Koronavírus online: Veľká Británia má najviac úmrtí na COVID-19 v Európe, predbehla Taliansko

  • Udalosti v utorok 5. mája sledujeme ONLINE
Virus_Outbreak_Britain726577696131
FOTO TASR/AP
  • Udalosti v utorok 5. mája sledujeme ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 1421 prípadov, z toho 741 je vyliečených a 25 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    17:22 Útoky ľudí na poloprázdne regály s mydlom, toaletným papierom a dezinfekciou, obrovské rady pri pokladniach a neskôr séria tvrdých bezpečnostných opatrení. Slovenské supermarkety si za posledné týždne prešli snáď najturbulentnejším obdobím od svojho vzniku.

    S predstaviteľmi obchodného reťazca Lidl sme sa preto rozprávali, k akým netradičným krokom museli pristúpiť, akú úlohu hral ich vlastný krízový štáb alebo ako získali nových zamestnancov, ktorí im pomáhali zvládnuť najväčšie nápory.

    Čítaj viac TU >> Najväčšia výzva akej čelili: Lidl si počas koronavírusu postavil vlastný krízový štáb, pomohli aj ľudia z Panta Rhei

    16:39 Taxikára, ktorý ako prvý v Česku dostal experimentálny liek remdesivir proti chorobe COVID-19, v utorok prepustili z pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice (VFN) do domáceho liečenia. Robert Markovič (53) podľa spravodajského portálu iDNES.cz uviedol, že je šťastný, i keď priznal, že jeho „boj sa ešte neskončil“. Muž pred novinármi uviedol, že sa „musí hýbať, denne cvičiť, dostať sa do formy a získať svalovú hmotu“.

    Markovič bol 38. infikovaným Čechom. Jeho prípad bol zlomový, lebo ako prvý nemal na väzbu na ľudí, ktorí boli na severe Talianska. Česká vláda práve v nadväznosti na jeho prípad zaviedla v Česku v polovici marca prísne opatrenia, ktoré mali zabrániť rýchlemu šíreniu koronavírusu.

    Taxikára najprv 10. marca prijali do Thomayerovej nemocnice v Prahe-Krči, a to s podozrením na zápal pľúc. Po piatich dňoch ho prevzala VFN, kde bol napojený na mimotelovú membránovú oxygenáciu krvi (ECMO). Jeho stav bol kritický. Táto nemocnica počas Markovičovej liečby získala experimentálny liek remdesivir od americkej firmy Gilead a 24. marca mu ho podávala, a to vnútrožilovo počas desiatich dní.

    Pacienta sme liečili všetkým, čo sme mali. Keď sa jeho stav začal zlepšovať, prišiel remdesivir,“ uviedol lekár Martin Balík s tým, že nie je jasné, či pacientovi naozaj pomohol práve remdesivir, keďže o jeho účinku na organizmus chorých existuje málo štúdií a dát. VFN podáva v súčasnosti dávku remdesiviru ďalšiemu pacientovi. Podľa VFN liek dostanú i ďalšie nemocnice: medzi prvými budú ostravská nemocnica, ako aj  Thomayerova nemocnica a Bulovka v Prahe. (TASR)

    15:13 Švédsky technologický inštitút zistil veľké koncentrácie nového koronavírusu v kanalizácii hlavného mesta Štokholm. V utorok o tom informoval švédsky denník Dagens Nyheter, jeden z najčítanejších v severskej krajine, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AP. Analýza švédskeho Kráľovského technologického inštitútu (KTH) bola urobená v čistiacej stanici na západnom štokholmskom predmestí Bromma.

    Inštitút pre denník uviedol, že test môže naznačovať druhú vlnu koronavírusu. Od začiatku apríla sa odoberajú vzorky z dvoch čistiarní odpadových vôd v Štokholme za účelom pozorovania, ako sa v priebehu času vyvíjajú zvyšky koronavírusu a aké je jeho množstvo, napísal denník Dagens Nyheter.

    Prvé výsledky ukázali v čističke v Bromme, kde sa spracováva odpadová voda zo severných predmestí Štokholmu, najvyššiu koncentráciu koronavírusu. V ďalšej čističke tiež zaznamenali medzi prvou a druhou vzorkou určité zvýšenie obsahu koronavírusu. Inštitút pre denník tiež dodal, že táto analýza rýchlo prerástla do medzinárodného výskumného projektu s účasťou šiestich krajín.

    Nie sú známe žiadne prípady nákazy z odpadových vôd alebo z pitnej vody, pripomenula agentúra AP. (TASR)

    14:28  Od stredy 6. mája bude otvorená Národná zoologická záhrada Bojnice. Agentúre SITA to v tlačovej správe oznámil hovorca zoo Jaroslav Slašťan. Vstup bude umožnený iba osobám, ktoré budú mať nos a ústa zakryté s použitím rúška, respirátora, šatky či inej vhodnej ochrany, ktorá vytvára bariéru medzi tvárou a vonkajším prostredím. Vstup do areálu bude povolený len po použití dezinfekčného prostriedku umiestneného pri vstupe. Bojnická zoo bude fungovať v obmedzenom režime, denne od 10:00 do 16:00, návštevníci si vstupenku musia zakúpiť najneskôr do 15:00. (SITA)

    14:00 V zahraničí je čoraz populárnejší výraz coronavirus anxiety, teda úzkosť z koronavírusu. Až 91 % ľudí žije pod stresom. Ako stres a úzkosť poraziť počas koronavírusu?

    13:20 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska si pripísalo smutné prvenstvo. Má v súčasnosti najviac úmrtí na chorobu COVID-19 v Európe. Počet obetí dosiahol podľa oficiálnych údajov 29 710 iba v Anglicku a Walese, a to už 24 apríla. Štatistiky tak majú výrazné meškanie.

    Britský štatistický úrad eviduje úmrtia všetkých ľudí, ktorí majú v úmrtnom liste uvedenú príčinu smrti COVID-19. Daily Mail však píše, že úmrtí môže byť oveľa viac, až 38 000. Dôvodom je fakt, že ministerstvo zdravotníctva eviduje len úmrtia v nemocniciach. Všetci ľudia, ktorí zomreli na koronavírus doma či v domove dôchodcov, sa do štatistík dostali s oneskorením.

    UK tak v počte úmrtí predbehli aj Taliansko s 29-tisíck úmrtiami. Nasleduje Španielsko s vyše 25-tisíc úmrtiami. Svetové štatistiky naďalej vedú USA, tam už chorobe z koronavírusu podľahlo už takmer 70-tisíc ľudí. 

    12:02 Počet nakazených ľudí v Nemecku môže byť až desaťnásobne vyšší, ako uvádzajú oficiálne čísla. Vyplýva to z výsledkov kontroverznej Heisenberskej štúdie, informuje Euractiv.sk. Autori tejto štúdie odhadujú, že v Nemecku môže byť až 1,8 milióna nakazených ľudí, namiesto oficiálnych 166-tisíc. Ako vzorku si výskumníci vybrali mest Gangelt v okrese Heisenberg, ktoré je jedným z epicentier nákazy novým koronavírusom a zahrnuli aj pozitívnych ľudí, ktorí nemali žiadne príznaky.

    Zistili, že infikovanosť bola päťkrát vyššia ako oficiálne čísla a smrtnosť na úrovni 0,37 %. Z týchto údajov extrapolovali národné čísla. Podľa oficiálnej štatistiky o úmrtiach (podľa Inštitútu Roberta Kocha 6692 ku 4. máju) dospeli k počtu 1,8 milióna infikovaných. 

    Experti však upozorňujú, že k závery štúdie treba brať s rezervou. 

    11:57 Ako budú od stredy prebiehať bohoslužby

    Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zdôrazňuje, že napriek uvoľňovaniu opatrení je účasť na bohoslužbách síce fyzicky možná, no stále ostáva na dobrovoľnej báze. Ako píše KBS na svojej oficiálnej webovej stránke, týka sa to aj nedelí a sviatkov. Vysielania bohoslužieb bude možné aj naďalej sledovať prostredníctvom katolíckych a verejnoprávnych médií.

    Nesmieme zabudnúť, že koronavírus je spojený s väčším zdravotným rizikom pre starších. Svoju prítomnosť na bohoslužbách nech preto veriaci vo vyššom veku ešte zvážia. Kňazov vo farnostiach zároveň prosíme, aby jednu nedeľnú bohoslužbu vyčlenili práve pre ľudí nad 65 rokov a seniorov požiadali prednostne využiť toto slávenie,“ priblížila KBS.

    Konferencia ďalej vyzýva kňazov, aby vhodným a viditeľným spôsobom označili miesta, kde veriaci môžu v laviciach či v radoch stoličiek sedieť pri zachovaní pravidla obsadenia každého druhého radu a dvojmetrových odstupov. „Podobne treba na podlahe chrámu ‚do hviezdice‘ označiť miesta určené na státie, aby medzi jednotlivými veriacimi zostali minimálne dvojmetrové rozostupy. Ak je pred kostolom k dispozícii priestor na státie, možno ho po naplnení kapacity chrámu využiť, takisto s upozornením na rozostupy. Je vhodné zabezpečiť vonkajšie ozvučenie tam, kde je to po prípadnej dohode s miestnou samosprávou uskutočniteľné,“ odporúčajú biskupi.

    KBS ďalej apeluje na kňazov, aby v kostoloch zabezpečili vetranie a pravidelnú dezinfekciu kľučiek a kontaktných plôch. „Sväté omše nech majú kratšie trvanie. To treba zohľadniť aj pri príhovoroch. Znak pokoja vynechávame alebo nahrádzame úklonom hlavy. Sväteničky zostávajú prázdne, v laviciach nech nie sú spoločné knižky, texty či ružence,“ ozrejmuje konferencia.

    Sväté prijímanie sa na základe dovolenia biskupskej konferencie rozdáva do rúk. „Ruky si každý pri vstupe do chrámu má vydezinfikovať, prípadne môže mať so sebou vlastný malý dezinfekčný prostriedok. Kto by z vážneho zdravotného dôvodu nemohol prijať Eucharistiu do rúk, nech na to upozorní kňaza pred bohoslužbou a príde na sväté prijímanie na záver, ako posledný,“ vysvetľuje KBS a všetkých povzbudzuje k trpezlivosti a ohľaduplnosti.

    11:30 Zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v dôsledku koronavírusu pocítila tretina Slovákov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR. Frekvencia návštev u lekára sa podľa prieskumu značne znížila nielen v prípade všeobecných, ale aj špecializovaných ambulancií. Asociácia upozorňuje na možné dôsledky naďalej pretrvávajúceho núdzového režimu v zdravotníctve. Podľa prezidentky AOPP Márie Lévyovej je najvyšší čas začať s uvoľňovaním opatrení. Ak sa tak nestane a nezlepší sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, následky môžu byť podľa nej oveľa horšie. (SITA)

    11:11 Motor slovenskej ekonomiky opäť štartuje. Automobilka Volkswagen v máji obnoví trojzmennú prevádzku. Informuje o tom Denník E s odvolaním sa na zamestnancov podniku. Volkswagen je najväčšou fabrikou na Slovensku a kvôli koronakríze na istý čas odstavila výrobu. Postupne však rozbehla výrobu na jednu zmenu, v máji však má pribudnúť druhá a koncom mesiaca už má fabrika fungovať naplno na tri zmeny.

    10:35 Sedemdňový kĺzavý medián ostáva na hodnote 4. Z ôsmich pondelňajších prípadov boli iba dva zachytené mimo karantény. Kĺzavý medián určuje, ako rýchlo bude Slovensko uvoľňovať opatrenia. Ak by bol vyšší ako 50, do ďalšej fázy neprejdeme.

    10:18 Pacient, ktorému 27. decembra neďaleko Paríža diagnostikovali zápal pľúc, mal v skutočnosti koronavírus. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na jeho lekára.

    Doktor Yves Cohen povedal francúzskym médiám, že vzorky, ktoré v tom čase pacientovi odobrali, nedávno otestovali aj na COVID-19 a boli pozitívne. Päťdesiatnik sa medzičasom úplne zotavil a vraj netuší, kde sa mohol nakaziť, pretože nebol v žiadnych infikovaných oblastiach. Znamená to však, že sa vírus dostal do Francúzska takmer o mesiac skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Až dosiaľ boli prvé tri prípady potvrdené 24. januára, pričom dvaja nakazení boli v čínskom Wu-chane a tretí bol ich blízky príbuzný.

    Na svoje zistenie upozornil aj národný zdravotnícky úrad a vyzval ďalších virológov, aby vzorky vo svojich nemocniciach pretestovali na COVID-19. Kompletnú správu o prípade tento týždeň zverejní International Journal of Antimicrobial Agents. (SITA)

    9:36 V pondelok 4. mája pribudlo na Slovensku osem nových prípadov nákazy koronavírusom. Urobili 2060 testov. Dnes nepribudlo ani jedno úmrtie, 98 ľudí sa vyliečilo.

    Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, počet hospitalizovaných stúpol na 159. Z toho má ochorenie Covid-19 potvrdených 39 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je šesť pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje jeden pacient. Z nových prípadov zaznamenali päť v Nitrianskom a tri v Žilinskom kraji. Kĺzavý medián zostal na hodnote štyri.

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá