Koniec veku hviezdnych startupov ‘jednorožcov’. Prichádza vek švábov

Lukáš Timko / 14. októbra 2015 / Lifehacking

Prichádza pohroma s úmyslom zabiť jednorožce (start-upy s hodnotou vyššou ako 1 miliarda dolárov). Nafúknuté a neudržateľné valuácie (odhad hodnoty spoločnosti), neistý trh s akciami, slabá Čína a dôsledky neprimeraného nadšenia poukazujú na nevyhnutné…

 

Keď tieto jednorožce padnú, stiahnu so sebou veľa malých a nemýtických start-upov. Niekoľko rokov celá naša start-upová komunita sledovala investičnú stratégiu jednorožcov, ktorá spôsobila problémy nejednému start-upu. Následky blížiacej sa pohromy pocítia start-upy každej veľkosti a aj tie s dobrými vyhliadkami.

 

Dobré veci sa dejú pomaly, zlé zasa príliš rýchlo. Rast a pokles sú nevyhnutné veci, s ktorými sa v reálnom svete stretne každý.

 

 

Kto to prežije? Od nepamäti, síce s menšou slávou ale o to väčšou istotou, to boli šváby. Prežili pád asteroidov i vyhynutie dinosaurov. Dokážu prežiť bez jedla 6 týždňov. Vôbec nie sú vyberaví čo sa jedla týka, nepotrebujú cukor tak nevyhnutný pre iný hmyz. Živia sa tukom, vlasmi alebo lepidlom. Trpia nedostatkom pôvabu, sú škaredé a nenáročné. Väčšinou ich nevidíte, pohybujú sa rýchlo.

 

Spoločnosti, ktoré sa chcú vyhnúť prichádzajúcej kríze financovania, sa musia pohybovať rýchlo, krátiť náklady, naplánovať si budúcnosť s nedostatkom peňazí. Budú musieť prepustiť zamestnancov, presťahovať sa zo svojich luxusných kancelárií z centra mesta, vytvoriť biznis modely generujúce príjmy, zbaviť sa projektov, ktoré nikam nesmerujú a žiť z mála. Kedykoľvek je tu možnosť byť mravcom a nie včelou. Najvhodnejší čas na získanie kapitálu už pominul. Pre šiestimi mesiacmi. No práve teraz nastala tá správna chvíľa na získanie novej investície do vášho start-upu.

 

 

Po pohrome a požiari, ktorý nasleduje hneď vzápätí, sa dym rozplynie a vy sa rozhliadnete okolo seba, aby ste zistili, kto stále stojí. A vtedy zbadáte šváby. Síce ich bude málo a budú menšie, no o to schopnejšie prežiť veľký hladomor a humbuk. Ich talentované tímy budú žiadanejšie a oveľa viac lojálnejšie voči spoločnostiam, ktoré si ich najmú. Kancelárie sa preriedia a stanú sa lacnejšími. Veľa konkurencie, ktorá získala investície, zmizne.

 

Najlepšou vecou na ťažkých časoch je to, že start-upy musia byť oveľa viac kreatívnejšie v produktoch, ktoré vytvárajú, múdrejšie pri najímaní ľudí a rozumnejšie čo sa využívania svojho času týka. Obmedzenia inšpirujú kreativitu.

 

Vek jednorožcov sa končí a vek švábov môže začať.

 

 

Pridať komentár (0)