KOMENTÁR: Dodržuj, prosím, prísny lockdown, aj keď ti to štát neprikázal. Nemocnice kolabujú

koronavirus,covid,
TASR/AP/Bernat Armangue

Katastrofický scenár spred niekoľkých mesiacov sa, žiaľ, naplnil. Nie je to prekvapenie, odborníci naň upozorňovali pravidelne. Nie sme pripravení, to je fakt.

Nezáleží na tom, koho to je vina. Je to momentálne nepodstatné. Podstatné je, v akej situácii sa ako spoločnosť nachádzame: situáciu sme nezvládli, neboli sme zodpovední a denne zomierajú desiatky ľudí. Onedlho to budú, žiaľ, takmer s istotou stovky. 

Áno, si unavený, rozumiem

Zdravotníci nevládzu a to ich ešte čaká január, najkritickejší korona-mesiac, aký tu ešte nebol. Aký sme nezažili. Je ich navyše málo. Očakáva sa, že nám budú musieť pomôcť okolité štáty. Jednoducho to nedávame. Ostáva nám jediná možnosť, ako môžeš pomôcť aj ty, a to, že musíš byť maximálne zodpovedný. Viac, ako kedykoľvek predtým.

Blížime sa do stavu, kedy bude Slovensko premorené. Ak sme sa teda do tohto stavu už nedostali. Ťažko povedať. Nebude to už o tom, kto je nakazený, ale o tom, kto nie je. Jedinou záchrannou brzdou je, že musíme byť súdržní.

Každý štvrtý testovaný Slovák je pozitívny. Pribudlo Vyše 80 úmrtí a cez 3 000 prípadov koronavírusu

Áno, si unavený, rozumiem. To sú asi všetci, a nielen v našej krajine, ale na celom svete. Aj napriek tomu je nutné držať sa pravidiel, ktoré sú tu už mesiace – ostať doma, pokiaľ naozaj nemusíš nikam ísť, a ak už niekam teda pôjdeš, dodržuj odstup, maj čisté rúško a umývaj si ruky. Nestretávaj sa s ľuďmi mimo svojej bubliny a aj so svojimi blízkymi sa správaj zodpovedne.

Nie je to už len o tebe. Popravde, nikdy to ani nebolo len o tebe. Ľahostajnosť voči spoločenskej zodpovednosti nám ukázala, aké fatálne dôsledky to môže mať. Vážne chorí už nedostanú, resp. nedostávajú potrebnú starostlivosť, jednoducho ju dostať nemôžu. Nemocnice sú plné, ľudia budú musieť bojovať o život doma. Stáva sa z nás druhé Taliansko, pritom ešte pred polrokom sme boli príkladom pre celý svet. Dnes patríme medzi najhorších na svete a to nás čaká to najhoršie.

Spolu, zodpovedne

„Otvorene hovorím, že vďaka rýchlosti šírenia a hodnotám výskytu COVID-u sme najpostihnutejšou krajinou v Európe, ak nie na celom svete. V porovnaniach pacientov v nemocniciach a pacientov v kritickom stave na počet obyvateľov sme v absolútnej špičke na celom svete a ďalej prudko rastieme,“ hovorí analytik Ivan Bošňák pre Markízu.

Len ty môžeš zmierniť to, ako túto katastrofu zvládneme. Vždy to tak bolo, nie je to novinka, stačilo sa správať rozumne a myslieť na to, že to môžeme zvládnuť len spoločne. Ešte nie je neskoro.

Silvester musíme osláviť doma, nikam radšej nechodiť, vyhni sa párty. A tak by to malo pokračovať ďalšie dni, týždne, možno aj mesiace. Žiaľ, inak sa to nedá. Mnohých zrejme preberie až studená sprcha – keď príde o svojho najbližšieho. Pouč sa, kým je čas.

Núdzový stav sa predlžuje o 40 dní. Do slovenských ulíc napochodujú vojaci

Dodržuj prísny lockdown. Aj keď ho nemáš prikázaný. Len vtedy sa situácia zlepší. Pretože dnes to potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým. Už to nie je len prognóza, ale holý fakt – nemocnice kolabujú, zdravotníci si musia vybrať, o koho sa budú musieť starať. 

„Zničený, spotený, zronený, absolútne vyčerpaný anestéziológ prichádza. Pán doktor, pacient zomrel, mám miesto. Chápeš? V hlave mi ide hm, má miesto, super, na druhej strane, niekto práve zomrel, aby mal to miesto. Perfektná medicína. Vojnová medicína. Buď žiješ alebo si mŕtvy. Bez okolkov ťa vynesú z izby, zavrú kyslík, nech sa nemíňa, potrebuje ho iný, tento je mŕtvy. Zabaľte ho do vreca, zajtra ho niekto odnesie,“ opisuje každodenný boj s koronavírusom Tomáš Debnár z nemocnice v Nitre pre Markízu.

Ešte raz a poslednýkrát: buď zodpovedný. Viac ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: tvnoviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech