Konšpiračné teórie padajú. Ukrajinci na Slovensku ostať nechcú, prekračujú hranice späť

  • Dáta posledných dvoch dní z ukrajinsko-slovenskej hranice ukazujú zaujímavý trend
  • Odchádza od nás viac ľudí, ako prichádza
Ukrajina
TASR/Roman Hanc, TASR/AP Photo/Alexei Alexandrov
  • Dáta posledných dvoch dní z ukrajinsko-slovenskej hranice ukazujú zaujímavý trend
  • Odchádza od nás viac ľudí, ako prichádza

Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo viac osôb, ako z Ukrajiny prišlo. Ako vyplýva z informácií Ministerstva vnútra SR, slovensko-ukrajinské hranice v piatok prekročilo 3 224 osôb. Z toho bolo 711 mužov, 1 832 žien a 681 detí. O dočasné útočisko požiadalo 178 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 602 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 568-tisíc osôb, udelených bolo takmer 84-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 317-tisíc osôb.

Nie prvý deň

Ak sa pozrieme bližšie na dáta z posledných dní, trend odchodu na Ukrajinu je značne viditeľný. Podľa informácií týkajúcich sa slovensko-ukrajinskej hranice za štvrtok 30. júna 2022 hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 3 534 osôb, informoval tlačový odbor MVSR.

Z toho bolo 842 mužov, 2 119 žien a 573 detí. O dočasné útočisko požiadalo 141 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za piatok 3 968 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 183 policajtov, 26 hasičov, 2 colníci, 89 vojakov, 57 dobrovoľníkov a 28 zamestnancov migračného úradu.

Prvotná panika niektorých Slovákov s nepríjemnými prognózami, že sa Ukrajinci na Slovensku usídlia a slovenskému ľudu neostane dostatok práce či produktov, sa evidentne ani štvrtý mesiac od začiatku vojny nenapĺňa.

Boje neustali

Napriek pomerne pokojnej situácii na Slovensku, boje u východných susedov pokračujú. Ukrajinským mestom Mykolajiv otriasli v sobotu skoro ráno silné explózie. Oznámil to starosta mesta Olexandr Senkevyč, ktorý na sociálnej sieti Telegram vyzval obyvateľov, aby zostali v krytoch. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Pred výbuchmi bolo v Mykolajivskej oblasti počuť sirény ohlasujúce letecký poplach. Príčina výbuchov nebola bezprostredne známa. Overiť tieto správy nebolo možné.

V piatok zasiahli tri ruské rakety obytnú budovu 40 kilometrov juhozápadne od čiernomorského prístavného mesta Odesa. Podľa ukrajinskej civilnej obrany zahynulo pri tomto útoku najmenej 21 ľudí a 39 osôb utrpelo zranenia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil raketový útok na obytnú budovu za cielený.

Kyjev tvrdí, že Moskva zintenzívnila raketové útoky strelami dlhého doletu a zasahuje civilné ciele ďaleko od frontovej línie. Rusko zase tvrdí, že mieri na vojenské ciele.

Zdroje: TASR, MVSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá