Kollár chce, aby vakcínu dostal prvý, kto pôjde okolo ambulancie. Nech sa dá zaočkovať aj 50 Cibulkových, tvrdí

  • Predseda parlamentu Boris Kollár upozorňuje, že musí byť zaočkovaných čo najviac ľudí za čo najkratší čas
  • Plytvanie vakcínami je podľa neho neprípustné a ľudia by mali dostať možnosť vakcínu si kúpiť, aj keď za vyššiu sumu
boris kollar, cibulkova
TASR/Martin Baumann
  • Predseda parlamentu Boris Kollár upozorňuje, že musí byť zaočkovaných čo najviac ľudí za čo najkratší čas
  • Plytvanie vakcínami je podľa neho neprípustné a ľudia by mali dostať možnosť vakcínu si kúpiť, aj keď za vyššiu sumu

Pandémie sa chceme zbaviť čo najskôr a očkovanie je nepochybne tým, čo nám v tom pomôže najviac. Predseda parlamentu Boris Kollár však nie je presvedčený o tom či je proces očkovania maximálne efektívne zorganizovaný.

Upozorňuje, že na toto očkovanie sa ľudia objednávajú na presnú minútu, kde žiaľ prirodzene hrozí, že objednaný človek nestihne prísť načas. Takáto „zmeškaná“ dávka vakcíny by sa podľa súčasného systému mala vyhodiť.

„Nie je to škoda? Nebolo by takpovediac rozumnejšie ju ponúknuť „prvému čo ide okolo“? Veď ľudia na očkovanie čakajú! A my budeme vyhadzovať vakcíny do koša,“ pýta sa Kollár.

FANTASTICKÝ ÚSPECH: Česi vyvinuli domáci kloktací PCR test na koronu. Má rovnakú účinnosť ako výter a donesie ho kuriér

Konštatuje, že aj sedliacky rozum mu hovorí, že takzvané premeškané dávky by bolo vhodné poskytnúť „hoci aj ľuďom z ulice, nech tam príde aj 50 Cibulkových, mne to je jedno.“

Odôvodňuje to tým, že potrebuje „premoriť“ obyvateľstvo touto očkovacou látkou, aby sme sa zbavili koronavírusu. Nepáči sa mu tiež, že nemocnici pri nedodržaní postupu stratégie očkovania hrozí pokuta do výšky 10 000 eur.

Podľa rezortu zdravotníctva majú plytvaniu vakcín zabrániť tzv. náhradné zoznamy ľudí. Tí by mal dostať vakcínu, akonáhle sa niekto nedostaví na určený termín jeho vakcinácie. Predseda parlamentu však takémuto riešeniu nedôveruje.

Ľudia na očkovanie čakajú! A my budeme vyhadzovať vakcíny do koša??

OČKOVANIE PROTI COVIDU. Pandémie sa chceme zbaviť čo najskôr a očkovanie je nepochybne tým, čo nám v tom pomôže najviac. Je však proces očkovania aj maximálne efektívne zorganizovaný? Na toto očkovanie sa ľudia objednávajú na presnú minútu, kde bohužiaľ prirodzene hrozí, že objednaný človek nestihne prísť načas. Takáto "zmeškaná" dávka vakcíny by sa podľa súčasného systému mala vyhodiť. Nie je to škoda? Nebolo by takpovediac rozumnejšie ju ponúknuť "prvému čo ide okolo"? Veď ľudia na očkovanie čakajú! A my budeme vyhadzovať vakcíny do koša?? Boris Kollar dnes v Národnej rade zasa raz zastal hlas zdravého rozumu!

Posted by Sme rodina on Thursday, January 14, 2021

„Pre mňa je lepšie keď lekár vyjde von, a na chodbe sa spýta: Kto z vás sa chce dať očkovať?“ Za toto by podľa Kollára lekár nemal dostať pokutu. Mal by byť, naopak, pochválený, že šetrí vakcínu.

Vakcína pre bohatých

Kollár ďalej upozorňuje, že „šikovné“ firmy by mali dostať možnosť vakcíny si nakúpiť po svojej osi. „Keď si dokáže kúpiť 100 000 očkovacích látok, ja veľmi rád dám aj 500 eur za to, aby som sa išiel dať zaočkovať. A tým pádom, nech všetky Cibulkové idú tam. Kto má peniaze, nech sa tam ide dať zaočkovať.“

Mali by ľudia dostať šancu si vakcínu kúpiť?

Podľa jeho slov by to mal byť záujem štátu, pričom odmieta terorizáciu obyvateľov. Keď si chce vakcínu niekto kúpiť, nie je podľa Kollára nutné sa baviť o poradí. Zdôrazňuje, že štát musí mať záujem na tom, aby bolo v čo najkratšom čase zaočkovaných čo najviac ľudí. Myslí si, že máme tu možno aj 200 000 ľudí, ktorí si vakcínu radi zaplatia aj za vyššiu cenu.

Hrozí, že nebude čím očkovať

Ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, vakcín je na Slovensku málo. Podľa neho je najdôležitejšie očkovať tých, ktorí prepĺňajú nemocnice, a to starších ľudí.

Problémom podľa šéfa komory nie je ani tak rýchlosť očkovania, na tú je Slovensko pripravené, ale počet vakcín, ktorých je málo.

Posted by Slovenská lekárska komora/Slovak Medical Chamber on Thursday, January 14, 2021

„Ak v krátkej dobe neprídu, tak nebudeme mať čím očkovať,“ skonštatoval Marian Kollár. Lekárska komora s ministerstvom zdravotníctva prebrala aj tému výberu tých, ktorých treba očkovať. Po zásadnej zdravotníckej infraštruktúre by sa malo uvažovať nad očkovaním najviac ohrozených, teda seniorov. Pretože práve tí výrazne zapĺňajú nemocnice.

Očkovacia látka od firmy Pfizer je podľa Mariana Kollára termolabilná a sú potrebné špeciálne uskladňovacie priestory. Avšak lepšiu víziu podľa neho prináša očkovacia látka od AstraZeneca. Tá by mala byť transportibilne výhodnejšia, zároveň by mala byť za výhodnejšiu cenu. „Sľúbený máme dostatočný počet tejto vakcíny,“ povedal.

Hromadná akcia v čase lockdownu?

Prezident komory zároveň vytkol vláde niektoré kroky. „V novembri a decembri odborníci bili na poplach, ale opatrenie prišli až od januára,“ pokračoval. Opatrenia podľa neho mohli začať platiť skôr.

ALARMUJÚCE ZISTENIE: Ani po prekonaní COVID-19 nie si za vodou, stále môžeš nakaziť iných

Zároveň skonštatoval, že testovanie sa má robiť len v ohniskách nákazy a nie celoplošne. „My celkom nerozumieme, že keď potrebujeme najmä čo najtvrdší lockdown, ideme robiť hromadnú akciu v zimnom počasí a netreba zabúdať ani na britskú mutáciu vírusu,“ uviedol Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že minister Marek Krajčí si váži názor lekárov. „Prácu lekárov si nesmierne vážim o to viac v týchto náročných časoch, sám som lekár a spolu s mojím tímom robíme všetko pre to, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Premiér Igor Matovič sa ale dostal do sporu s odborníkmi, ktorí monitorujú a analyzujú výskyt ochorenia COVID-19. Prezident lekárskej komory Marian Kollár to považuje za znevažovanie. „Žiadny premiér si nemôže dovoliť znevažovať vedcov a odborníkov,“ povedal Kollár.

„Je nehorázne od premiéra, aby sa takto vyjadroval na všetkých, ktorí chcú pomôcť. Toto si žiadny premiér nemôže dovoliť, skôr by sme čakali od premiéra niečo iné, aby sa radil s odborníkmi a vyberal najlepšie riešenia,“ dodal Kollár.

Zdroje: SLK, Facebook/ Sme rodina

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech