Koniec falošným ospravedlnenkám. Ministerstvo pripravuje zásadnú zmenu na ich kontrolu

  • Inšpekcia pri kontrolách zistila, že žiaci chýbali v priemere 3,5 týždňa
  • Ministerstvo školstva teraz pripravuje rýchly zásah
Doktorka pri práci a prázdne školské lavice.
Ilustračné foto, TASR/Michal Svítok, TASR/František Iván
  • Inšpekcia pri kontrolách zistila, že žiaci chýbali v priemere 3,5 týždňa
  • Ministerstvo školstva teraz pripravuje rýchly zásah

Žiaci, ktorí vynechávajú hodiny, si tým zhoršujú svoje vedomosti. Počas kontrol inšpekcia zaznamenala, že študenti chýbajú v škole v priemere 3,5 týždňa.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, ministerstvo školstva preto plánuje zaviesť rýchle opatrenia. Ak bude žiak opakovane chýbať na základe päťdňovej ospravedlnenky od rodičov, škola sa bude musieť uistiť u pediatra, či bolo dieťa skutočne choré.

Nešpecifický zákon

Rodiny môžu ospravedlniť deti za päť školských dní bez lekárskej pečiatky. Zákon nešpecifikuje, koľkokrát to môžu urobiť, čo vedie k častej absencii žiakov.

Pred siedmimi rokmi žiak nechodil do školy v priemere 49 hodín, ale po pandémii to stúplo na viac ako 113 hodín po zavedení päťdňovej ospravedlnenky.

Návrh zákona zatiaľ neobmedzuje počet ospravedlnení rodičmi. Chystá sa pravidlo na kontrolu opakovaných absencií detí, keď rodičia uvádzajú chorobu ako dôvod.

Parlament zmeny prediskutuje

Šéfka Združenia základných škôl Slovenska tvrdí, že každá regulácia je prospešná. Potvrdenie od lekára by ale podľa nej mali nechať na rozhodnutí rodičov.

Sú však prípady, keď rodičia klamú, aby získali lekársku pečiatku. V takom prípade by mala škola spolupracovať s pediatrom, ak dieťa opakovane chýba.

Na snímke sú žiaci pre základnou školou
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Zmeny týkajúce sa vymeškaných hodín sa prediskutujú aj v zákone. Minister Tomáš Drucker avizuje, že novela zákona pôjde na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Nové pravidlá ospravedlňovania

Od septembra 2023 začali platiť nové pravidlá ospravedlňovania. Rodičia môžu ospravedlniť neprítomnosť detí v materských školách na sedem dní a žiakov základných škôl na päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Cieľom bolo zmierniť administratívnu záťaž pre rodičov, školy a pediatrov. Pre TASR to uviedol vtedajší minister školstva Daniel Bútora.

„Ministerstvo sa snaží vyjsť v ústrety preťaženým pediatrom, ale zároveň robí krok dôvery voči rodičom. Predpokladám, že v čase si všetky strany vyhodnotia dobré fungovanie tejto zmeny,“ priblížil Bútora. Ak dieťa alebo žiak chýba dlhšie, ako je povolené ospravedlniť rodičom, bude potrebné predložiť aj potvrdenie od lekára.

Snahou bolo nájsť rovnováhu medzi nutnosťou častej návštevy lekára pre menšie zdravotné problémy a dôležitosťou pravidelného školského dochádzania detí. Ako dodal vtedajší minister, rodičia by mali dôverovať, že čas trávený ich deťmi v škole je zmysluplný. Školy zase budú dôverovať, že sa rodičia nebudú snažiť obchádzať povinnosti.

Prevencia pred záškoláctvom

Ako sme ťa už dávnejšie informovali, školy vidia jediný opodstatnený význam vypisovania ospravedlneniek iba v tom, že je to prevencia pred záškoláctvom. Niektorí benevolentnejší rodičia totiž nechajú dieťa doma pri každom menšom zakašlaní alebo kýchnutí. Vypisovanie ospravedlneniek ich od toho ale môže odradiť.

„Keď si majú vysedieť štyri hodiny v čakárni u lekára, tak si to rozmyslia. Ospravedlnenky od pediatra sú teda niečo, čím rodičov odradia od toho, aby dieťa ostalo doma,“ hovorí Speváková.

Ešte v roku 2022 padlo rozhodnutie nevypisovať papiere v Malackách. Podľa Spevákovej tam školy problémy nemajú. Uvedomujú si totiž kritickú situáciu s ambulanciami naprieč celým Slovenskom. 

Koniec povinných domácich úloh

Žiaci prvého až tretieho ročníka základných škôl nebudú mať v Poľsku od apríla už nijaké povinné domáce úlohy. Príslušné nariadenie podpísala v piatok poľská ministerka školstva Barbara Nowacka, píše TASR podľa agentúry PAP.

škola
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Výnimkou z nového pravidla budú cvičenia na zlepšenie tzv. jemnej motoriky zahŕňajúce rozvoj pohybových zručností rúk.

„Vďaka tomuto opatreniu budú mať žiaci viac času na upevňovanie vedomostí, prípravu na testy, čítanie kníh a, čo je veľmi dôležité, na realizáciu svojich záľub i na odpočinok,“ uviedla Nowacka vo vyhlásení ministerstva školstva.

Žiaci vyšších ročníkov základných škôl budú môcť v súlade s nariadením dostávať prácu na doma. Týkať sa to má však len tých, ktorí o ňu prejavia záujem, pričom takého domáce úlohy sa im nebudú započítavať do výsledných známok.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR , Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá