KOMENTÁR Milana Kulkovského: S naším zdravotníctvom si rýchle premorenie škôl nemôžeme dovoliť

nemocnica covid koronavírus
SITA/FNsP Žilina

Autor je primár interného oddelenia NSP v Považskej Bystrici.

Po tom, čo sa v Nemecku väčšina škôl už otvorila, začal sa napĺňať Covidom napísaný pandemický scenár. Podľa informácií zverejnených pred týždňom Inštitútom Róberta Kocha, infekcia sa šíri najmä medzi deťmi, mladistvými a občanmi do 34 rokov, ktorí nie sú očkovaní.

Vo vekovej skupine 5 – 14 rokov bola sedemdňová incidencia v niektorých oblastiach 500 na 100-tisíc obyvateľov. Na porovnanie, celoštátny priemer bez vekového ohraničenia bol 66 na 100 tisíc obyvateľov. 

Na rozdiel od Slovenska, v Nemecku zostávajú spolužiaci pozitívne testovaného žiaka v škole. Pre tieto úzke kontakty neplatí karanténa. Celú triedu môžu zatvoriť pri uvážení vysokého rizika šírenia nákazy. Rozhodli sa tak pre čo najrýchlejšie premorenie. Aj to je cesta. Pri 60 % zaočkovanosti populácie a ich stave zdravotníctva si tento malý risk dovoliť môžu.

Dva hlavné faktory

My musíme byť realisti. Stav nášho zdravotníctva, s obmedzeným počtom izolovateľných lôžok a nedostatkom personálu v spojení s len 40 % zaočkovanosťou, nám inú možnosť, ako „kontrolovaný“ priebeh pandémie, nedáva. Opatrenia, ktoré sme prijali pred otvorením škôl a ktoré bude treba dodržiavať aj následne, preto podporujem (testovanie, karantény).

Podobnej situácii, keď hlavnú úlohu v šírení pandémie budú mať deti, budú musieť po otvorení škôl čeliť všetky krajiny. V tejto vekovej skupine je totižto šírenie infekcie vysoké v dôsledku dvoch hlavných faktorov – nízka premorenosť (školy boli počas druhej vlny zatvorené) a nechráni ich očkovanie (nízky záujem predovšetkým rodičov a nie primárne detí vo veku nad 12 rokov a neočkovanie mladších).

O úspešnosti očkovania hovoria čísla z Izraela, kde počet nakazených výrazne stúpol po tom, čo sa deti začali masívne testovať pred návratom do škôl. Až 33% tých, ktorí mali pozitívny test, malo menej ako 11 rokov a 15 % bolo vo veku 12 až 18 rokov. Iba 4 % tvorili ľudia nad 60 rokov, teda skupina s vysokým percentom zaočkovanosti.

Len pre porovnanie,..

O účinnosti očkovania hovoria štatistiky hospitalizácií a úmrtí. Izrael má pri 9 miliónoch obyvateľov 61 % plne očkovaných a pri priemernom počte denne nakazených okolo 8 000 len 1 300 hospitalizovaných a priemerne im zomiera za posledných 7 dní do 30 ľudí denne.

Len pre porovnanie. Keď sme my mali maximum, teda okolo 3 000 nových prípadov denne v priemere, v nemocniciach vtedy ležalo okolo 3000 ľudí a denne ich takmer 100 zomieralo…

Ako lekár mám obavy z toho, že slovenské zdravotníctvo ohrozí ďalšia vlna pandémie najmä sekundárne. Hospitalizácií a obetí bude, teda dúfam, menej ako v druhej vlne, problémom ale môže byť ohrozenie starostlivosti o nekovidových pacientov v dôsledku nedostatku personálu.

Veľmi veľa rodičov, najmä žien, bude musieť zostať s deťmi doma z dôvodu karanténnych opatrení. A títo budú chýbať v nemocniciach, kde sú, mimochodom, ženy v presile. Oddelenia nemôžu bez personálu fungovať. Nemocnicu nemožno zatvoriť.

Tretia dávka pre zdravotníka samozrejmosť

Navyše, okrem absencie z dôvodu  karanténnej OČR môže nastať problém s vysokou pozitivitou Covid-19 medzi zdravotníkmi, ktorých očkovaním navodená imunitná odpoveď nebude pri vysokej vírusovej náloži a infekčnosti delta variantu dostatočná pre dlhý časový odstup od samotného očkovania.

Z tohto pohľadu by mala byť dobrovoľná tretia dávka pre zdravotníkov už teraz samozrejmosťou. O tých, z presvedčenia neočkovaných zdravotníkoch, radšej taktne pomlčím. 

Všetko môže byť ale nakoniec inak. Môžem sa mýliť a Slovensko ako jediné nebude vývoj pandémie kopírovať. Bodaj by som sa mýlil. Veď neraz sa ukázalo, a spoločenské dianie na Slovensku je denne toho dôkazom, že je u nás možné naozaj všetko. Niekoho poteší fotka s pápežom, iného s vrahom…

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá