Kto stál pri úspechoch velikánov?

  • Asi každý pozná mená ako Mark Zuckerberg, Bill Gates alebo Steve Jobs. No oni si svoje mená nevybudovali sami. Kto za nimi stál? Kto im v budovaní ich snov pomáhal? A kde sú teraz?
image_1444489529.jpeg
  • Asi každý pozná mená ako Mark Zuckerberg, Bill Gates alebo Steve Jobs. No oni si svoje mená nevybudovali sami. Kto za nimi stál? Kto im v budovaní ich snov pomáhal? A kde sú teraz?

 

Facebook

Všetci ho používame, všetci ho poznáme. Stavím sa, že aj väčšina z vás číta tento článok z Facebooku. Zuckerberg nestál za založením tohto spočiatku nenápadného nápadu sám.

 

Zľava Zuckerberg, Savrin, Mozkovitz, Hughes

 

Dustin Moskovitz

V roku 2008 sa rozhodol odísť a založil softvér s názvom Asana. Tento program slúži hlavne na komunikáciu medzi zamestnancami firme, pri vytváraní a uskutočňovaní taskov. Možno ho používate aj vy a ani ste netušili, že ho založil jeden z founderov Facebooku.

 

Eduardo Saverin

Zastával funkciu finančného a obchodného riaditeľa.

Po odchode z Facebooku sa stal hlavným investorom firmy Qwiki.com. Ide o webovú službu, ktorá slúži ako internetový prehliadač, ale namiesto toho aby ukazovala odkazy k jednotlivým stránkam, vytvorí multimediálnu prezentáciu.

 

Chris Hughes

V prvých stupňoch vývoja Facebooku pracoval ako betatester. Práve v jeho hlave vznikla myšlienka otvoriť Facebook svetu. Skupinu opustil v roku 2007 a stal sa jedným z dobrovoľníkov Obamovej kampane.

Bol výkonným riaditeľom Jumo, neziskovej sociálnej siete, ktorú založil v roku 2010. Za cieľ si kladie pomôcť ľuďom a nájsť spôsoby ako pomôcť celému svetu.

 

 

Prvé logo Apple a Jobs, Wayne a Wozniak

 

Apple

Všetci poznáme slávne duo Stevov, a to Steva Jobsa a Wozniaka. Ich genialitu neprekoná asi nič (možno len záľuba Wozniaka k fastfoodom, ktorou sa vôbec netají). No pri úplnom začiatku Apple tu bol ešte jeden človek, ktorého jablčkári určite dobre poznajú. Alebo nie?

 

Ronald Wayne

Množstvo ľudí teraz sklamem, ale nie. Tento muž nemá nič spoločné s Gothamom ani Batmanom, ale spolupracoval s Jobsom už v Atari. Applu prispel prvým logom a manuálom na Apple I.

V roku 1976 sa vzdal sa svojho 10%-ného podielu vo firme za 800 dolárov. Neskôr toho roku sa z Apple stala akciová spoločnosť a Wayne obdržal 1500 dolárov, aby si nemohol vyvodzovať žiadne nároky na novú sapoločnosť.Ak by si Wayne v roku 1976 nechal svoj 10%-ný podiel vo firme, tak namiesto svojich 800 dolárov má vo februári 2015 celkom slušných 60 miliárd.

 

Buzz v Simpsonovcoch a s Buzzom Lightyearom

 

Apollo 11

S Mesiacom si určite spojíte meno Neil Armstrong. Bol veliteľom misie Apolla 11. Ale neletel na Mesiac sám. Schválne, poznáte aj jeho ďalších kolegov?

 

Buzz Aldrin

Buzz bol pilotom vesmírnej kabíny. On mal byť tým, čo mal vystúpiť na mesačný povrch. Ale NASA sa rozhodla premiestniť dvere kabíny z boku na spod. To spôsobilo, že na povrch sa ako prvý dostal Neil, čo obidvom zmenilo život. Keby východ z kabíny ostal, kde bol, tak teraz väčšina sveta netuší, kto je Neil Armstrong.

Po Buzzovi je pomenovaná hlavná postava astronauta z animovaného filmu Toy Story- Buzz Lightyear. A taktiež si zahral v jednej časti v Simpsonovcoch. No to zrejme tú ranu nezacelí.

 

Michael Collins

Síce bol jedným z posádky Apolla 11, no na povrch sa nikdy nedostal. Namiesto toho obkrúžil mesiac 30x, a potom sa s kolegami vrátil na Zem. Aspoň mala manželka dosť fotiek z „dovolenky.“

Tak takéto osudy stretli ľudí, ktorí stáli po bokoch velikánov. Na záver by som vám dal dve rady. Ak budete v nejakom startupe, nepredávajte svoj podiel vo firme za 800 dolárov. A ak budete náhodou v posádke na nejaké nepreskúmané miesto (napríklad na Mars), a máte vystúpiť ako druhý, tak nerešpektujte pravidlá.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK