KOMENTÁR Lenky Vestenickej: Dekadentný Západ a Čarodejnícky sabat. Proruské médiá šíria dezinformácie o samite na Ukrajine

ukrajina
Oslavy výročia nezávislosti Ukrajiny, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

Autorka je analytička Infosecurity.sk.

V pondelok 23. augusta sa v Kyjeve konal summit tzv. Krymskej platformy, ktorá má za úlohu riešiť budúcnosť anektovaného Krymu. To sa však nepáči proruským médiám, ktoré už niekoľko rokov útočia na Ukrajinu s neustále sa opakujúcimi naratívmi. Recyklujú témy tradičných hodnôt, skorumpovaných elít, straty suverenity či vplyvu upadajúceho Západu.  

Krymská platforma je medzinárodná iniciatíva súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorá vznikla za účelom riešenia otázky ruskej okupácie Krymu a s ňou súvisiacich bezpečnostných hrozieb. Jej konečným cieľom je tak znovuobnovenie ukrajinskej kontroly nad strategickým polostrovom. 

Na augustovom summite, ktorého sa zúčastnili lídri z  viac ako 40 krajín, Zelenskyj apeloval na medzinárodnú podporu pri snahách o navrátenie Krymu Ukrajine. Podľa neho sa pod ruskou správou z Krymu stala vojenská základňa“ slúžiaca k upevneniu vplyvu v regióne. 

Kyjev sa dočkal pozitívnej reakcie svetových lídrov, vrátane slovenského premiéra Eduarda Hegera. Ten vyhlásil, že Slovenská republika nikdy neuzná ruskú anexiu Krymu a podporuje územnú celistvosť Ukrajiny. Šéf Európskej rady Charles Michel zas zdôraznil, že Krym je Ukrajina”. 

To sa však nepáči proruským médiám, ktoré počas týždňa, kedy sa konal summit, znovu slovne zaútočili na Ukrajinu a Západ. 

Recyklované naratívy 

Jedným z ústredných naratívov spomínaných útokov je spochybňovanie legitimity volieb na Ukrajine, ktorá je podľa proruských médií ovládaná zlými bankármi a oligarchami. RT Arabic tak kritizovala Západ za jeho dvojaké postoje k voľbám. Podľa tejto ruskej televíznej stanice je nespravodlivé, že Západ kritizuje demokratický proces v Rusku, no ukrajinské alebo moldavské voľby oslavuje. 

Ďalším naratívom je ohrozenie tradičných hodnôt príchodom liberálnych západných noriem. V čase summitu sa tak ruskými médiami šírili dezinformácie o tom, ako organizácie platené Západom vedú hybridnú vojnu proti Rusku v oblasti propagovania liberálnych hodnôt. 

Proruské média taktiež častokrát konšpirujú o nesuverenite členov Európskej únie a NATO. Na základe toho bieloruský Sputnik varuje, že pokiaľ sa Bielorusko stane prozápadné, zmení sa na Ukrajinu, ktorá je ovládaná Západom. 

Tieto média taktiež v súčasnosti pripodobňujú Ukrajinu k Afganistanu. Hovoria o upadajúcom Západe, ktorý v budúcnosti môže zlyhať na Ukrajine rovnako, ako zlyhal v Kábule. 

Situácii v týchto krajinách je však diametrálne odlišná a tento naratív slúži len na vytvorenie strachu a neistoty.

Najabsurdnejším scenárom je však tvrdenie RT Arabic, ktorá nazvala summit čarodejníckym sabatom, ktorý pomáha Západu pri rozširovaní jeho neonacistickej ideológie a rasizmu ukrajinských autorít. Za summitom podľa nich nestojí Ukrajina, ale USA, NATO a Veľká Británia. 

Pohľad slovenských kremľofilov 

O summite, a hlavne o vyhláseniach slovenského premiéra, sa písalo aj na slovenských dezinformačných a proruských kanáloch. 

Napríklad portál Hlavný denník kritizuje Hegerovo vyhlásenie o neuznaní anexie Krymu a odvoláva sa na referendum, ktoré prebehlo na Kryme v roku 2014 a ktorého výsledok bol v prospech pripojenia Krymu k Ruskej federácii. Valné zhromaždenie OSN však z medzinárodného práva referendum pokladá za neplatné. 

Toto referendum spomenul aj Andrej Danko vo svojom statuse. V ňom okrem kritiky premiérových slov uvádza, že SNS, ak bude súčasťou vládnej koalície, bude v roku 2024 iniciovať uznanie Krymu. 

Príspevky slovenských dezinformačných médií a proruských osobností celkovo odzrkadľujú trend naratívov objavujúcich sa v téme Ukrajiny a Západu už od anexie Krymu v roku 2014. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá