Kultúra „limitiek“. Slováci nemajú problém za tenisky zaplatiť stovky eur

  • Pre Slovákov je najdrahšou položkou práve oblečenie a obuv
  • Mladšia generácie si už zvykla za kvalitné tenisky priplatiť
  • Pre Slovákov je najdrahšou položkou práve oblečenie a obuv
  • Mladšia generácie si už zvykla za kvalitné tenisky priplatiť

Za čo platíme najviac? Podľa štatistík Európskej komisie úplne najdrahšou položkou nie je ani bývanie či potraviny. Práve oblečenie a obuv sa stali pre nás nutnosťou, za ktorú sme ochotní zaplatiť vysoko nad priemer EÚ. Najmä u mladšej generácie si môžeš všimnúť, že jej záleží na tom, čo si dá na seba a ako bude vyzerať. Nehovoriac o tom, že často siaha po značkových veciach, ktoré sú limitované a ceny za ne sa pohybujú v niekoľkých stovkách až tisíckach eur. Mladí sa chcú odlíšiť a mať na nohách to, čo druhí nie.

A za to, že chceš byť jedinečný, sa platí. Práve v posledných dňoch prebehli v New Yorku aukcie limitovaných tenisiek, ktoré sa pohybovali v šialených číslach. Tie najdrahšie sa vydražili za 437,500 dolárov, čím sa automaticky zapísali ako najdrahší predaný pár tenisiek na verejnej aukcii.

Viac čítaj tu >> Unikátne tenisky Nike sa na aukcii vydražili za takmer pol milióna dolárov

Tisícky na účte nemusíš mať, aby si prišiel k zaujímavým topánkam, ktoré nebude mať každý na sebe. V posledných rokoch si si mohol všimnúť, že na Slovensku vzniklo pár e-shopov a pár obchodov, ktoré „limitky“ ponúkajú. Už na ulici nevidíš len desiatky superstarov či conversiek. Zmena prišla s akousi novou teniskovou kultúrou, pri ktorej sa na slovenský trh dostali nové modely a aj značky.

Ako je to s teniskami na slovenskom trhu?

V hlavnom meste už konečne nájdeš aj kamenné obchody, v ktorých si vysnené topánky môžeš vyskúšať. Často však spadajú pod sieť veľkých medzinárodných e-shopov, ktoré ničia akékoľvek šance podnikania pre slovenské menšie firmy zamerané na obuv.

Slovensko je veľmi malé a konkurencia zo strany zahraničných e-shopov obrovská. Preto viaceré obchody skrachovali, alebo krachujú. Reálne je v Bratislave do päť obchodov, kde si môže zákazník vyskúšať zaujímavé tenisky,“ informoval nás majiteľ jedného z kamenných obchodov Shooos v Bratislave Igor Plavka.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Now on www.axelarigato.com

Príspevok, ktorý zdieľa AXEL ARIGATO (@axelarigato),

Na druhú stranu, sa tovar v jednotlivých eshopoch a obchodoch líši. Často práve v menších kamenných predajniach môžeš nájsť kúsok, ktorý by si v e-shope nenašiel. Obchody si dávajú záležať na tom, aby mali originálnejší sortiment, ktorý sa bude líšiť od zbytku.

Ceny „limitiek“ na Slovenku

Ako je to už zvykom, Slováci chcú mať to, čo zvyšok sveta, pričom nehľadia na to, že čísla na výplatnej páske iných krajín sa podstatne líšia. Autá, technika, ale aj tenisky patria medzi materiálne potešenia, ktoré si radi doprajú. Ceny tenisiek veľkých značiek z oficiálnych obchodov sú zvyčajne pre celú Európu rovnaké. To, čo nemáme od zvyšku krajín, je priama dostupnosť k limitovaným modelom, preto niektoré obchody na Slovensku môžu započítať do výslednej sumy aj pár eur navyše za dovoz a sprostredkovanie vybraného kusu.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

@reebokclassics x @vainl_archive. 12.25.18 on Reebok.com.

Príspevok, ktorý zdieľa Reebok Classic (@reebokclassics),

Ceny sa pohybujú v závislosti od toho, čo hľadáš. Limitovaný či dizajnérsky model tenisky by mal byť niečo, čo si nekúpi (a v praxi nemôže dovoliť) každý. Preto určite nenájdeš žiadne pod 100 eur. Je však na tebe, koľko si ochotný za ne dať. Platí však, samozrejme, pravidlo, čím menší počet kusov sa vyrobí, tým viac zaplatíš.

Zdroj: Eurostat, Shooos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá