Krištáľové krídlo dáva príležitosť mladým

  • Už 9. februára 2020 sa dozvieme mená laureátov 23. ročníka Krištáľového krídla. V 10 kategóriách je 28 nominácií a 2 mimoriadne ceny.
  • Oceňovanie najvýznamnejších osobností kultúrnej, vedeckej, hospodárskej i umeleckej sféry budú moderovať Jarmila Lajčáková Hargašová a standupista Jakub Zitrón Ťapák.
Krištáľové krídlo,
  • Už 9. februára 2020 sa dozvieme mená laureátov 23. ročníka Krištáľového krídla. V 10 kategóriách je 28 nominácií a 2 mimoriadne ceny.
  • Oceňovanie najvýznamnejších osobností kultúrnej, vedeckej, hospodárskej i umeleckej sféry budú moderovať Jarmila Lajčáková Hargašová a standupista Jakub Zitrón Ťapák.

Päťdesiat porotcov vyberalo v tajnom hlasovaní osobnosti a ich počiny roka 2019 z 320 návrhov. Tie mohla ako každý rok podávať odborná aj široká verejnosť. “Išlo o neľahké rozhodovanie významných osobností v 11 porotách, ktoré sú vo svojich oblastiach špičkovými odborníkmi. Vedia profesionálne zhodnotiť výsledky práce nominovaných, a preto sú všetci laureáti skutočne čistí ako krištáľ,“ hrdo zdôrazňuje predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár.

V kategórii Mimoriadna cena 2019 bolo podaných 60 nominácií. “Ide skutočne o rekordný počet. Po zvážení všetkých osobností sme sa zhodli na ocenení Ivana Vuleva a Jozefa Cillera. Ivan Vulev je špičkový odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie a Jozef Ciller je medzinárodne uznávaný divadelný a filmový scénograf. Obe tieto osobnosti nás svojou tvrdou prácou a výsledkami presvedčili, že Mimoriadna cena patrí práve im,“ dopĺňa Csollár.

Nová soška
Tento rok organizátori prichádzajú aj s novým dizajnom sošky Krištáľového krídla. Stojí za ním dvojica umelcov – Akad. soch. dizajnér Patrik Illo a minuloročný laureát Akad. soch. Ján Ťapák. Spojenie krehkého skla reprezentujúceho dušu človeka a silného bronzového základu vyjadruje podstatu myšlienky celého Krištáľového krídla.

„Roky som cítila, že vizuál by sa mal vyvíjať tak, ako sa prirodzene vyvíja aj Krištáľové krídlo. Aj to, že ocenenie nemôže byť len z krištáľu. Chýbalo mi tam niečo pevné, čo drží ducha človeka. Nový dizajn a kombinácia bronzu a skla je vyjadrením spojenia myšlienky, talentu a schopnosti človeka dosiahnuť nadpriemerné ľudské výkony,“ vysvetľuje autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

zdroj: Krištáľové krídlo

Raper aj stand-up comedy

Jedným z nominovaných v kategórii populárna hudba je aj raper Kali. Vydal jubilejný desiaty album s názvom „Ale ne“ a ako jediný slovenský rapper získal za dva mesiace 3 milióny pozretí na Youtube so skladbou „Letový režim“.

Podľa Márie Vaškovičovej porotcovia vnímajú, že mladí ľudia dosahujú úspechy vo všetkých spoločenských, športových a kultúrných oblastiach. Ich nomináciou Krištáľové krídlo vyjadruje uznanie mladej generácii. Tiež potešenie z toho, že tvoria a pracujú na Slovensku.

„Veľmi sa z nominácie teším, pretože som prvý z môjho žánru, kto ju získal. Pre mňa osobne má Krištáľové krídlo umeleckejšiu atmosféru ako iné ocenenia,“ hodnotí nomináciu Kali. „Tým, že som v textoch ukázal rodičovskú tvár, sa veľa zmenilo. Už nie som single chlapec, ale predovšetkým otec a manžel, a nepriznať tento fakt mi prišlo vypočítavé. Priority mám jasné. Rodina a potom kariéra.”

zdroj: Krištáľové krídlo

Moderátorkou galavečera bude Jarmila Lajčáková – Hargašová a v moderátorskej premiére sa predstaví komik Jakub Zitrón Ťapák. „Primárne sa venujem stand-up comedy, čo je úplne iný žáner, ale verím, že to bude aj pre mňa dobrá skúsenosť a ľudia sa zabavia. Minulý rok sa stal laureátom aj môj otec, na ktorého som extrémne hrdý, a to je tiež za mňa pekné prepojenie. Aj preto som prijal túto ponuku,“ priznáva Zitrón. „Krištáľové krídlo má peknú myšlienku, vzdáva hold a rešpekt ľuďom, ktorí naozaj pracujú a ich výsledky vidno u širšej verejnosti. Oceniť ich prácu je preto viac ako žiadúce.”

Prekvapením galavečera bude Milan Kňažko ako účinkujúci, v programe vystúpia skupina Hex, Kali, Lúčnica, Milan Kňažko aj dueto Peter Cmorík a Tereza Mašková. Sprevádzať ich bude Orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Zoznam 29-tich nominovaných v 23.ročníku Krištáľového krídla nájdete na: https://kristalovekridlo.sk/nominovani-2019/

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech