KOMENTÁR: Prečo sa cítim trápne, keď vidím, ako sa Matovič so Sulíkom hádajú na FB

Igor Matovič, Richard Sulík
TASR/Jakub Kotian

Po chvíli pokoja v koalícii sa opakuje situácia akú sme už zažili. Počas veľkej noci predseda vlády Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík spolu nekomunikovali a odkazovali si správy cez sociálne siete a média.

Teraz sa situácia opakuje. Sulík odišiel po nejakom čase (Matovič tvrdí, že po hodine, Sulík, že po dvoch) zo zasadania Ústredného krízového štábu. Nasledovalo Sulíkove prehlásenie na Facebooku, že odborníci sa neriadia dátami, lebo žiadne nemajú. „Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle. Zatvorenie ich zloží na kolená a dnes na krízovom štábe som zásadne proti takýmto krokom. Áno, chráňme sa, nosme rúška, buďme zodpovední,“ napísal Sulík.

Matovič zareagoval na Sulíkove slová okamžite, ako inak, statusom. Na Facebooku naznačil, že minister hospodárstva má nulovú emočnú inteligenciu, a že sa snaží zapáčiť médiám a potenciálnym voličom. Po chvíli sa spustila facebooková vojna medzi premiérom a ministrom, kde si navzájom vymieňali odkazy v komentároch. Nasledovali ďalšie statusy politikov z koalície. Do Sulíka sa pustil  minister práce Milan Krajniak a na jeho obranu sa zas postavila súčasná europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nasledovali odkazy premiéra o zrade a prehnané odkazy o tom, ako na Sulíkove vyjadrenia doplatia občania zdravým a životmi. Nezabudol dodať ako nefér sa minister hospodárstva zachoval, keď zverejnil dôležité informácie ešte počas rokovania a predtým než boli schválené.

Celý deň zakončil Matovič statusom: „V najťažších chvíľach poznáš skutočných priateľov. Dnes som ich spoznal.“

Obaja politici môžu mať v niečom pravdu 

Dnes sa oboch aktérov pýtali na tlačových konferenciách novinári, či je vhodné, aby si vymieňali odkazy pomocou Facebooku. „To už riešte vy,“ odpovedal Matovič. Sulík zas odmietol, že by šlo o politikárčenie.

Obaja politici v niečom môžu mať pravdu. Sulík správne tvrdí, že rozhodovať sa treba na základe dát a nie domnienok. Či takéto dáta máme je už iná vec. Premiér na otázku Zlatice Puškárovej o tom, či existujú takéto dáta, neposkytol jednoznačnú odpoveď. Ak neexistujú tieto dáta a postupuje sa štýlom pokus a omyl, je to škandál.

Ak tieto dáta máme, neexistuje dôvod, prečo by nemali byť zverejnené. Matovič predsa tvrdil pred voľbami, že chce mať všetko transparentné. Občania majú právo na informácie, to isté platí aj pre podnikateľov, ktorí si zaslúžia vedieť, na základe akých dát je ich ústavné právo podnikať obmedzené.

zdroj: Na snímke vľavo predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič (OĽaNO), vpravo podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) pred 13. schôdzou vlády SR v piatok 24. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Pravdu má ale i Matovič. Zverejňovať informácie predtým, než sa riadne dohodnú, je nekorektné voči koaličným partnerom a môže to narobiť veľa škody. V minulosti sme to mohli pozorovať na štátnom tajomníkovi Martinovi Klusovi, ktorý spôsobil diplomatickú blamáž, keď zverejnil informáciu o tom, že bude Česko zaradené na zoznam červených krajín predtým, než sa to dozvedel Andrej Babiš.

Koaliční partneri sa nemusia zhodnúť na všetkom

Obaja politici a ich egá si asi neuvedomujú, aký škodliví dopad to môže mať na ľudí  a ich dôveru vo vládne opatrenia, nehovoriac o medzinárodnej hanbe. Koaliční partneri sa nemusia zhodnúť na všetkom. Každá koalícia má svoje problémy, no nie každá si takto prepiera špinavé prádlo na verejnosti. Ani demokrati v USA nemajú na všetko rovnaký názor, ich názory sa líšia v oblasti zdravotnej politiky aj klímy, ale na rozdiel od našich predstaviteľov sa snažia pôsobiť jednotne.  

Neschopnosť  politikov normálne komunikovať môže ohroziť aj dôveryhodnosť u našich zahraničných spojencov. Sporov v koalícii si už stihli všimnúť aj zahraničné média. „Slovenská vláda sa pohádala na Facebooku,“ píše Mladá fronta DNES.

Na občanov Slovenska nepôsobí dobre hlavne v týchto ťažkých chvíľach, keď namiesto premyslených opatrení, ktoré sú zdôvodnené a majú logiku, vidia politikov, ktorí sa nevedia zhodnúť a ani vyriešiť svoje rozdielne názory v súkromí, ale naťahujú sa ako malé deti pre stavebnicu v škôlke.  

Potom sa nemôžeme čudovať, že ľudia budú vládne opatrenia ignorovať, čo môže viesť ku ešte horšej epidemiologickej situácii na Slovensku. Čo bude prehra nás, občanov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK