Kríza stredného veku už nie je o 50-ke, trpíme ňou aj v 30-ke. Takéto sú dôvody

  • Každý ti v súčasnosti povie, v akom veku sa oženiť, kedy mať dieťa či kedy kúpiť dom
  • No len málokto ti povie, ako sa vyrovnať s krízovými pocitmi
kriza stredneho veku
Pexels/Lázaro Revoledo
  • Každý ti v súčasnosti povie, v akom veku sa oženiť, kedy mať dieťa či kedy kúpiť dom
  • No len málokto ti povie, ako sa vyrovnať s krízovými pocitmi

Niektoré témy síce sú trochu „nepohodlné“, ale sú nevyhnutne dôležité. Jednou z nich je aj kríza stredného veku. Presne to obdobie v živote, keď sa naša duša potápa do hlbokých úvah a zmätkov, zvyčajne niekde okolo 50-ky. Ale čo keď ti povieme, že tento fenomén sa už dlhšie netýka iba tých, ktorí sú na prahu tohto veku? 

Podľa súčasných výskumov rapídne narastá počet tridsiatnikov, ktorí sa stretávajú s tým, čo by sme mohli nazvať predčasnou krízou stredného veku. Omylom by sme si mohli myslieť, že je to len „móda“ alebo „trend“. Ale v skutočnosti je to alarmujúci signál o zmene, ktorá sa deje v našej spoločnosti. 

Kríza stredného veku sa tradične prejavuje pocitom, že naša existencia stratila zmysel, že sme sa odchýlili od svojej životnej cesty alebo že sme nevyužili svoj plný potenciál. Toto obdobie je často sprevádzané hĺbkovým sebaspytovaním a mnohokrát vedie k radikálnym životným zmenám v pokuse znovu nájsť stratený zmysel života. 

Ale prečo sa to začína diať už v tridsiatke, keď je pred nami ešte celý život? Čo sa to v našom svete deje? Toto sú otázky, na ktoré sa pokúsime odpovedať v tomto článku.

Čo je to kríza stredného veku

Kríza stredného veku je fenomén, ktorý si zasluhuje náš záujem. Je to záležitosť, ktorá sa týka nás všetkých, či už ju sami prežívame, alebo sme boli svedkami, ako ju prekonávajú naši blízki. 

Ale čo to vlastne znamená? Nuž, predstav si obdobie v tvojom živote, keď si začneš klásť otázky, ako: Kde som sa dostal? Alebo: Čo som dosiahol? Často ide o pocit nespokojnosti so smerom, ktorým sa tvoj život uberal, alebo pocity strachu a neistoty o budúcnosti. 

Táto kríza je často spojená so „stredným vekom“, štandardne sa preto zvykla objavovať u ľudí medzi 45. – 55. rokom života. Ale dnes je to trochu iné. Mnohí z nás začínajú tieto pocity prežívať už v tridsiatke. Zrazu si uvedomíme, že sme dospelí a že máme zodpovednosti.

Často sa to prejaví aj v našom správaní – niekto si kúpi športové auto, iný sa rozhodne pre radikálnu zmenu kariéry alebo si začne hľadať o generáciu mladšiu partnerku. 

kriza stredneho veku
zdroj: Pexels/Ric Rodrigues

Vývoj v histórii

Kríza stredného veku nie je moderný výmysel. Už v starovekom Grécku si ľudia uvedomovali, že život prináša zmeny a výzvy, ktoré môžu viesť k tomuto pocitu krízy. Ale termín „kríza stredného veku“ sa začal používať až v 20. storočí, konkrétne v rokoch 60-ych a 70-ych, keď psychológovia začali skúmať zmeny, ktoré sa dejú v ľudskom živote.

Prečo práve potom? Nuž, predtým život nebýval taký dlhý ako dnes a ľudia často zomierali skôr, než mohli zažiť krízu stredného veku. Ale s vývojom medicíny a zlepšovaním životných podmienok sa naša dlhovekosť predĺžila a s tým prišla aj „príležitosť“ prežiť krízu stredného veku.

Typické prejavy krízy stredného veku

Ako teda vlastne táto kríza vyzerá? Je to rôzne pre každého z nás. Ale sú tu niektoré typické prejavy, ktoré môžeš pozorovať u seba alebo u iných v drvivej väčšine prípadov. 

Možno začneš mať pocit, že sa tvoj život neuberá tým správnym smerom. Možno budeš cítiť nespokojnosť so svojou prácou, svojím vzťahom alebo hľadať zmysel v živote. Táto nespokojnosť môže viesť k radikálnym zmenám, ako je zmena kariéry, rozvod či zmena životného štýlu. 

Toto všetko môže byť spojené s obavami zo starnutia, strachom zo smrti, pocitom, že čas rýchlo ubieha a že nemáš dosť času na to, čo chceš dosiahnuť.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Choosing Therapy, Very Well Mind, Happily Committed, The Established, Well San Francisco, Banner Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá