvá časť nápisu: „Design by Apple in California“. Treba mať však na pamäti, že v práve vďaka všetkým tímto ľudom skrývajúcim sa za touto časťou nápisu, vyrába Apple jeden z najlepších telefónov na svete.

 

Dnes sa však budeme venovať druhej časti spomenutého nápisu – Assembled in China a na paškál si zoberieme ich posledný prelomový model – iPhone 6 Plus. Ten vás vyjde na 800 až 1,000 eur. No koľko stojí Apple jeho samotná výroba?

 

 

Je veľmi zaujímavé vidieť ako sa časy menia. V roku 2007 bol prvý iPhone vyrobený iba s 3,5 palcovým displejom a v tej dobe bol považovaný za „veľký“ telefón. No aj napriek tomu, že Apple je trend-setter, neodolal tlaku doby a konkurencie a nakoniec aj oni museli prísť s niečím pre nich novým – väčším displejom. A ten ponúkli v najnovšom modeli iPhone 6 Plus. Toto bolo pre Jobsa niečo nepredstaviteľné, no teraz vieme, že to bolo nevyhnutné. Nevyhnutné, nie len kvôli nastolenému trendu ale aj ziskom, ktoré z toho plynú.

 

V septembri minulého roka predstavené modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus boli prvým pokusom spoločnosti Apple podchytiť rastúcu základňu zákazníkov túžiacich po telefóne s veľkým displejom. Podľa posledných štatistík sa Applu podarilo získať späť podiel na trhu, ktorý im ukradli veľké telefóny fungujúce na Googlovskom operačnom systéme Android.

 

Prečo výrobcovia investujú do veľkých telefónov? Rozdiel v cene pri klasickom iPhone 6 a jeho väčším bratom je viac ako 100 eur. Toto asi nikoho neprekvapí, pretože je to bežný cenový rozdiel medzi veľkým a malým telefónom. Čo vás ale prekvapí je, že náklady na výrobu iPhone 6 Plus sú len o cca 15 eur vyššie ako pri jeho menšom bratovi. Marža, ktorá je pri klasickom iPhone už na úrovni cca 300 eur sa zvýši o viac ako 180 eur. Teda čím viac väčších telefónov Apple predá tým viac na tom zarobí. Vyššie náklady znamenajú pre bežného zákazníka väčší displej, lepšiu anténu, NFC a samozrejme väčšiu batériu.

 

 

 

Výroba klasického iPhonu stojí približne 200 eur pričom výroba toho väčšieho stojí Apple iba 215 eur. Najväčšiu položku týchto nákladov tvorí samozrejme displej, na ktorom si všetci majitelia väčších telefónov potrpia. A práve ten sa podieľa najväčšou časťou na rozdiele výrobných nákladov medzi iPhonom 6 a 6 Plus. Druhou najdrahšou položkou je super rýchly procesor, súčiastka, ktorá tvorí mozog zariadenia. Pri jeho vývoji Apple spolupracuje so spoločnosťou Samsung.

 

Táto spoločnosť okrem procesorov dodáva aj matičné dosky, ktoré spájajú všetky tieto súčiastky do jedného funkčného celku. Nemôžeme zabudnúť na kameru, ktorá je každým rokom lepšia a ktorá taktiež tvorí jednu z tých „drahších“ položiek. Tiež je to súčiastka, ktorá sa podieľa na rozdiele pri veľkosti. Je to preto, že v iPhone 6 Plus má kameru, ktorá disponuje s optickou stabilizáciou obrazu. Ďalšie súčiastky, ich ceny, a náklady na výrobu,posledných troch vlajkových lodí Applu nájdete na obrázku nižšie. Jednotlivé súčiastky, nie sú príliš drahé , no ich cena je nižšia kvôli veľkým počtom objednaných kusov.

 

 

Ešte predtým ako si začnete zháňať všetky tieto súčiastky s úmyslom poskladať si vlastný telefón, tak si musíte uvedomiť, že spôsob akým sú dané dokopy sú tajomstvom Apple skrývajúcim sa v nápise „Design by Apple in California“. Všetky tieto súčiastky sa vám môžu, resp. určite sa zdajú byť lacné. No jednotlivé súčiastky nie sú iPhone 6 až ich súhra, kompatibilita a celok ako taký vás donútil kúpiť si tento telefón za sumu, ktorú by ste dali napríklad za celkom rýchly počítač alebo škodu Felíciu. Hoci nápis „Assembled in China“ je vyčíslený iba na 200 eur, tvorí neoddeliteľnú časť telefónu, ktorý miluje celý svet.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK