KOMENTÁR: Matovičov nákup Sputniku bol katastrofou a nezachráni ho ani dobrý skutok. Antivaxerom nahrával práve minister

Matovič Sputnik
TASR/František Iván, AP/Sandor Ujvari

Príbeh ruskej neregistrovanej vakcíny Sputnik V na Slovensku sa končí neúspechom, o ktorý sa ruská propaganda asi nebude chcieť podeliť.

Z Matovičových 200-tisíc ľudí, ktorí sa vraj chcú dať zaočkovať Sputnikom V a ničím iným sa ich na očkovanie prihlásilo do 22. júna 14 214.

Matovič prezdradil, kam pravdepodobne poputuje Sputnik V, rétoriku o antikampani nezmenil

Vakcínam sa má budúci mesiac končiť záruka preto je jasné, že sa vyočkovať nestihnú. Ministerstvo zdravotníctva preto hľadá riešenie, čo robiť. Ministerstvo preto navrhuje darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci.

O vakcínu Sputnik V mali podľa ministerstva prejaviť záujem Argentína, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Albánsko.

Bosna a Hercegovina prejavila záujem o darovanie vakcíny v objeme niekoľkých tisíc dávok zahŕňajúcich obe dávky vakcíny.

Darovanie vakcín je správny krok, stále môžu pomôcť  

Ďalšia možnosť je aj vakcínu predať. Igor Matovič tvrdí, že je vakcínu by chcela odkúpiť Argentína. Predaj vakcíny alebo jej darovanie je správny krok. Napriek Matovičovým tvrdeniam, že mnoho „hlúpych“ ľudí by sa potešilo, ak by Sputnik V exspiroval, opak je pravdou.

Mnoho ľudí by sa potešilo skaze vakcíny, ale nie z dôvodu, že ide o Sputnik, ale z dôvodu, že si myslia, že očkovanie vo všeobecnosti je zlo, nejaký tajný plán elít ako očipovať a vyhladiť ľudstvo. Samozrejme ide o nezmysly. 

Každý človek, ktorý má všetkých päť pokope chápe, že Sputnik V je účinná očkovacia látka, ktorá síce Slovensko nespasila, ale v iných krajinách môže výrazne pomôcť. Z tohto dôvodu by sme mali vakcínu darovať a nie predávať.

Pandémia koronavírusu je globálny problém a zostane globálnym problémom dokiaľ kolektívnu imunitu nedosiahne celý svet, nie len bohaté krajiny. Preto by sme mali Sputnik V darovať chudobnejším krajinám, ktoré majú problém s dodávkami vakcín a Sputnikom sú ochotné očkovať svojich obyvateľov.

Sputnik V
zdroj: TASR / Milan Kapusta

Matovič by samozrejme nebol Matovič keby sa nepokúsil hádzať vinu na druhých ľudí. Za neúspechom so Sputnikom V vidí štvormesačnú antikampaň proti vakcíne a snáď aj proti nemu samotnému.

Samozrejme minister financií nešpecifikoval, kto za tou antikampaňou stojí, či sú to „múdrosráči“ novinári, jeho koaliční partneri, ktorých často častuje všelijakými menami alebo ide o spiknutie celého sveta práve proti nemu.

Pravdou je, že Matovičov nákup Sputniku je totálna katastrofa, ktorú nezachráni ani dobročinné gesto vo finále.

Matovič môže byť jednou z príčin prečo nedosiahneme kolektívnu imunitu 

Matovič nakúpil Sputnik V bez toho, aby o tom vedeli koaliční partneri, ktorí s takouto kúpou nesúhlasili. Nasledovalo slávnostné vítanie Sputniku, dezinformácie o ruskej žiadosti v Európskej liekovej agentúre od samotných predstaviteľov vlády či dokonca odborníkov.

Potom koaličná kríza, ktorú sledoval celý svet ako odstrašujúci príklad. Neraz svet sledoval aj hanbu, ktorú Matovič robil svojim nemiestnym správaním k vedcom. Teraz sme, naopak, na posmech, že Sputnik je prepadák.

Ruska propaganda si zgustla na Matovičovi i situácii na Slovensku, kde sa stal Matovič romantickým hrdinom bojujúci za ich očkovaciu látku. V skutočnosti je Matovič užitočným idiotom Ruska, ktorý záujem o vakcínu meral telefonickým prieskumom, v ktorom môžu respondenti klamať a aj tak robia.

zdroj: SITA/Marek Lukáč

Čo je najhoršie, nie je hanba vo svete ani samotná kúpa Sputniku, ale vystupovanie Matoviča, ktorý narobil očkovacej kampani pomaly viac trhlín ako dezinofrmátori a antivaxeri.

Pri svojom fanatickom obhajovaní útočil na vedcov, proces európskej registrácie vakcín či na vakcíny konkurenčných spoločností.

Teraz sa môžeme darmo čudovať, prečo ľudia nejavia záujem o vakcináciu riadne schválenými vakcínami, keď im podkopával nohy práve Matovič.

Minister financií namiesto toho, aby uľahčil vakcináciu, hľadal chyby, ktoré by sa dali opraviť a motivoval ľudí urobil presný opak. Výsledkom je stále chybný systém, kde sa ľudia nemôžu dopátrať k svojim certifikátom, nechodia im SMS-ky na druhé termíny a rušia sa veľkokapacitné centrá, lebo sa nemá kto očkovať.

Ak nedosiahneme kolektívnu imunitu, jednou z príčin bude práve Matovič a jeho šialená obhajoba Sputnika.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK