KOMENTÁR Kláry Kaničárovej: Soňa Peková chce byť v českom parlamente. Dezinfo scéna ju pasuje za symbol odporu

soňa peková
Reprofoto: CNN Prima news

Autorka je analytička Infosecurity.sk.

Molekulárna biologička Soňa Peková je dlhodobo notoricky známa pre svoje problematické výroky, ktoré kritizuje aj vedecká obec. Nedávno poskytla rozhovor pre spravodajský portál CNN Prima News. Niektoré vyjadrenia prevzali Hlavné správy, ktoré jej slovám často venujú značnú pozornosť. Peková aktuálne plánuje kariéru v dolnej komore českého parlamentu, o ktorého rozložení rozhodnú voliči v októbrových voľbách.

Kontroverzná a odbornou komunitou kritizovaná Peková poskytla rozhovor pre spravodajský portál CNN Prima News. Útržky z neho prebrali Hlavné správy, ktoré ju pasujú za symbol odpor voči tzv. „covidalarizmu (nadmerné preháňanie opatrení proti Covid-19) a prezentujú ju ako autoritu.

Jej vyjadrenia dlhodobo preberali weby s problematickým obsahom, ktoré spájali jej teórie o Covid-19 s konšpiráciami o biologickej zbrani. Vedci sa voči šíreným naratívom ohradili.

Naratív o nastolení diktatúry nie je pre Hlavné správy neznámy. Jej výroky sú vodou na ich dezinformačný mlyn, keďže to nie je po prvýkrát, čo sa na jej slová odvolávajú.

Ťahanie za (ekonomické) nitky

Molekulárna biologička sa zamyslela nad tým, prečo k protipandemickým opatreniam, a najmä uzatváraniu ekonomiky, dochádza na celom svete. 

Vyjadrila sa, že zrejme za tým stojí záujem poškodiť ekonomickú situáciu jednotlivých krajín. Súčasne jej nesedí, že „veľkí hráči stále fungovali.

Vtedy jej úvahu prerušila redaktorka, ktorá pripomenula, že takzvaný „veľký hráč, akým je automobilka Škoda, na jar prerušil výrobu.

Von z NATO či EÚ

Soňa Peková sa zúčastní októbrového politického boja o kreslo v Poslaneckej Snemovni Českej republiky.

Rozhodnutie o vstupe do politických vôd dôvodila počas rozhovoru celosvetovou zmenou, počas ktorej zaniká demokracia v neomarxistickej diktatúre hnanej koronavírusom. Výrok posunula na ďalšiu úroveň, keď použila v tejto spojitosti slovo nevoľníctvo. 

Uchádzať sa bude o mandát z prvého miesta na kandidátke v Stredočeskom kraji za politické hnutie Švajčiarska demokracia. Nosnou myšlienkou hnutia je snaha o politickú prestavbu podľa švajčiarskeho modelu.

Politický subjekt populisticky presadzuje vystúpenie zo Severoatlantickej aliancie (NATO) či Európskej únie. Hnutie sa zasadzuje, že prinesie bezpečnosť, stabilitu a prosperitu.

Návrat do „starých koľají

Peková presadzuje scenár spred pandémie. Počas rozhovoru predostrela návod, ako sa s koronavírusom vysporiadať.

Okamžite by všetko vrátila do starých koľají. Na mysli má upustenie od sociálneho dištancovania, nosenia rúšok a respirátorov či zatvárania škôl. Podľa Pekovej by sa ľudia mali vrátiť do zamestnania a prestať sa báť vírusu.

Dodala, že rozhodnutie o tom, či verejnosť chce zostať uzavretá doma, má byť v ich rukách. Jedným dychom sa preto obrátila na hnutie, pod ktorým kandiduje, keďže stranícka filozofia odkazuje na inštitút referend – ľudového hlasovania.

V žiadnom prípade nie deti.

Neobišla ani očkovanie, ktoré sama odmieta. Uviedla, že deti by z očkovania mali byť vynechané.

Aktuálne možno na Slovensku zaočkovať deti od 12 rokov vakcínou od výrobcu Pfizer/BioNTech (v určitých prípadoch už od 5 rokov, pozn. red.). Odborníci ešte v júli vyzvali rodičov, aby svoje deti dali zaočkovať.

Argumentovali následkami a zdravotnými komplikáciami, ktoré môže nový koronavírus u nich vyvolať. Rovnako zdôraznili, že postcovidový syndróm dokáže byť nebezpečný.

Hlavné správy spomínajú slová Pekovej, ktorá skonštatovala, že priebeh ochorenia je u mladých ľudí ľahký.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) však definuje rizikové skupiny v spojitosti s Delta variantom koronavírusu. Prognózuje, že najviac infikovanou skupinou budú deti, mladiství a osoby mladšie ako 50 rokov. 

V prípade nízkej zaočkovanosti bude prudký nárast infikovaných sprevádzaný nárastom v hospitalizáciách a úmrtiach. Konštatujú návrat do situácie zo zimy minulého roka.

Iniciatíva Veda pomáha COVID-19 hovorí, že riziko ťažkého priebehu ochorenia, ako aj dlhodobé následky u detí sú pomerne malé, ale nie zanedbateľné. Vedci a odborníci zdôraznili mimoriadnú zriedkavosť celkovo zaznamenaných nežiaducich účinkov po očkovaní medzi deťmi. Skonštatovali taktiež, že práve mládež vo vekovom rozmedzí 12 až 18 rokov výrazne prispieva k šíreniu nákazy na rozdiel od menších detí.

Zdôraznili, že vakcíny sú účinné a bezpečné, pričom výhody očkovania prevažujú nad rizikami.

Soňa Peková však argumentuje, že očkovať by sa mali predovšetkým rizikové skupiny. Podčiarkla, že musí ísť o slobodné rozhodnutie ľudí, nie „propagandistické masírovaniea očkovanie revolučnou vakcínou.

Nie je žiadny nováčik

Soňa Peková je známa nepresnými predpoveďami vývoja pandémie a zavádzajúcimi vyjadreniami. Domnievala sa, že koronavírus do minulých Vianoc zmizne, avšak nestalo sa tak. Zastáva taktiež názor, že pandémia je využívaná ako nástroj na manipuláciu ľudí.

Český fact-checkingový portál Manipulátoři si výroky Pekovej vzal pod drobnohľad niekoľkokrát. Na pravú mieru uviedol jej prehlásenie o tom, že mutácie sú umelo vytvorené či výrok o vzniku nežiaducich účinkov za päť až desať rokov.

Minulý rok sme informovali o obžalovaní Pekovej za finančné machinácie vo výške 9,1 milióna eur. Podľa vyšetrovateľov mala inkasovať od zdravotných poisťovní premrštené úhrady za krvné testy pre nemocnice.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech