Koronavírus online: Je rozhodnuté, zajtra sa opatrenia uvoľnia, pendleri možno nebudú potrebovať testy

 • Udalosti v utorok 21. apríla sledujeme ONLINE
 • Udalosti v utorok 21. apríla sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1199 prípadov, z toho 258 je vyliečených a 14 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  16:28 Ústredný krízový štáb prijal návrh konzília odborníkov na otvorenie prevádzok určených v prvej fáze. Ide teda o prevádzky do 300 metrov štvorcových, vonkajšie športoviská a reštaurácie, dlhodobé ubytovanie či autobazáry. Detaily zverejní Úrad verejného zdravotníctva dnes večer, prevádzky sa musia podľa nich zariadiť.

  Čítaj viac TU >> Kedy sa otvoria kaderníctva či kúpaliská? Matovič už má jasno, toto je plán

  Preiér Igor Matovič tiež informoval, že situácia sa vyvíja priaznivo a pendleri zatiaľ nemusia podstúpiť testovanie a preukazovať sa negatívnym testom na hraniciach. Ak však počet nakazených porastie, testovanie sa zavedie. „Pendleri nech ešte do pondelka počkajú,“ povedal premiér. 

  Pendleri sú však stále rizikovou skupinou. Príkladom je nakazený človek z Prievidze, ktorý žije cez týždeň v Bratislave a dochádza pravidelne robiť poštára do Rakúska. V Prievidzi však nakazil ďalších šesť ľudí.

  16:17 Európska komisia schválila slovenskú schému pomoci na podporu zamestnanosti vo výške dve miliardy eur určenú na zachovanie pracovných miest a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v čase koronavírusu. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Týmto opatrením sa má podporiť takmer 400-tisíc zamestnancov a 300-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb, aby pokryli časť svojich mzdových nákladov a sociálnych odvodov a pomôcť sa má aj samostatne zárobkovo činným osobám a zamestnávateľom, u ktorých sa znížili príjmy.

  Slovensko oznámilo Európskej komisii podľa dočasného rámca schému mzdových dotácií, ktorá by slovenským orgánom umožnila financovať časť mzdových nákladov podnikov (vrátane príspevkov zamestnávateľa do systému sociálneho zabezpečenia), ktoré by inak v dôsledku pandémie koronavírusu prepustili svojich zamestnancov. „Európska komisia promptne schvaľuje podporu pre krajiny na základe dočasného rámca, ktorý umožňuje členským štátom využívať úplnú flexibilitu stanovenú v pravidlách štátnej pomoci, aby mohli podporiť hospodárstvo v čase pandémie COVID-19,“ uviedla Ludviková. (SITA)

  15:17 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že všetky dostupné dôkazy naznačujú, že koronavírus SARS-CoV-2 pochádza zo zvierat a nebol vyrobený alebo upravený v laboratóriu. WHO tým podľa agentúry Reuters reagovala na vyhlásenie prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, že vírus údajne pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan „Všetky dostupné dôkazy naznačujú, že vírus má živočíšny pôvod a nie je spracovaný ani vyvinutý v laboratóriu alebo niekde inde,“ uviedla hovorkyňa WHO Fadela Chaibová. Podľa WHO však zatiaľ nie je jasné, ako sa vírus preniesol na človeka. (WHO)

  15:15 Krízový štáb začína rokovať o uvoľňovaní opatrení, ktoré má začať už zajtra, 22. apríla. Krízový štáb prerokuje aj otázku povinných testov pre pendlerov.

  14:58 Ministrovi hospodárrstva Richardovi Sulíkovi sa pozdáva nápad vylúčiť firmy z daňových rajov zo štátnej pomoci, navrhne to na koaličnej rade. Inšpirácia pochádza z Dánska. Táto krajina vylúčila firmy z daňových rajov zo schém štátnej pomoci na zmiernenie dopadov koronakrízy.

  14:49 Preplácanie nájmov nie je podľa Sulíka mŕtva téma, bude o nej rokovať koaličná rada. Nájmy predstavujú významnú nákladovú položku najmä pre malé firmy a firmy z oblasti gastra.

  14:34 Sociálna poisťovňa obdržala zatiaľ 6 013 žiadostí o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. „Z tohto počtu jej vyplnené formuláre doručilo 3 316 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) a zvyšných 2 697 žiadostí bolo od zamestnávateľov,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Minulý mesiac Sociálna poisťovňa podľa neho evidovala viac ako 216 tisíc živnostníkov a 187 tisíc zamestnávateľov. (SITA)

  14:07 V Trnave otestovali všetkých zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Zatiaľ boli všetky testy negatívne, Trnava bude testovanie opakovať v týždenných intervaloch. (SITA)

  13:41 To najhoršie je pred nami, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Uviedol to riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii, píše Business Insider. Svet podľa neho pandémiu nezvládne, ak sa nespojí a nezačne lepšie spolupracovať. Zároveň vyzval k soliradite medzi krajinami. Konflikty totiž môžu celú pandémiu iba zhoršiť a v takom prípade nás to najhoršie ešte len čaká. Je toho totiž ešte veľmi veľa, čo o novom koronavíruse nevieme a mnoho ľudí si neuvedomuje riziko. Ako príklad uviedol pandémiu španielskej chrípky, ktorá pred sto rokmi zabila milióny ľudí na celom svete. Dnes však máme technológie, ktoré dokážu tragédii takéhoto rozssahu zabrániť.

  13:17 Celkový počet osôb s dosiaľ potvrdeným ochorením COVID-19 bol v Česku v utorok dopoludnia 6914. Vyliečilo sa 1597 ľudí a v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu zomrelo 196 ľudí. Informovala o tom webová stránka Českej televízie (ČT).
  V Česku zatiaľ urobili vyše 170.000 testov na prítomnosť nového koronavírusu (SARS-CoV-2), ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V stredu sa v ČR začne plošné testovanie obyvateľstva na výskyt koronavírusu. Na štúdii sa zúčastní až 27.000 obyvateľov. (TASR)

  12:29 Facebook zakázal na svojej platforme vytváranie udalostí súvisiacich s protestmi proti zákazu vychádzania, ktorý pre koronavírus nariadili v niekoľkých amerických štátoch. V pondelok už firma odstránila takéto udalosti o protestoch v Kalifornii, New Jersey a Nebraske. Rozhodnutie gigantu sa však stretlo s kritikou, ku ktorej sa pridal aj najstarší syn prezidenta Donalda Trumpa. Donald Trump Jr. na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Facebook porušuje slobodu prejavu.

  V Spojených štátoch sa už konalo niekoľko protestov proti zákazu vychádzania a ďalšie sú naplánované. Hovorca Facebooku pre CNN potvrdil, že sa už rozprávali s predstaviteľmi štátov New York, Ohio, Pennsylvania a Wisconsin o tom, či majú na platforme zakázať vytvorenie udalostí o tamojších plánovaných protestoch. Spoločnosť už odstraňuje nepravdivé informácie o ochorení COVID-19 z Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Zakladateľ firmy Mark Zuckerberg vyhlásil, že Facebook bude robiť všetko pre ochranu verejného zdravia a slobody prejavu. (SITA)

  11:40 V pondelok pribudlo 26 nových prípadov koronavírusu, celkovo tak máme 1199 prípadov. Pribudlo aj jedno nové úmrtie, zomrela klientka DSS v Pezinku. Celkovo tak na Slovensku evidujeme už 14 úmrtí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

  Päť z 26 pozitívnych nahlásilo OP Karusel, teda ide o prípady z osád. Tri prípady boli zachytené v karanténnych strediskách. Až 13 prípadov sú ľudia v rôznom veku z Prievidze.

  Vyliečených bolo 258 ľudí, z toho bolo 61 hospitalizovaných v nemocniciach a 197 sa vyliečilo v domácej izolácii.

  Hospitalizovaných je 207 pacientov, u 82 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené, u 125 sa čaká na výsledky testov.

  Na JIS je sedem pacientov, jeden na umelej pľúcnej ventilácii.

  11:35 Britský premiér Boris Johnson je už takmer úplne zdravý a čoskoro sa vráti do práce, informuje britský bulvár The Sun. Premiér sa ešte musí doliečiť z choroby COVID-19, ktorá ho dostala do nemocnice. Dnes je jeho zdravotný stav už dobrý a potrebuje len oddych. Do pracovného kolotoča sa predseda vlády zapojí už budúci týždeň.

  11:16 Taliansko do konca tohto týždňa predstaví plán uvoľňovania prísnych karanténnych opatrení zavedených na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. V utorok to oznámil taliansky premiér Giuseppe Conte. S postupným uvoľňovaním by sa podľa neho malo začať od 4. mája. Informovala o tom agentúra Reuters. „Prial by som si, aby som mohol povedať: Poďme všetko opäť otvoriť. Ihneď. Začneme od zajtra rána… Ale takéto rozhodnutie by bolo nezodpovedné. Viedlo by to k nekontrolovateľnému rastu krivky šírenia nákazy a zmarilo by to všetko úsilie, ktoré sme doteraz vyvinuli,“ napísal Conte v príspevku na Facebooku. (TASR)

  11:03 Srbská hviezda Novak Djokovič bude stáť pred dilemou, ak by sa po obnovení diania v tenisovom cirkuse stalo očkovanie povinné. Myšlienka prípadnej povinnej vakcinácie proti koronavírusu sa mu nepozdáva, uviedol to facebookovej konverzácii s ďalšími športovcami zo Srbska. „Ja som osobne proti očkovaniu a nechcem, aby ma niekto prinútil vziať si vakcínu, aby som mohol cestovať,“ vyhlásila aktuálna svetová jednotka.

  Hypoteticky, keby sa sa sezóna opäť rozbehla v júli, auguste či septembri, čo je podľa mňa však nepravdepodobné, tak by okamžite po skončení prísnej karantény bola vakcína potrebná. Zatiaľ však neexistuje. Čo sa však bude diať, keď sa stane očkovanie povinné? Budem sa musieť rozhodnúť. Mám však na tieto veci vlastný názor a netuším, či sa niekedy zmení,“ dodal 32-ročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu. (SITA)

  10:50 Nemecký pivný festival Oktoberfest je tento rok zrušený a nebude sa konať, lebo riziko šírenia nového typu koronavírusu „je príliš vysoké“. V utorok to oznámil premiér nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder. Söder vyhlásil, že tento rok by bolo jeho konanie príliš nebezpečné, lebo na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom „neexistuje očkovacia látka“. Riziko by bolo príliš vysoké dokonca aj s ochrannými rúškami a pri dodržiavaní sociálneho odstupu, zdôraznil bavorský premiér. Dodal, že „žiť s koronavírusom znamená žiť opatrne“. Malo ísť už o 187. ročník Oktoberfestu, termín konania bol 19. september až 4. október, spresnila agentúra DPA.

  10:21 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok varovala pred unáhleným uvoľňovaním obmedzení súvisiacich so šírením nového koronavírusu, pretože by mohlo viesť k opätovnému nárastu prípadov nákazy. Vyjadrili sa tak v čase, keď vlády na celom svete začínajú s uvoľňovaním prísnych opatrení s cieľom znovu rozbehnúť svoje ekonomiky.

  Nie je čas byť laxní. Miesto toho sa musíme na najbližšiu budúcnosť pripraviť na nový spôsob života,“ vyjadril sa regionálny riaditeľ WHO pre oblasť západného Tichomoria Takeši Kasai.

  Vlády podľa neho musia ostať ostražité, aby zabránili šíreniu vírusu, a uvoľňovanie opatrení musí byť postupné. Dôležité je pritom, aby tak robili v rovnováhe medzi udržaním zdravej populácie a funkčných ekonomík.

  Napredujúc v tomto zložitom čase musíme naše životy, naše zdravotnícke systémy a náš prístup k zastaveniu šírenia naďalej prispôsobovať a vyvíjať popri epidémii – aspoň kým nebude vakcína alebo efektívny liek. Tento proces sa bude musieť stať naším novým normálom,“ skonštatoval Kasai. (SITA)

  10:00 V čase koronakrízy je každé euro dobré. Slováci prišli so super nápadom, ktorý dokáže pomôcť ušetriť všetkým podnikateľom nemalé peniaze.

  Čítaj viac TU >> Slovenský startup, ktorý je hitom v USA, pomôže našim podnikateľom. Vďaka nemu ušetria tisícky eur

  9:39 V bratislavskom seniorcentre sa objavilo podozrenie na koronavírus, testy našťastie jeho prítomnosť nepotvrdili. Testy vykonali po tom, čo sa ukázalo že vírus má jeden zo zamestnancov, u ktorého chorobu odhalila rutinná prehliadka.

  VÝSLEDKY TESTOVANIA V SENIORCENTRE NA PODJAVORINSKEJ: 100 % NEGATÍVNI! Tento post píšeme s veľkou radosťou a úľavou….

  Gepostet von Staré Mesto – srdce Bratislavy am Montag, 20. April 2020

  9:15 Krízový štáb dnes prerokuje a schváli štvorfázový plán otvárania ekonomiky. Prvá fáza má začať už túto stredu a počíta napríklad s otvorením vonkajších športovísk, obchodov mimo obchodných centier, či výdajných okienok reštaurácií. Všetky informácie o uvoľňovaní ekonomiky nájdeš tu:

  Kedy sa otvoria kaderníctva či kúpaliská? Matovič už má jasno, toto je plán

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK