Ktoré startupy v Európe zatiaľ naraisovali najviac peňazí?

  • Ktoré prominentné a inovatívne startupy vytiahli z peňaženiek investorov najviac?
europe-map-tech_2016_8-3
  • Ktoré prominentné a inovatívne startupy vytiahli z peňaženiek investorov najviac?

Celosvetový pokles vo financovaní startupov sa samozrejme prejavil aj v Európe a investori si dávajú veľký pozor na to, do koho a čoho investujú.

Na mape nižšie sú startupy, ktoré naraisovali vo svojej krajine od VC spoločností najväčšiu sumu peňazí od svojho vzniku do dneška. Krajiny, v ktorých spoločnosti od roku 2014 nič nezískali zobrazené nie sú, medzi ne patrí napr. Slovinsko, Bulharsko alebo Bielorusko.

europe-map-tech_2016_8-3

Írsko (Future Finance), Španielsko (Cabify) alebo Dánsko (Trustpilot) majú aspoň jeden technologický startup, ktorý raisol viac ako $100 miliónov dolárov. Jeden z menej známych hráčov v Európe, no zato veľký hráč z Česka – AVAST Software, raisol $100 miliónov dolárov a má hodnotu $1 miliardu dolárov. Platobná spoločnosť Adyen z Holandska raisla dokonca $266 miliónov dolárov a má hodnotu $2,3 miliardy dolárov.

Najmenšiu sumu zo všetkých európskych startupov na mape získal slovenský SaferPass – $1 milión dolárov v equity fundingu. Naopak, najväčšiu sumu raisol švédsky hudobný gigant Spotify – $2,3 miliardy dolárov v equity fundingu.

Sedem spoločností sa zaraďuje medzi unicorny (raisnutá suma väčšia ako $1 miliarda dolárov) a to v poradí od najvyššej sumy po najnižšiu – Spotify, Delivery Hero, BlaBlaCar, FarFetch, Adyen a AVAST Software.

Tu je úplný zoznam:

screen shot 2016-08-12 at 11.10.45 am

screen shot 2016-08-12 at 11.11.03 am

zdroj: businessinsider.com,  zdroj všetkých fotografií: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK