Koronavírus online: Cez sviatky bude zákaz vychádzania, vláda určila aj výnimky

 • V pondelok 6. Apríla sledujeme aktuálnu situáciu online
AktualneSIU
 • V pondelok 6. Apríla sledujeme aktuálnu situáciu online
 • Slovensko má zatiaľ 534 prípadov, ôsmich vyliečených ľudí a dve úmrtia
 • Ako bude vyzerať zákaz vychádzania: Pohybovať sa môžeme len v rámci okresu, aj to len v nevyhnutných prípadoch
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  21:17 McDonald’s v čase prísnych opatrení ponúka okrem McDrive aj rozvoz jedla domov McDelivery zadarmo. Pridáva aj nové prevádzky, ktoré ponúkajú rozvoz. Ako takéto doručenie vyzerá? Vyskúšali sme to:

  Čítaj viac TU >> Ako vyzerá rozvoz McDonald’s počas koronavírusu? Kuriér nám jedlo nechal na zábradlí

  20:09 Presúvajúcich sa ľudí bude kontrolovať polícia, ktorá bude s ľuďmi vypĺňať dotazníky.

  Policajná hliadka vyplní dotazník, následne sa bude kontrolovať oprávnenosť pohybu. Nebudú sa pokutovať na mieste, ale následne, keď niekto poruší predpis, pokuta ho počká,“ vysvetlil Matovič. Zdôraznil, že kontroly budú kvôli „frajerom“, ktorí sa nesprávajú disciplinovane, na rozdiel od väčšiny Slovákov.

  Potvrdenie od zamestnávateľa kontrolovaný nepotrebuje. Ak sa zistí neoprávnenosť pohybu, čaká ho pokuta až 1500 eur. Pokutovať sa nebude na mieste.

  20:05 Ľudia, ktoré si kúpili cestovné lístky na spoje počas Veľkej noci, môžu požiadať o vrátenie peňazí, potvrdil Matovič.

  19:45 Premiér Igor Matovič predstavil nové sprísnené opatrenia počas Veľkej noci.

  Od 8. apríla od polnoci, až do po 13. apríla 23:59 bude platiť zákaz vychádzania. Nevzťahuje sa len na:

  • Obvyklú cestu do a z práce alebo na vykonanie podnikateľskej činnosti alebo inej odbornej činnosti
  • Cestu v nevyhnutnom rozsahu na nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či potrieb pre deti alebo zvieratá pre seba alebo inú osobu, ktorá je na takúto starostlivosť odkázaná, v nevyhnutnom rozsahu
  • Cestu do zdravotného zariadenia v rámci okresu/územia mesta Bratislavy a Košíc
  • Výlety do prírody v rámci okresu
  • Cesty na pohreby v rámci okresu
  • Cesta na zabezpečenie starostlivosti o odkázanú osobu v rámci okresu
  • Platí zákaz zhromažďovania sa s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti

  Sme zrejme najzarúškovanejšou krajinou na svete. Ukazujeme veľkú zodpovednosť,“ povedal premiér. „Nemôžeme si ale povedať, že sme za tým,“ dodal s tým, že v prvom rade ide o ochranu životov a presúvaním sa po Slovensku môžeme pokaziť všetko, čo sme dosiahli doteraz.

  🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič po rokovaní vlády – aktuálne opatrenia počas veľkonočných sviatkov. 🦠

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 6. April 2020

  17:25 Iba dnes ráno zomrela na koronavírus pacientka na Slovensku, ktorá niekoľko dní bojovala v nemocnici o život. Pacientka mala nad 65 rokov a mala viacero pridružených ochorení. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Bezprostrednou príčinou smrti tejto pacientky boli komplikácie spôsobené ochorením Covid-19, ktoré by inak nemala.

  Druhým potvrdeným úmrtím na Slovensku je pacient z bojnickej nemocnice, ktorý zomrel ešte pred týždňom. Pitva podľa ministra preukázala, že pacient mal zápal pľúc spôsobený koronavírusom. Tento pacient sa doposiaľ v štatistikách neuvádzal, keďže nebola jasne určená príčina smrti.

  16:09 Dvaja ľudia na Slovensku zomreli na chorobu spôsobenú koronavírusom. Ide o muža a ženu, ktorí mali viacero ďalších zdravotných problémov. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  15:30 Aktuálna situácia vo svete:

  14:55 Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila doterajšie opatrenia, ktoré prijala vláda a súhlasí aj s návrhmi odborníkov k opatreniam cez Veľkú noc. „Nemôžeme si pokaziť to, čo sme doteraz dosiahli,“ povedala prezidentka. Disciplína podľa nej prináša výsledky, počet infikovaných nenarastá exponenciálne. Dobrou správou podľa nej je, že dramaticky nepribúdajú akútne prípady a pravdepodobne nemáme ani žiadne „neviditeľné“ prípady.

  Prezidentka pochválila Slovákov, že sú zodpovední a dodržiavajú opatrenia, vďaka čomu sa darí postup epidémie koronavírusu výrazne spomaliť. Vláda by však mala prehodnotiť, ako o opatreniach informuje. Podľa Čaputovej pri prijímaní opatrení treba komunikovať viac vecných opatrení a menej návrhov, viac upokojovania a menej zneisťovania.

  Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes stretla s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Igorom Matovičom, témou stretnutia boli opatrenia proti koronavírusu na Slovensku.

  🔴 Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič a predseda NR SR Boris Kollár po spoločnom rokovaní o opatreniach proti šíreniu koronavírusu 🦠

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 6. April 2020

  14:00 Rakúsko po veľkonočných sviatkoch uvoľní opatrenia proti koronavírusu a opäť sa bude snažiť naštartovať ekonomiku. Informuje o tom agentúra Reuters. Opatrenia v Rakúsku trvali len tri týždne. V Rakúsku je momentálne viac ako 12-tisíc potvrdených prípadov.

  13:18 Vláda o pomoci pre veľké firmy intenzívne rokuje s Európskou komisiou. Na pondelkovej tlačovej besede po rokovaní s odborármi to uviedol predseda vlády Igor Matovič. „Rysuje sa to dobre, ale nechcem zakríknuť,“ povedal. Vládny kabinet by mal podľa neho v najbližších dňoch dostať odpoveď na to, či bude môcť rovnaký mechanizmus pomoci, ak nastavil pre menšie a stredné firmy, použiť aj pre veľké spoločnosti. „Naším cieľom to je, len potrebujeme finálny súhlas Európskej komisie,“ povedal. Upozornil na to, že Európska komisia limituje pomoc pre jedného zamestnávateľa sumou 200-tisíc eur na mesiac alebo 800-tisíc eur na jeden rok. (SITA)

  12:44 Na Slovensko sme si pustili vysoko rizikových ľudí, povedal premiér Matovič. Riziko predstavujú podľa neho ľudia, ktorí dostali len odporúčanie, aby sa izolovali sami doma. „Netušíme, aké veľké je toto riziko,“ povedal.

  Na Slovensku teda môže byť oveľa viac infikovaných ľudí, o ktorých vôbec nevieme. O postupnom uvoľňovaní pravidiel teda nemôže byť ani reč. „Prosím vás, nesnívajme o tom, že budeme uvoľňovať prísne hygienické pravidlá a oživovať ekonomiku,“ povedal premiér.

  12:41 Pozitívne testovaný obyvateľ rómskej osady v Žehre mal byť už počas zavedených opatrení dvakrát v Anglicku a navyše sa zúčastniť omše. Mohol tak nakaziť desiatky či stovky ľudí. Europoslanec Peter Pollák preto pripúšťa, že sa kontroly v osadách ešte sprísnia.

  🔴🎥 Brífing predsedu vlády Igora Matoviča po rokovaní s odborármi🦠2. časť: Aktuálne informácie o priebehu testovania v osadách.

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 6. April 2020

  12:40 Hlavný hygienik Ján Mikas podotkol, že sa ukázalo, že ľudia vracajúci sa zo zahraničia individuálne predstavujú veľké riziko. Ako príklad uviedol pozitívne testovaného Róma aj zachytenú kolónu z Tirolska. Všetci títo ľudia totiž mali ísť len do individuálnej, nie štátnej karantény. Úrad hygienika o plánovanom presune týchto ľudí informovalo Ministerstvo zahraničných vecí.

  12:33 Do polnoci v nedeľu pribudlo 49 nových prípadov koronavírusu. Celkovo otestovali 1036 ľudí. 34 z pozitívnych prípadov sú ľudia, ktorí sa vracali z rakúskeho Tirolska v jednej kolóne. Polícia ich na hraniciach zachytila a umiestnila do štátnej karantény, aj keď to ešte nebolo povinné. Doteraz sa individuálne dopravení ľudia podrobovali dobrovoľnej domácej karanténe.

  12:29  34 ľudí, ktorí pricestovali v rámci kolóny z Tirolska individuálne bolo pozitívne testovaných na koronavírus, informoval premiér Igor Matovič. V kolóne bolo približne 130 ľudí, niektorí ešte čakajú na výsledky testov.

  12:23 Ak porazíme koronavírus, budeme postupne zapínať ekonomiku a otvárať ďalšie prevádzky, povedal premiér Igor Matovič.

  12:05 Vláda rokovala s Konfederáciou odborových zväzov. Premiér Matovič povedal, že vláda aj zamestnávatelia sa snažia zachovať pracovné miesta.Vláda sa s odborárni dohodla na začatí tripartity, podľa Matoviča sa „akademicky“ rozprávali aj o kurzarbeite. Je to systém, v ktorom časť mzdy zamestnanca prepláca štát.

  12:01 V rómskej osade našli prvý potvrdený prípad koronavírusu. Informuje o tom agentúra TASR s odvolaním sa na regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi. Ide o muža z Richnavy, ktorá má ale trvalé bydlisko v Žehre.

  11:30 Bežná verejnosť si už respirátory FFP2 a FFP3 nekúpi. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž podpísala zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej choroby COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Zákon schválil parlament v piatok. Obmedzí sa ním distribúcia osobných ochranných prostriedkov. „Zakazuje sa počas krízovej situácie predávať alebo prevádzať osobný ochranný prostriedok, ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2, FFP3,“ uvádza sa v zákone. Výnimkami v tomto zákaze sú napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci či orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy. Ak niekto takýto ochranný prostriedok predá, môže dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie v sume od tisíc do 10-tisíc eur. (SITA)

  11:25 Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica vláda porušila ústavný zákon, keď nariadila sledovanie ľudí cez mobilné telefóny. Ústavný zákon podľa neho nedovoľuje získavať informácie od telekomunikačných firiem ani počas núdzového či výnimočného stavu. Poslanci strany Smer-SD preto dávajú podanie na Ústavný súd s tým, že žiadajú neodkladne pozastaviť účinnosť tohto zákona.

  Tlačová beseda predsedu strany SMER – SD R. Fica k podaniu na ústavný súd.

  Gepostet von SMER – SD am Montag, 6. April 2020

  11:11 Prezidentka podpísala posun splatnosti marcového poistného na júl. Poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho jeho zamestnávateľ, bude zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti. Zamestnávateľom a povinne poisteným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent, sa posunie splatnosť poistného na sociálne a zdravotné poistenie za marec z apríla na koniec júla tohto roka. Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania stanoví vláda nariadením. (SITA)

  11:08 Hromadné prepúšťanie 47 zamestnancov z oblasti výroby nábytku eviduje v Banskobystrickom kraji Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). „Hromadné prepúšťanie je nahlásené na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Lučenec,“ uviedla pre agentúru SITA Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR. Prepúšťanie pre agentúru SITA potvrdil generálny riaditeľ firmy Ekoltech spol. s r.o. Ján Vrabec s tým, že dôvodom je pokles objednávok a tržieb. Výrobu podľa neho museli dnes úplne zastaviť. (SITA)

  11:07 Tento školský rok nikto neprepadne. Riaditeľka Štátneho pedaagogického ústavu na tlačovej besede informovala, že v tomto školskom roku sa neodporúča dávať na konci roka nedostatočné známky. Žiaci, ktorí mali problémy už pred uzatvorením škôl, budú preskúšaní osobitne. Platí to pre základné aj stredné školy.

  Minister Školstva Branislav Gröhling predstavil nové usmernenia pre žiakov a učiteľov. Odporúčania ministerstvu dal Štátny pedagogický ústav. Riaditeľka ústavu Miroslava Hapalová hovorí, že v prvom rade je dôležité zachovať spravodlivé hodnotenie. Ruší sa preto známkovanie a učitelia majú namiesto toho hodnotiť prácu žiakov slovne vo všetkých ročníkoch základnej školy. V rámci záverečného hodnotenia môžu základné školy hodnotiť slovne, známkami, alebo obomi spôsobmi. Prvákov budú učitelia hodnotiť len slovne.

  Zároveň odporúčame neznámkovať telesnú výchovu, výtvarnú výchovu alebo laboratnórne práce,“ uviedla Hapalová.

  10:42 V newyorskej Bronx Zoo zistili u tigrice menom Nadia ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavíurs. Je to prvý potvrdený prípad infikovania u tigrov. Štvorročná samica tigra džungľového malajského (Panthera tigris jacksoni) mala pozitívny test po tom, ako u nej spozorovali suchý kašeľ. Príznaky majú aj ďalšie veľké mačky v Zoo. Vírus medzi zvieratá priniesol nakazený ošetrovateľ, ktorý však sám nemal žiadne príznaky. Zoo je od 16. marca zatvorená. (SITA)

  10:15 Apple vyrobí každý týždeň milión ochranných štítov pre zdravotníkov. Na Twitteri o tom informoval riaditeľ firmy Tim Cook. Prvú várku už dodali nemocniciam v Silicon Valley, ďalšie pôjdu zdravotníkom v USA. Americkí lekári opakovane upozorňujú, že im chýajú ochranné pomôcky na ošetrovanie pacientov s Covid-19.

  9:01 Karanténa v štátnych zariadeniach je oddnes povinná pre všetkých ľudí, ktorí pricestujú na Slovensko zo zahraničia. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na svojej webovej stránke. Celková dĺžka izolácie by mala trvať 14 dní. V štátnom zariadení zostanú vracajúci sa Slováci do vykonania testu na koronavírus, zvyšok izolácie budú môcť stráviť doma. Rezort diplomacie tiež upozorňuje na predbežnú registráciu pre ľudí, ktorí sa chcú na Slovensko vrátiť.

  Od 6. apríla 2020 od 7.00h sa nariaďuje všetkým osobám, ktoré od 6. apríla 2020 od 7.00h. vstúpia na územie SR, izolácia v zariadeniach určených štátom‚“ píše sa na stránke rezortu diplomacie. Potrebný registračný formulár je dostupný na stránke https://navraty.mzv.sk.

  Čítaj viac TU >> Karanténa je oddnes povinná pre každého, kto sa vráti zo zahraničia

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  Počet prípadov vo svete pudko stúpa a to nielen v USA, kde je potvrdených 337-tisíc prípadov. V Španielsku je 131-tisíc pozitívne testovaných, v Taliansku 128-tisíc a v Nemecku už počet prípadov prekročil 100-tisíc. Z celkového množstva 1 274 938 prípadov je väčšina ( vyše 939-tisíc) aktívnych, to sú tí, ktorí sú nakazení a nezomreli ani sa nevyliečili.

  V Taliansku, ale aj Španielsku či Nemecku pribúdajú nové prípady pomalším tempom, čo môže naznačovať, že sa vírus poberá na odchod. Naopak, rekordy v počte nových prípadov denne láme USA.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK