KOMENTÁR Patrika Lengharta: Obmedzovanie práva na potrat neodstráni potraty, rovnako ako zákaz drog neodstránil drogy

porod žena tehotenstvo
Ilustračná snímka, TASR/AP/Felipe Dana

Autor je publicista.

Existuje milión relevantných dôvodov, prečo je dôležité rozprávať sa o tom, či je morálne prípustné, aby v modernej spoločnosti existovalo právo na potrat.

Všetky tieto diskusie sú oprávnené a ak sú diskutované správne, môžu byť len prospešné – sú totiž založené na dvoch dobre myslených postojoch, ktoré majú obidva v modernej demokratickej spoločnosti svoje miesto:

  1. Postoj, ktorý ochraňuje právo dieťaťa na život.
  2. Postoj, ktorý ochraňuje právo ženy zvoliť si, ako bude nakladať so svojím zdravím, so svojou slobodou a so svojou identitou.

V tomto období však znovu svetlo reflektorov dostáva Anna Záborská, niekdajšia politička za KDH, ktorá sa po osobnej rebélii rozhodla založiť si vlastnú stranu a ísť do koalície s OĽaNO, dcéra Antona Neuwirtha, jedného z najznámejších kresťanských disidentov socialistického režimu, sedemdesiattriročná poslankyňa, bývalá lekárka v oblasti nosno-ušno-krčnej medicíny.

Táto politička podobné návrhy predkladá alebo na nich spolupracuje už dvadsať rokov. Znenia jednotlivých návrhov sa decentne menia, ale autorka sa nimi opakovane snaží vždy o to isté – o sťaženie prístupu k legálnemu, medicínsky bezpečnému potratu.

Najnovší návrh

V najnovšom návrhu napríklad žiada ženy, ktoré plánujú ísť na potrat, aby jej vypísali dotazník a zdôvodnili svoje rozhodnutie. Súčasťou dotazníka sú položky skúmajúce osobný život, sociálne zázemie či sexualitu žien, ktoré sa rozhodli ísť na potrat. 

Mal by pacient, ktorého operujú, vypĺňať dotazník o svojej finančnej situácii alebo o tom, s kým žije v jednej domácnosti? Pri potratoch to viacerí politici žiadajú, pretože potrat nepovažujú len za obyčajný chirurgický zákrok.

Otázkou však zostáva, či je správne, aby politici nútili zdravotníkov takýmto spôsobom zasahovať do súkromia žien. Je tiež dôležité poznamenať, že mnohé informácie o týchto ženách už máme – napríklad vieme, že najväčší podiel žien, ktoré na Slovensku podstupujú interrupciu, tvoria ženy, ktoré už majú deti.

Čiže sú to ženy, ktoré už majú doma dieťa alebo viac detí a ďalšie dieťa si jednoducho z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť.

Pre tieto ženy nie je problémom materstvo. Problémom je prežitie rodiny.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK