KOMENTÁR: Populizmus sa nevypláca. Vracia sa ako bumerang

kollar
TASR/Martin Baumann

Aspoň niečo z predvolebných sľubov Boris Kollár dodržiava dodnes. Na svojich billboardoch tvrdil, že nie je politik. To sa nezmenilo ani dnes. Politik totiž musí robiť aj nepopulárne rozhodnutia. Populista robí len také, aké sa páčia jeho publiku bez ohľadu na kvalitu tohto publika.

Nepopulárnym rozhodnutím mohol byť aj návrh ministra zdravotníctva, ktorý by konečne prisúdil aspoň nejaké úľavy pre ľudí, ktorí svoje zdravie chránia a rozhodli sa napriek všetkému zaočkovať. Namiesto hladkého hlasovania sa však v parlamente odohral zápas medzi koalíciou a jej vlastným členom. Strana Sme rodina má nejakú tú dezinfo minulosť, hoaxy zdieľali nielen členovia, ale aj samotný predseda a už viacero odborníkov mu pripomenulo, že tým oslovuje akurát tak usadeninu na spodku elektorátu.

Aj tesne pred hlasovaním v parlamente strana Sme rodina tvrdila, že zákon, ktorý by rozdelil „občanov na dve kategórie“ určite nepodporí. Zákon však napokon s odratými ušami prešiel parlamentom, aj keď v zmenenej podobe. Kollár bol mimoriadne spokojný. Jeho publikum, alebo, ak chceme- voliči, už nie.

V tomto prípade nemuseli byť Kollárovci „za pekných“, šéf strany sa konečne mohol aspoň tváriť, že je rovný chlap a za zákon o výhodách pre očkovaných odklepnúť bez frflania. Lebo tí, ktorým sa líškal, ho aj tak dnes majú za potkana.

Dezinfoscéna ho teraz pokladá za zradcu. Opozičnými politikmi počnúc a dezinformačnými webmi končiac. Na ilustráciu si požičiam príspevok novinára Vlada Šnídla, ktorý sa dlhodobo venuje dezinformáciám a hoaxom a spŕšku nadávok na Borisa Kollára dal takto pekne dokopy:

Raz darmo, populizmus má krátke nohy. Asi ani samotný Boris Kollár nepočítal s tým, že sa mu tento bumerang vráti už teraz. Iným populistom sa ich „politika“ nevypomstila takto rýchlo, ani takto intenzívne. Možno je to nedostatkom praxe. Alebo skôr podlizovaním sa voličom, o ktorých štandardný politik nemá čo stáť.

Jeho voliči sa dnes musia cítiť ako opustené deti, hoci ich multiotecko im svoju biednu starostlivosť vynahrádzal rozmaznávaním a ústupkami. Lebo chcel byť za pekného. Okej, tak nie jeden kopček zmrzliny, môžeš dva. Tak ešte zostaň hodinku hore. Nie, neočkovaní teda nepocítia nevýhody.

Deti, ktoré poslúchali, darčeky nedostanú a tie, čo neposlúchali, nedostanú žiadny trest.

Hoaxárne neupokojíš

Napriek tomu, že zákon bol prijatý tak, aby bol dav sýty a koalícia celá, dezinfoscéna si ide svoje. Očkovaní žiadne výhody nedostanú, okrem toho, že ak príde ďalšia vlna a ďalšie opatrenia, namiesto paličky do nosa im bude stačiť papier „od včeličky“. To je celé.

Minister Mikulec trafil klinec po hlavičke, keď sa opozičného poslanca opýtal, či má aj uši, alebo len ústa. Dezinfoscéna totiž nepočúva a nepozerá. Iba rozpráva. Čím viac megafón, tým viac je to pravda. Zákon, ktorý s takým frflaním prešiel parlamentom ich nezaujíma. Slovensko je „koncentračný tábor“ aj naďalej, ľudia sú rozdelení na dve kategórie, Soros a 5G sú všade, vakcíny nás majú zahubiť a pandémia je podvod. V tomto alternatívnom vesmíre je pravda úplne všetko a zároveň nič.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech