Koniec lenivosti. Rok 2016 začni efektívne

  • Prinášame pohľad na to „AKO BYŤ EFEKTÍVNY" prostredníctvom zakladateľa spoločnosti Growision Juraja Králla, ktorý viedol IT startup akcelerátor Flemio a mentoroval startupy v rozvojovom programe Smart Point Bratislava 2015.
_MG_2773
  • Prinášame pohľad na to „AKO BYŤ EFEKTÍVNY" prostredníctvom zakladateľa spoločnosti Growision Juraja Králla, ktorý viedol IT startup akcelerátor Flemio a mentoroval startupy v rozvojovom programe Smart Point Bratislava 2015.

Na konci roka sa častokrát v hlavách začínajú vynárať otázky a myšlienky typu: „Aký to bol pre mňa rok 2015? Čo sa mi podarilo vybudovať, dosiahnuť? Čo budem robiť budúci rok inak a lepšie? Už by som si mohol nájsť čas aj na seba. Potrebujem si oddýchnuť, bol to náročný rok…“  

rsz_polo_tshirt2

Juraj Králl

 

Podnikám druhý rok a pomaly ale isto sa naša firma usadila na trhu, profilujeme sa, učíme sa rásť a skvalitňovať naše rozvojové programy pre klientov, ktorí rastú spolu s nami. V roku 2015 sme rozvíjali niekoľko firiem a desiatky ľudí na Slovensku. Je úžasné keď si ľudia uvedomujú, že sebarozvoj by mal byť bežnou súčasťou nášho života, tak ako je spánok, jedenie či pravidelný oddych. Ak ľudia naozaj chcú, dokážu robiť doslova zázraky.

Na začiatku vstupných rozhovorov s klientmi takmer vždy narazíme na jednu oblasť rozvoja a to je moja/naša efektivita. A prečo je to tak? Pretože jedinú vec, ktorú skutočne nevieme zmeniť a ovládnuť je čas. Čo určite vieme, je rozhodnúť sa, čo budeme robiť teraz, zajtra a budúci rok. Tento fakt máme iba vo svojich rukách.

_MG_3084 (1)

 

Growision a Grow2lead tím, tesne po úspešnej konferencii Leadership Excellence.

 

Nie je to samozrejme ľahké. Čo je pre nás skutočný problém? Dnešná doba ponúka takmer neobmedzené množstvo možností. Chceme robiť naraz tak veľa, že nevieme čo máme robiť skôr, kedy a ako!

Možno ste sa v poslednej dobe stretli s podobným tvrdením „Rob to, čo ťa naozaj baví a napĺňa.“ niekde na workshope, tréningu, čítali ste to, alebo videli. A to rozhodne nie je náhoda…

Ja sám nie som výnimka a snažím sa vyplnať môj čas čo najefektívnejšie. Ponúkam jeden návod, ktorý by nám aspoň trochu pomohol venovať sa budúci rok viac tomu, čomu sa naozaj venovať chceme a prinesie nám to väčšiu pridanú hodnotu. Inšpirovali ma nielen môj osobný kouč Tony Lynch, ktorý bol v októbri na našej konferencii Leadership Excellence, ale aj naši klienti, moji kolegovia a niekoľko kníh (napr. veľmi dobrá je Konec Prokrastinace od Petra Ludwiga). Ak si dávate otázky spomenuté na začiatku, tak si nájdite počas sviatkov aj niekoľko hodín a napíšte si na papier odpovede na tieto otázky a body:

11221336_1654420654800192_6337629451881295218_n

 

  • Ktoré 3 najväčšie líderské ponaučenia som sa v roku 2015 naučil?
  • Napíšte si ku každej z nasledujúcich oblastí aspoň 3 aktivity, ktoré chcete robiť:
  • Činnosti prinášajúce váš osobný rozvoj (napr. vzdelávanie, rozvoj zručností, šport,…)
  • Činnosti vytvárajúce odkaz – odkaz je to, čo po nás raz zostane (napr. fyzický, myšlienkový – sadenie stromov, zdieľanie vašich hodnôt,…)
  • Činnosti pomáhajúce budovať vzťahy (napr. aktivity spojené s rodinou, kamarátmi, tvorba pracovných kontaktov)
  • Nesebecké činnosti – činnosti, ktoré robím pre naše okolie (napr. nezištne vzdelávať, poskytujem pomoc sociálne slabším či ľuďom vo svojom okolí…)
  • Ktoré veci mi bránia a vzdám sa ich, aby som rástol a rozvíjal sa (zrazu získate každý deň voľné hodiny, niektorí aj viac ako si prestavovali).
  • Ktoré veci mi bránia a neviem sa ich vzdať na to, aby som rástol (pomôže vám to zmenšiť obavy, strach a začnete hľadať riešenia, ktoré určite prídu).

 

12322458_1662558050653119_5639078386221517631_o

 

Mňa to tiež čaká na domácu úlohu na začiatku roka a veľmi sa na to teším, pretože som si tým už prešiel a v mojej efektivite mi to veľmi pomohlo.

Keď si to všetko spíšete, uvidíte sami, ako vám to pomôže ujasniť si myšlienky v hlave a budete nielen ľahšie zaspávať, ale aj omnoho radšej vstávať.

Tejto téme sa v roku 2016 budeme v Growision, súčasne aj prostredníctvom nášho projektu Grow2lead, venovať dôkladnejšie a začíname už 7. januára u Dušana Plichtu na udalosti „Káva Powerlogy s Growision“. Na koniec januára pripravujeme workshop s Andrejom Nagyom (najúspešnejší slovenský podnikateľ v Singapure), o jeho radách ako budovať biznis efektívne a úspešne. Verím, že sa tam uvidíme ;)

 

Titulná fotografia: Juraj na konferencii Leadership Excellence, projektu Grow2lead.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK