KOMENTÁR Michala Wiezika: Pálenie biomasy sa len tvári ekologicky. V skutočnosti naše lesy zabíja

les hora turistika
Ilustračná snímka, Pixabay/Kelsey Vere

Autor je europoslanec EPP/SPOLU.

Zmena klímy patrí medzi najväčšie hrozby, s ktorým čelíme. Požiare, povodne, tornáda – žiaľ, niektorým trendom pri zmene klímy sa už nevyhneme a budeme sa musieť prispôsobiť. No aj napriek tomu je dôležité, aby sme sa rozsah týchto vplyvov do budúcnosti pokúsili aspoň zmierniť.

Súčasťou riešenia musia byť aj lesy

Klimatická kríza je komplexný problém a jej riešenie zahŕňa rôznorodé opatrenia naprieč sektormi. Častokrát sa však zabúda na nenahraditeľnú úlohu lesných ekosystémov a ďalších spoločenstiev bohatých na uhlík a biodiverzitu. Viac prirodzených lesov znamená menej uhlíka uvoľneného do atmosféry. Ťažba v lesoch má na klímu obdobný vplyv ako spaľovanie fosílnych palív. Čím menej lesov, ktoré pomáhajú absorbovať uhlík z atmosféry a dlhodobo ho ukladať v pôde, či starých stromoch, tým viac sa účinky klimatickej zmeny prehlbujú. Jednoducho povedané: uhlík, ktorý nenecháme naviazaný v lese, nás bude trápiť v atmosfére. 

Často sa stretávame s názorom, že ťažba dreva je v poriadku, pokiaľ sa v lese alebo v krajine vysádzajú nové stromy a rozloha lesov sa nezmenšuje. Je to veľmi lákavé tvrdenie, žiaľ skutočnosť je zložitejšia. Spaľovanie stromov, pod záštitou využívania biomasy, je veľmi problematické, pretože stromy rastú v lese a ťažba ich vážne poškodzuje. Ohrozuje klímu aj biodiverzitu.

Negatívny dopad na ekosystém lesa, stratu rozmanitosti života a odolnosť lesných ekosystémov prehliadame a argumentujeme udržateľnosťou takéhoto hospodárenia. Krajinám to umožňuje, aby vyrábali „obnoviteľnú energiu“ spaľovaním obrovských objemov dreva, z ktorého je len časť v podobe zvyškového dreva a dreveného odpadu. Stále väčší podiel pripadá na celé stromy, ktoré pálime priamo, bez predchádzajúceho využitia. Lesy v ktorých sa uhlík viaže stáročia degradujeme na lacné a štedro dotované palivo. 

Európska komisia v júli predstavila nový balík legislatívy „Fit for 55″. Jeho cieľom je dosiahnuť zníženie emisií uhlíka a dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Ako europoslanec (SPOLU/EPP) bojujem práve za kritické prehodnotenie lesnej biomasy ako obnoviteľného zdroja energie. Pokiaľ sa v Európskej únii jasne nepovie, že využívanie biomasy musí mať svoje limity, a že využívanie lesnej biomasy na energetické účely sa musí výrazne obmedziť, máme problém. Dnes biomasa predstavuje až 60% z obnoviteľných zdrojov energie, a mnohí sa tohto výnosného biznisu nechcú vzdať.

Veľmi ma potešilo, keď sa k tejto téme v posledných týždňoch kriticky vyjadrovala aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg. Teší ma, že aj klimatické hnutie začína spaľovanie lesnej biomasy vnímať ako slepú a z klimatická hľadiska škodlivú vetvu. Nahradiť uhlie pálením dreva nám v boji s klimatickou zmenou naozaj nepomôže.  

Na Slovensku často tvrdíme, že nemáme problém, lebo výmera lesov nám rastie. Človek, ktorý sa zaoberá ekológiou lesa nemôže s týmto tvrdením súhlasiť. Kvalita, odolnosť a biodiverzita lesov doslova padá. Je to podobné, akoby sa človek chválil tým, že sa mu darí, pretože priberá na hmotnosti. Nakoniec kvôli telesnému tuku skolabuje. To hrozí aj našim lesom, ak pôjdeme len po kvantite. Jedného dňa sa preberieme do sveta, kde namiesto lesov budeme mať len sterilné plantáže na rýchlorastúce drevo. A nakoniec ani tie…

Som rád, že v Európskom parlamente získal podporu môj návrh, ktorý ako jediný reflektoval vážnu situáciu masívnej ťažby v pralesoch Európy, či zhoršujúci sa stav lesov v dôsledku intenzívneho lesného hospodárstva. V návrhu požadujem prísne ťažobné moratórium do doby, kým najzachovalejšie lesy Európy nebudú efektívne chránené. Je to malý krok, no dobrým smerom. Boj o lesy Európy je ešte len na začiatku.

Lesy potrebujeme. Nielen na drevo, či ochranu klímy, ale hlavne pre život, ktorý lesy podporujú a hostia. Musíme rozumieť, že les je ďaleko viac ako fabrika na drevo, a v jeho plnej kráse, zložitosti a fungovaní ho ničím nedokážeme nahradiť. Nesmieme si nechať zobrať naše lesy, naopak musíme sa snažiť, aby bolo omnoho viac tých, ktoré ponecháme na pokoji, pre prírodu a oddych. Stačí presadiť jednoduché pravidlo. Ponechať staré lesy naďalej rásť, a časť tých mladých zostarnúť. Závisí od toho naša budúcnosť. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá